Ant Group, Kullanıcı Verilerinin İncelenmesi Yoğunlaştıkça ABD’deki Değerli Varlığın Satışını Planlıyor

Çinli fintech halka arzın durdurulmasının ardından sermaye artırdığı için EyeVerify’ı gözden çıkardı.

Çinli e-ticaret grubu Alibaba’nın dijital ödemeler kolu olan Ant Group, ABD’deki değerli varlığını, Çin’in hızla büyüyen teknoloji sektörü nedeniyle Pekin ve Washington arasında artan gerginlik ve ABD kullanıcı verileri üzerindeki incelemelerin sıkılaştırılması nedeniyle satmayı planlıyor.

Geçtiğimiz yıl iptal edilen halka arzının ardından olası para cezaları ve yeniden yapılandırma maliyetleri beklentisine dayanan biyometrik bir güvenlik şirketi olan EyeVerify’nin planlanan satışını hatırlayalım. Ant, ABD’deki Yabancı Yatırım Komitesi tarafından onaylanan ve bir ABD şirketine ilk yatırımını işaret eden bir anlaşmayla 2016 yılında EyeVerify’yi yaklaşık 100 milyon dolara satın almıştı.

Ant, konuyla ilgili iki kişiye göre, ABD’deki bir dizi potansiyel alıcıyla görüştü. İnsanlardan biri, Ant’ın bu yılın ilk yarısında bir satışı garantiye almasının planlandığını söyledi. Ant yorum yapmayı reddetti. Trump yönetimi, özellikle mobil uygulamalar TikTok ve WeChat olmak üzere ABD vatandaşlarının özel verilerini işleyen Çinli şirketlerin incelemelerini artırdı.

Washington merkezli bir araştırma ve risk danışmanlığı şirketi olan RWR Advisory Group’un CEO’su Roger Robinson, “EyeVerify, veri güvenliği endişesinin kaynağı olarak önceki yönetimdeki bazıları tarafından hedef alınıyordu” dedi. “Amerikalıların kişisel verilerini korumaya yönelik hareket, muhtemelen hem siyasi hem de güvenlik nedenleriyle Başkan [Joe] Biden altında devam edecek.”

Kimliğini belirtmeyi reddeden üst düzey bir Ant yöneticisi, önceki bir görüşmede şirketinin EyeVerify’ın taramalarından veri toplamadığını söyledi. Bu tür verilerin taramaları gerçekleştiren akıllı telefonlardan ayrılmadığını, yani ne EyeVerify ne de Ant’ın verilere erişimi olmadığını söyledi.

Ant, Çinli rakibi Tencent’in yerel rekabeti altında ABD’deki ayak izini genişletmeye çalıştı. Ancak, Teksas merkezli para transferi şirketi MoneyGram International’ı satın almak için 1,2 milyar dolarlık bir anlaşma, 2018’de ulusal güvenlik endişeleri nedeniyle ABD düzenleyicileri tarafından engellendi.

Ant’ın işlerinin yaklaşık yüzde 5’i Çin’in dışında. Çin’de, düzenleyiciler Ant’ın Hong Kong’daki ikili kaydını askıya aldı ve Kasım ayındaki lansmanından günler önce dünyanın şimdiye kadarki en büyük hisse teklifi haline gelecek olan Şangay, Alipay uygulamasıyla Çin’de mobil ödemelere hakim oldu.

Ancak Pekin, Ant’ın işini büyük ölçüde kısıtlaması beklenen finansal teknoloji şirketleri için yasal değişiklikler hazırladı. Alibaba, Çin’in dışına genişlemek için likidite sağlamak ve düzenleyici konularla ilgili maliyetleri ödemek için bu yılın başlarında bir tahvil ihracında 8 milyar dolara kadar para toplamak için görüşmelerde bulunuyor. Ancak, başlangıçta Ocak ayı başında planlanan borç satışı henüz resmi olarak yatırımcılara pazarlanmadı.

Bu, Ant’ın kurucusu ve en büyük hissedarı Jack Ma büyük ölçüde kamuoyunun dikkatinin dışında kalırken, devam edip etmeyeceği konusunda spekülasyonlara yol açtı. Bu makale, Alibaba’nın 8 milyar dolarlık tahvil ihraç etmek için görüşmelerde bulunduğunu yansıtacak şekilde değiştirildi.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s