Aleksey Navalny Protestoları Dijital “Samizdat”‘ın Gücünü Gösteriyor

Rus muhalif, halkın muhalefetini harekete geçirmek için teknolojiyi kullandı

Samizdat: Sovyet bloğunu oluşturan ülkelerdeki kaçak yayınları ve bu yayınların el altından dağıtılmasını kapsayan terimdir.

Başkan Vladimir Putin, öğrencilerle bu hafta yaptığı video konferansında, hapisteki muhalefet lideri Alexei Navalny’nin Rus halkının “beynini yıkamak” için yabancı istihbarat teşkilatlarıyla komplo kurduğunu iddia etti. Putin, Rusya cumhurbaşkanının Karadeniz’e bakan bir saraya sahip olduğunu iddia eden Bay Navalny’nin sansasyonel YouTube videosunu izlemek için zamanı olmadığını söyledi (video şu anda 99 milyon kez görüntülendi).

Ancak, Bay Navalny’nin şişme bottan uçan bir drone kullanan ekibi tarafından ustaca filme alınan, kendisinin veya ailesinin mülkte herhangi bir mülkiyet çıkarı olduğunu reddetti. Bir siyasi aktivistin, Moskova’nın Matrosskaya Tishina hapishanesinde bir hücrede otururken bir video yayınlama, ulusal tartışmayı şekillendirme ve Rusya’nın 125 kentinde kitlesel protestoları ateşleme yeteneği, bilgi kontrolünün nasıl altüst olduğunu ortaya koyuyor.

“1980’lerin sonunda, Sovyet siyasetinin yüksek lisans öğrencisi olarak, ülkeyle ilgili en yararlı haber kaynaklarından biri olan Rus muhaliflerin ürettiği samizdatı okurdum. Samizdat veya kendi yayınladığı materyal, muhaliflerin birbirleriyle ve dış dünyayla iletişim kurabilmeleri ve koordinasyon kurabilmeleri için tek gerçek araçtı. O sırada Sovyet Komünist partisi tüm televizyon ve radyo istasyonlarını, gazeteleri ve yayınevlerini kontrol ediyordu. KGB, bağımsız bir ses yükseltme girişimlerini bastırdı. Peter Reddaway’in The Dissidents’de açıkladığı gibi, insan hakları aktivistleri, arkadaşlarıyla paylaşmak ve yurtdışında kaçakçılık yapmak için karbon kağıt kullanarak siyasi davaların, yasaklanmış makalelerin, şiirlerin ve romanların transkriptlerini yazacaklardı. Aydınlar arasında oldukça etkili olmasına rağmen samizdat çok az kişi tarafından okunmuştur. Ancak internet devrimi, şu anda kıtlıktan ziyade her yerde bilgi birikiminin olduğu bir dünyada yaşadığımız anlamına geldi. Akıllı telefonu olan herkes kendi yayınevi ve video stüdyosunu kurabilir ve kendi etkinlik versiyonlarını yayınlayabilir. Bugünkü zorluk, bilgiyi yayınlamak ya da bastırmak değil, onu harekete geçirmek ya da manipüle etmek değil.”

King’s College London’da öğretim görevlisi ve Rus internetinde uzman olan Gregory Asmolov, Bay Navalny’nin teknoloji kullanımında her zaman son derece yenilikçi olduğunu söylüyor. Bir blog ile başladıktan sonra, Navalny çevrimiçi fikirleri kitle kaynaklı hale getirdi, yolsuzluğu araştırmak için açık kaynaklı istihbarat kullandı, akıllı oylama stratejileri geliştirmek için seçim verilerini sıkıştırdı ve eğlenceli videolar üretti. Ayrıca sosyal medya takipçilerinin küstah dilini konuşuyor. Asmolov, “Onu böylesine başarılı bir muhalefet figürü yapan yenilik ve mizahın birleşimidir,” diyor. “Belki de hiçbir zaman tam olarak cevaplanamayacak olan merak uyandıran soru, Putin’in 2000’lerde Çin’i inşa ederken Rusya’nın internetini açık tutmasının nedenidir.”

Ancak Kremlin, o zamandan beri, Rusya’nın Facebook’u VKontakte’yi devralarak, kontrolünü istikrarlı bir şekilde sıkılaştırıyor. Aynı zamanda, dijital egemenliği iddia etmek ve yabancı platformları kısıtlamak için çok daha sert bir yasa için bastırıyor. ABD seçimlerine müdahalesinin gösterdiği gibi, Kremlin de çevrimiçi oyunun nasıl oynanacağını biliyor. Bu, Mr Navalny’nin dijital destekçileriyle sürekli bir kedi-fare kovalamacasıyla sonuçlandı. Son turda, Navalny’nin destekçileri, kısa videolar paylaşmak ve protestoları harekete geçirmek için TikTok’a geçerken, çoğunlukla iletişim için kolay şifrelenen Telegram mesajlaşma hizmetini kullandılar.

Instagram ayrıca siyasi havanın önemli bir barometresi haline geldi. Rusya’nın efsanevi pop şarkıcısı Alla Pugacheva, Kremlin yanlısı eski kocasını takip etmeyi bırakırken Instagram’da Bay Navalny’yi takip ederek interneti ateşe verdi. Meduza haber sitesine göre, sosyal medya etkileyicilerine Bay Navalny’nin “vatansever olmadığını” bildirmeleri için 150.000 Romen (2.000 $) teklif edildi. Zeynep Tüfekçi gibi internet bilim insanları, dijital aktivistlerin sosyal medyayı sıklıkla kullanabileceğini savundu.

Bu, Bay Navalny’nin meydan okumasıdır. Bay Navalny, genç, çevrimiçi nesil üzerinde olağanüstü bir hakimiyet kursa da, hâlâ kaba gücü elinde tutan daha yaşlı, çevrimdışı Rusları değiştirmek için mücadele edecek. Komşu Belarus’ta gösterildiği gibi, siyasi bir diktatör, yakın çevresi bölünmediği sürece kitlesel protestolara aylarca meydan okuyabilir.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s