Çin’in Tele-Ekran’ı WeChat’in perde arkası. Trump neden yasaklamak istiyor ?

Donald Trump geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada ulusal güvenlik meselelerini gerekçe göstererek Çinli iletişim uygulaması WeChat’in Amerika’da yasaklanabileceğini ima etti. Hedefte olan bir diğer Çinli şirket TikTok’a uygulanması muhtemel olan yasaktan çok daha az kişiyi etkileyecek olsa da Çin’le sadece Wechat aracılığıyla temas kuran milyonlarca kişi için yıkıcı sonuçları olabilir.Çin kökenli insanlar dışında pek çok iş insanı Çinli ortaklarıyla WeChat üzerinden temas kuruyor.

İnsanların Wechat’e bu denli bağımlı olmasının nedeni Amerika’da popüler olan Whatsapp, Gmail ve Facebook Messenger gibi uygulamaların Çin’in güvenlik duvarı tarafından engellenmesi. WeChat Çin’de açık bir farkla en çok kullanılan sosyal medya platformu. WeChat’in kullanım alanı mesajlaşmayla sınırlı değil. Çin halkı WeChat ile gazete okuyor, alışveriş yapıyor ,taksi çağırıyor ,uçuş rezerve ediyor,fatura ödüyor ve hatta doktor randevusu alabiliyor.WeChat bir bakıma Facebook,Amazon,Uber,Instagram, Paypal ve Expedia gibi pek çok ürünün tek uygulamada toplanmış hali.

Trump Executive Orders Target TikTok, WeChat Apps - WSJ

Ayda 1,2 milyar kişinin kullandığı WeChat’in Amerika’daki kullanıcılarının sayısı görece düşük. Amerika’da 1,5 ile 20 milyon arasında WeChat kullancısı olduğu düşünülüyor.Trump’ın 45 gün süre verdiği TikTok’sa 100 milyon Amerikan kullanıcıya sahip. Amerika’da yüksek lisans öğrencisi olan Çinli Dylan Zhao, WeChat’in kapatılmasının en büyük maliyetinin, kullanıcıların genellikle platform üzerinden hem bireyler hem de gruplarla sürdürdükleri geniş network ağlarının kaybı olacağını söylüyor. Bayan Zhao, “Sosyal ağları başka platformlara taşımak çok zor” diyor. O ve annesi, Çin’de çalışan bir Amerikan mesajlaşma uygulaması olan Signal’i de kullanıyor. Ancak yalnızca WeChat’i nasıl kullanacağını bilen büyükanne ve büyükbabasıyla bağlantısının kopacağından endişeleniyor.

Amerika’daki WeChat’i genellikle birinci jenerasyon Çin asıllı Amerikalılar, göçmenler ve Çin vatandaşı olan öğrenciler tercih ediyor.Donald Trump endişe etmekte haklı olabilir. WeChat Çin Komünist Partisi’nin denetimi altında.Uygulama partiye sıkıntı verebilecek içerikleri sansürlerken toplumsal tartışmaları parti propagandalarına boğuyor.Aynı zamanda polis tarafından siyasi muhalifleri ve hükümet hakkında eleştiride bulunan insanları izlemek için kullanılıyor. Bir WeChat grubunda Hong Kong’taki hükümet karşıtı protestolarla ilgili haberleri paylaşan bir adam geçen ay bir yıldan fazla hapis cezasına çarptırıldı.

WeChat’in sahibi Tencent, doğrudan devlet tarafından kontrol edilmeyen, Hong Kong borsasında kayıtlı bir şirkettir. Ama partiyle samimi bağları var. Şirketin kurucusu ve genel müdürü olan Ma Huateng (Pony Ma olarak da bilinir), ulusal yasama meclisinin bir delegesidir. Çin’in tüm teknoloji devleri gibi, Tencent de partinin iradesine boyun eğiyor.

Five things to know about the Trump-Xi summit in Osaka - Nikkei ...

Uygulama Çin dışında aynı şekilde çalışmasa da tamamen farklı değil.Amerika’daki pek çok kullanıcının ilk hesabı, başlangıçta Çin anakarasındaki bir telefon numarası kullanılarak WeChat’e kayıt olmuştur. Daha sonra hesaplarını bir Amerikan telefon numarasına bağlamış olsalar bile, yine de Çin’deki kullanıcıların maruz kaldığı sansüre tabi tutulurlar.  Bu, partinin ifade özgürlüğünü bastırma çabalarını , 370.000 Çinli öğrencinin WeChat alışkanlıklarını korudukları Amerikan kampüslerine yaymasına neden oluyor.

WeChat’teki haber sağlayıcıları da ihtiyatlı davranıyor. Ke Yan, Teksas’taki popüler bir Çince WeChat hesabı olan Houston Online’ın kurucusu. 60.000’den fazla takipçisi ile, partiyi rahatsız edebilecek her şeyden uzak duran son dakika haberlerine ve yaşam tarzı hikayelerine odaklanıyor. Bayan Ke, “Kuralların ne olduğunu bilmiyorsanız, yapabileceğiniz tek şey oto sansürdür” diye açıklıyor.

Uygulamayı Çin dışında indiren ve hesaplarını oluşturmak için Çinli olmayan bir telefon numarası kullananların bile sansürden kurtuluşu yok. WeChat aracılığıyla yaptıkları konuşmalar o kadar sıkı bir şekilde sansürlenmiyor, ancak okuyabilecekleri haberler aynı. Bu tür kontrollerden kaçınmak için Amerika’daki WeChat kullanıcıları, Çin’deki kullanıcılar gibi argo, kodlu mesajlar ve şifreli resimler kullanıyor.

China's Internet Censorship Law Sets Out Content Rules - Variety

Çin’deki bazı Amerikan işletmeleri büyük ölçüde WeChat’e bağımlı durumda. McDonald’s, Nike, Starbucks, Walmart ve KFC gibi firmalar , müşterileriyle bağlantı kurmak için WeChat’in e-ticaret platformlarını kullanıyor. Trump’ın WeChat ile ilgili alacağı karar en çok Apple’ı etkileyeceğe benziyor.Yasak durumunda Apple WeChat’i AppStore’dan kaldırmak zorunda kalacak. Bu hafta Çin’in Twitter benzeri sosyal medya platformu Weibo’da yapılan bir ankette Iphone ve WeChat arasında tercih yapmaları istenen kullancıların %90’ı yasak durumunda WeChat kullanabilecekleri yeni bir telefona geçeceklerini söylüyor.

Çin’deki yabancılar internet erişimi için uzun yıllardır VPN kullanmak zorundaydılar. Şimdi muhtemel bir yasak durumunda Amerika’daki Çinliler Amerikan duvarını delmek için VPN’e ihtiyaç duyacaklar.

The Economist: Donald Trump has caused panic among millions of WeChat users

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s