The Economist: Türkiye Turistlere Terk Edildi

Türkiye’ye gelen turistler çoktan şımarmış durumdalar. Mükemmel yemekler misafirperver halk ve tatil için pek çok seçenek. Karadeniz kıyısında dağ yürüyüşlerinden Ege’de tekne turlarına ve Kapadokya üzerinde sıcak hava balonu gezintilerine kadar Hepsi için birden çok yaz tatiline ihtiyaç var. Uzayan kur krizi, sadece iki yıl içinde doları lira karşısında yaklaşık %60 güçlendirdi. Bu da Türkiye’deki tatillerin oldukça ucuz olduğu anlamına geliyor. Türkiye’de lüks bir otelin maliyeti bir Avrupa başkentindeki küçük Airbnb odalarından bile daha ucuz. Eğer R.Tayyip Erdoğan hakkındaki düşüncelerinizi tweet atmazsanız (geçtiğimiz yıl en az 36 bin kişi Türkiye’nin hassas Cumhurbaşkanını aşağıladığı iddiasıyla soruşturma geçirdi.) Türkiye’de keyifli bir tatil sizleri bekliyor.

Bu günlerde, ülkenin turistlere bir sürprizi var. Türkiye, turizmi yeniden canlandırmak için tatilcilerin covid-19 yasaklarından muaf olduğunu ilan etti. Yerli halka , enfeksiyon ve ölümlerdeki artıştan sonra, Nisan sonundan 17 Mayıs’a kadar evde kalmaları emredildi ve sokaklar turistlere bırakıldı. İstanbul’daki yabancılar boş sokaklarda yürüyor ve boş vapurlara biniyor. Akdeniz kıyısını tercih eden turistler boş sahillerde tembellik edip uzun uzun yüzüyorlar. Benzer hareketleri yaparken yakalanan Türkler jandarmalar tarafından sudan çıkarıldı ve aylık asgari ücretin üzerinde 3.180 lira (380 $) para cezasına çarptırıldı. Türk halkı hükümetin yasağı nedeniyle karantina sırasında alkol satın alamıyor. Yabancılarsa otellerde serbestçe içebiliyor.

Image

İşler daha da ilginç hale gelmek üzere. 15 Mayıs itibarıyla İngiltere de dahil olmak üzere bir düzineden fazla ülkeden gelen turistlerin Türkiye’ye vardıklarında artık negatif bir covid-19 testine sahip olmaları gerekmeyecek. Bu arada Dış İşleri Bakanı, ay sonuna kadar “bir turistin görmesi muhtemel herkesi” aşılama sözü verdi. Hâlâ ilk doz aşıları bekleyen ve turistle karşılaşma ihtimali düşük olan Türkler öfkeli. Aşının yaygınlaşmasıysa yavaşladı. Çin’in Türkiye’ye göndermeye söz verdiği 100 milyon doz Sinovac aşısından yalnızca 27 milyonu geldi.

Türkiye’nin turizm gelirine çok ihtiyacı var. Birkaç yıl önce sektör 34,5 milyar dolar getirmişti. Salgın nedeniyle geçen yıl bu sayı 12,6 milyar dolara geriledi ve ülkenin hali hazırda sağlıksız olan cari hesap açığınının derinleşmesine neden oldu. Bu yıl daha da kötü olabilir. Ocak ve Mart ayları arasındaki turizm geliri, geçen yılın aynı dönemine göre% 40 azaldı. Bu hafta İngiltere, Türkiye’yi seyahat için “kırmızı listeye” koydu ve zevk amaçlı ziyaretleri yasakladı. Bu karar, UEFA’yı, iki İngiliz kulübü Manchester City ve Chelsea arasındaki Şampiyonlar Ligi finalini İstanbul’dan Portekiz’e taşımaya zorladı. Geçtiğimiz yıl Türkiye’ye en çok turisti gönderen Rusya tüm uçuşları Haziran ayına kadar askıya aldı. Bu karar Erdoğan’ın Rusya’nın Kırım’ı ilhak etmesini eleştirmesi ve Ukrayna’nın NATO’ya katılma planlarını desteklemeyi teklif etmesinden sonra geldi.

Son önlemler Nisan ayında günde 60.000’in üzerine çıkan covid-19 vakalarını düşürdü ve turizmin yaz aylarında yeniden canlanabileceği konusunda umutları artırdı. Ancak yabancılar için kırmızı halı sererken ülkeyi yerlilere kapatmak pek iyi karşılanmadı. “Sınırsız Türkiye” ilanı internette sahte haberler yapan bir site tarafından “Artık Türksüz versiyonu da var” ilavesiyle alaya alındı.

Best 30+ Turkey fun on 9GAG

Bodrum’da bankacı olan Kaan Alpan tüm bunların çok saçma olduğunu söylüyor. “Doğru zamanda doğru bir şekilde kapatmış olsaydık, şimdiye kadar açmış olurduk.” Yabancı olsaydı, Kaan Alpan denizde serinlemekte özgür olacaktı. Şimdiyse bir Türk olarak, dört gözle beklediği en büyük şey, bakkala kısa bir yolculuk yapmaktan ibaret. Bazı turistler de durumdan hoşnutsuz. Kazakistan’dan gelen Anara, Türk komşuları kapalı mekanda mahsur kalırken yüzmeye gitmeyi planlamadığını söylüyor. “Bunu onlara yapmak istemezdim, bu haksızlık olur.”

https://www.economist.com/europe/2021/05/15/pandemic-tourism-in-turkey

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s