İş Gücümüzün Umudu mu Tükeniyor?

Etrafımdaki insanların umutlarının tükendiği hissine kavuştuğumdan dolayı bunun işsizliği veya istihdamı etkilemiş olabileceğini düşündüm ve ufak bir araştırma yaptım. Araştırmamda TÜİK’in kendi verilerini kullandım. Hem TÜİK’in hesaplamalarında hem de uluslararası hesaplamalarda iş aramayan insanlar iş gücüne dahil edilmez. Bir insanın iş aramamasının ise bir sürü farklı sebebi olabilir. TÜİK bu sebepleri 8’e ayırmış:

  1. İş bulma ümidi olmayanlar
  2. Diğer(1)
  3. Mevsimlik çalışanlar
  4. Ev işleriyle meşgul olanlar
  5. Eğitim/Öğretim sebebiyle çalışmayanlar
  6. Emeklilik
  7. Çalışamaz halde olanlar
  8. Diğer

Bu kategorilere ait verileri 2019 başından itibaren incelemek amacıyla TÜİK’ten aşağıdaki tabloyu alabiliriz. Bu tabloda üzücü olan bazı noktalar var ve onları açıklamak amacıyla yazdım zaten bu yazıyı. İki kategoriye detaylıca bakmamız gerek:

  1. İş bulma ümidi olmayanlar
  2. Diğer(1)

Öncelikle Diğer(1) ne ifade ediyor onu açıklamam gerekiyor: Bir insan mevsimlik çalışıyor, ev işleriyle meşgul, öğrenci, emekli veya çalışamaz halde olmasına rağmen çalışmaya hazır, ama aktif bir şekilde iş aramıyorsa bu gruba alınıyor. Normalde öğrenci veya emekli bir kişi çalışmayı düşünmez, ama Diğer(1) kategorisindeki öğrenci veya emekli kişi çalışmaya hazırdır.

İş ümidi olmayan ise iş bulmak için uğraşmış, ama bir süre sonra ümidi kırılıp iş aramayı bırakmış olan kişilerdir.

Aşağıda bu iki grubun da tarihsel gelişimini gözlemleyebiliriz.

Kaynak: TÜİK

Görüldüğü üzere hem iş bulma ümidini kaybedenlerin hem de Diğer(1) kategorisindeki insanların toplama oranı 2019’a göre neredeyse iki katına çıkmıştır. Son bir senede 794 bin kişi iş bulma ümidini kaybetmiş, yaklaşık 1.5 milyon ev hanımı, öğrenci, emekli vb. insan ise çalışmayı tekrardan düşünmeye başlamış. Şu anda ise bunların toplamı yaklaşık 4.5 milyon kişi.

Yüksek enflasyon, satın alma gücümüzdeki düşüş vb. sebepler bir yandan insanların iş bulma ümidini kırarken bir yandan da normal şartlarda çalışmaması gereken insanlarımızı maalesef çalışmaya itiyor.

İsa Tayyip ALAN

Boğaziçi Üniversitesi – Ekonomi Bölümü

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s