Bloomberg: Türkiye Karadeniz’de Doğal Gaz Buldu

Bloomberg Erdoğan’ın Cuma günü açıklayacağını söylediği sürprizin Karadeniz’de bulunan Doğal Gaz yatakları olduğunu iddia etti.


Konuyla doğrudan ilgili iki kişinin aktardığı bilgiye göre Türkiye Karadeniz kıyısında doğal gaz olması muhtemel bir enerji kaynağı keşfetti.Haberlerin ardından lira dolar karşısında yükseldi ve çarşamba günü yerel saatle % 1.2 daha güçlü işlem gördü.  Borsa İstanbul 100 Endeksi de Erdoğan’ın konuşmasının ardından %3 yükselirken, rafinerisi Türkiye Petrol Rafinerileri A.Ş.’nin hisseleri Tüpraş ve petrokimya üreticisi Petkim Petrokimya Holding A.Ş.’nin hisseleri sırasıyla %7,6 ve %9,9 arttı.

Enerji Bakanı Fatih Dönmez, geçen ay Fatih sondaj gemisinin Türkiye’nin Ereğli kasabası açıklarındaki Tuna-1 bölgesinde aramaya başladığını söylemişti.

Erdoğan'ın Yeni Bir Dönem Yemin Ettiğine Göre Türkiye Karadeniz'de Enerji Buluyor

Londra’daki BlueBay Asset Management LLP’de bir stratejist olan Timothy Ash, Twitter’da “Karadeniz’de daha önce ancak sınırlı ölçekte gaz keşifleri oldu” dedi. “35-50 milyar dolarlık yıllık enerji ithalat faturası göz önüne alındığında, Türkiye’nin oyunun kurallarını değiştirmek için büyük bir keşfe ihtiyacı var.”

Türkiye kıyılarına yaklaşık 150 kilometre uzaklıktaki Tuna-1, Petrom ve Exxon tarafından sekiz yıl önce Karadeniz’de keşfedilen en büyük gaz yatağu olan Romanya’nın Neptun bloğundan uzak olmayan ve Bulgaristan ve Romanya’nın deniz sınırlarının birleştiği bir bölgeye yakın. Türk Donanmasının web sitesine göre Fatih, Temmuz ayı ortalarından beri Tuna-1 bölgesinde sondaj operasyonları yürütüyor.

Romanya’nın 8 yıl önce bulduğu kaynaklar hala kullanılmayı bekliyor. Bunun dışında pek çok şirket Karadeniz’de arama yapıyor. Carlyle Grup tarafından finanse edilen bir şirket 2021 yılına kadar doğal gaz bulma ümidiyle Romanya kıyılarını tarıyor.Rosneft Karadeniz’in Rusya kıyısını araştırsa da herhangi bir sonuç elde edemedi.

Merkel Enerji Danışmanlığı Genel Müdürü Christoph Merkel “O bölgeden daha fazla kaynak çıkmasının şaşırtıcı olduğunu sanmıyorum” dedi. “Türkiye ihraç etmeye karar verirse, Bulgaristan, Ukrayna ve Yunanistan bu gazı satın almakla yakından ilgilenecektir.Keşfin büyüklüğüne bağlı olarak en azından TurkStream’in bir parçasının atıl kalmasını bekliyorum” dedi. “Türkiye neden Rusya’dan gaz ithal etmeye devam etmek istesin?” (TurkStream- Türk Akımı: Rusya’daki dev doğalgaz rezervlerini doğrudan Türkiye’nin doğalgaz dağıtım şebekesine bağlayan hat)

Gaz devi Gazprom PJSC , Türkiye’deki pazar payını artırmak ve Rusya’nın transit güzergah olarak Ukrayna’ya bağımlılığını azaltmak için Karadeniz’in altından Türk Akımı boru hattını kullanıma açmıştı.

Türkiye’nin keşfi, ülkenin aktif olarak petrol ve doğalgaz aradığı Doğu Akdeniz’de Yunanistan ve Kıbrıs ile yaşadığı alan tartışmalarının ortasına denk geldi. Fransa, Türkiye’nin adımlarını engellemek için askeri varlığını geçici olarak artırmıştı ve Alman Şansölye Angela Merkel Çarşamba günü AB’nin artan gerilimden endişe duyduğunu belirtmişti.

Almanya’nın arabuluculuğunda Yunanistan ile yürütülen müzakereler, Yunanistan’ın Türkiye ile Libya anlaşmasına misilleme olarak Mısır ile bir deniz sınırlandırma anlaşması duyurması üzerine çöktü.Bunun ardından geçen hafta Akdeniz sularında arama çalışmalarına yeniden başlandı. Erdoğan, Avrupa baskısının onu vazgeçiremeyeceğini söyledi.

Türkiye, özellikle adanın çevresindeki açık deniz gaz rezervleri konusunda Kıbrıs’la anlaşmazlık içindedir. Kıbrıs Cumhuriyeti bir AB ülkesi ve resmen tüm ada üzerinde egemenliğe sahiptir. Ancak, Atina’daki askeri cuntanın Kıbrıs’ı Yunanistan ile birleştirmeye çalıştığı darbe girişiminin ardından, Türkiye ordusunun 1974’te Kuzeyi ele geçirmesiyle ada fiilen bölünmüş durumda.

Türkiye’nin kuzeyde ilan ettiği ve yalnızca Ankara tarafından tanınan devletin kıyılarında keşfedilen her türlü enerji kaynağı üzerinde hak iddia ediyor.

AB liderleri, Doğu Akdeniz’deki durumu tartışmak için Eylül ayında bir acil durum toplantısı planladılar ve meseleleri hafifletme ihtiyacının altını çizdiler. Çarşamba günü yapılan bir video görüşmesinde, 27 devlet ve hükümet başkanı “Yunanistan ve Kıbrıs ile tam dayanışma göstereceklerini ifade etmişti.”

Erdoğan Türkiye’yi bölgesel bir güç olarak yeniden öne çıkarmaya çalışırken, bu tartışma birkaç konudan sadece biri. NATO’nun ikinci en büyüğü olan Türk ordusunun tüm kuvvetleriyle Suriye ve Libya’daki anlaşmazlıklara müdahil olup Irak’ta operasyonlar yürüttü. Erdoğan ayrıca Akdeniz ülkelerini bir araya gelerek anlaşmazlıkları çözmeye çağırmıştı.

Türk donanması 28 Ağustos’a kadar Doğu Akdeniz’de tatbikatlarını sürdürüceğini açıklarken Erdoğan son konuşmasında Doğu Akdeniz’deki mücadelenin Türkiye’nin haklarıyla değil geleceğiyle ilgili bir konu olduğunu söyledi.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s