Avrupa’nın “Yüz Tanıma” Etiği Alt Üst Oldu

Avrupa Konseyi, teknoloji kullanımını sınırlandırma çağrılarına katıldı

Yüz tanıma teknolojisi ile ilgili kanunların nasıl düzenleneceğine dair tırmanan savaşın en son sahnesi ateşlendi ve bu sefer Strasbourg’dan geliyor. Perşembe günü Avrupa Konseyi tarafından açıklanacak olan öneriler, yeni teknolojinin müthiş ve rahatsız edici gücünün hem şirketler hem de kamu otoriteleri tarafından kullanılmasının nasıl sınırlandırılacağını zorluyor. Financial Times tarafından öngörülen bu yönergeler bağlayıcı değildir, ancak önem taşımaktadır.

47 ülkeden oluşan konsey, Avrupa’da insan haklarının koruyucusudur ve onlarca yıl önce, veri korumaya ilişkin uluslararası kuralların gelişmesine öncülük etmeye yardımcı olmuştur. Ancak o zamandan beri dünya değişti ve Çin yüz tanıma konusunda hızla ilerliyor, AB acil bir görevle kendi kurallarını belirleme ve bunları küresel yaklaşımı etkilemek için kullanma ile karşı karşıya. Üye devletlerin temsilcilerinden oluşan bir uzman komitesi tarafından hazırlanan Avrupa Konseyi önerileri, hızla gelişen teknolojinin suiistimallerine karşı sıkı önlemler alınması çağrısında bulunuyor.

Komite, yüz tanımanın ruh hallerine veya işyerinde ne kadar meşgul olduklarına göre çalışanları işe almak ve işten çıkarmak için kullanılmaması gerektiğini söylüyor. Ayrıca şirketlerin çalışanlardan yüz tanıma verilerini kullanmak için izin almasını gerekmelidir diye ekliyor.

Fikirler, Brüksel’deki yetkililerin neyin kabul edilebilir olduğuna dair kendi tanımlarını oluşturmasıyla ortaya çıkıyor. AB, vatandaşları için teknolojiyi düzenleyen etik ilkeleri ana hatlarıyla belirlerken, Avrupa Komisyonu geçen yıl bir dizi zorlu yönergeyi masaya koydu, ancak bu öneriler fazla bürokratik oldukları için eleştirildi ve aceleyle sulandırıldı.

Brüksel başlangıçta, üye devletlerin baskısı altında bir U dönüşü gerçekleştirmeden önce, yüz tanıma teknolojilerini halka açık yerlerde beş yıl süreyle yasaklama fikriyle oynamıştı. Avrupa Konseyi’ne göre sorunun büyük bir kısmı, yüz tanımanın sık sık yanlış anlaşılmasıdır. Yönergeler, “kullanılan algoritmayı eğitmek ve geliştirmek” için “verilerin periyodik olarak yenilenmesini” gerektirir. Eklediler: “Her algoritmanın hem geliştirme hem de kullanım sırasında bir tanıma güvenilirliği yüzdesi vardır. Bu nedenle, gelişimini izlemek için bu yüzdeyi tarihlemek ve kaydetmek önemli görünüyor.

Güvenilirliği bozulursa, eğitim fotoğraflarını yenilemek ve bu nedenle daha yeni fotoğrafların sağlanmasını istemek gerekecektir. Bu aynı zamanda yüz şeklindeki değişikliklerin sonuçlarından korunmayı da sağlayacaktır. Güvenilirlik yüzdesi kayıtları, son derece güvenilir teknolojinin kullanılmasını sağlamak için bireylere veya şirketlere sunulabileceğini öne sürüyor. “Mümkün olan en yüksek güvenilirlik seviyesi, yüz tanıma sistemi kullanımının birey için çok önemli olumsuz sonuçlara yol açabileceği göz önünde bulundurulduğunda, garanti altına alınmalıdır.”deniyor. Komisyon ayrıca algoritmaların nasıl çalıştığı konusunda şeffaflık eksikliği ve bunların eğilimleri konusunda endişeli ve önyargılı.

Örneğin, bir sigorta şirketi tarafından kullanılan bir algoritmada önyargı tespit edilirse ve firmanın teknolojiye dayalı olarak ayrımcı kararlar aldığı tespit edilirse, bu kuralların çiğnenmesi olarak kabul edilecektir. Bazıları geniş kapsamlı reformlar talep ediyor.

Fransız Sosyalist partisinden Emmanuel Maurel ve sol kanat Fransız Milletvekili Manon Aubry tarafından hazırlanan bir değişiklik, komisyonu, teknolojinin kolluk kuvvetleri tarafından kullanılmasının tamamen yasaklanmasını düşünmeye çağırdı. Değişiklik, diğer yasa koyuculardan güçlü bir destek almadı, ancak yüz tanıma konusundaki endişelerin ne kadar derin olduğunun altını çizen Aubry, Brüksel Brifing’inde “İnsanların temel özgürlüklerini ihlal etme potansiyeline sahip bu müdahaleci teknoloji konusundaki tartışmanın anahtarı” dedi. “Avrupa parlamentosunda tam bir yasak için mücadele edeceğiz çünkü yüz tanımanın topluma verebileceği zarar konusunda endişeliyiz.”

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s