İtalyan Ekonomik Krizinde Kayıt dışı Ekonomi ve Mülteciler

İtalya’nın sıkı karantinası altında Chiara Bosi, kocası ve dört çocuğuyla sadece 45 metrekarelik bir dairede neredeyse üç ay geçirdi. (“Bir apartman dairesinden daha çok bir deliği andırıyor diyor”) 3 Haziran’da son kısıtlamalar kaldırıldı. İtalyanlar yurt dışına ve bölgeler arasında seyahatte serbest bırakıldı. Fakat Bayan Bosi ve ailesinin yaşamak için gerekli kaynakları artık yok.

İtalya’nın büyük kayıtdışı ekonomisinde sözleşmesiz olarak, sahil barlarında ve restoranlarda aşçı olarak çalışıyordu.Şimdi, eski işverenlerinin çok az müşterisi olduğunu ve sadece iki veya üç kadro açabileceklerini söylüyor. Kocası Livorno limanında geçici bir işçi. Geçen ay, sadece bir vardiya çalışabildi.

ITALY-HEALTH-VIRUS
“Chi può metta, chi non può prenda”  Photo by Carlo Hermann / AFP) (Photo by CARLO HERMANN/AFP via Getty Images)

“Dört çocuğum var ve huzurlu bir hayat bekliyorlar.Zengin olmak gibi bir beklentim yok ama bu yaşananlar onur kırıcı” Yerel bir Sivil toplum örgütü olan Amici della Zizzi’den bir gıda paketi almak için yıkık apartmanının girişine geldi.

Amici, normal zamanlarda 30-40 aile ve yoksul çocuklarına yardım ediyordu.Ancak virüs yayıldıkça, başkanı Riccardo Ripoli, başvuruya boğuldu.Gönüllüleri süpermarketlerin dışında yiyecek bağışları toplamaya başladı.  Amici della Zizzi yaklaşık 500 aileye yiyecek dağıtma kapasitesine erişti.

“Ama şimdi insanlar bağış yapmaktan biraz bıkmış durumda” diyor Bay Ripoli. “Çok yakında onların da ekmek kuyruğunda olabileceğinden korkuyorlar.” Pandemi çift hanelere düşen ölü sayısıyla yavaş yavaş İtalya’yı terk ediyor olabilir.Ancak ekonomik eşitlikte Avrupa’nın en kötü karnesine sahip olan  İtalya’da ekonomik etkiler  gün yüzüne henüz çıkmaya başlıyor. (Güney İtalya’nın kuzeye kıyasla devam eden ekonomik zayıflığı bunun ana nedenidir.)

İlk bakışta İtalya iyi bir konumda. Birçok ülkede bir yenilik olan Furloughing, İtalya’da geçici zorluk çeken şirketler için uzun süredir standart bir uygulamadır. Giuseppe Conte’nin sol eğilimli koalisyon hükümetinin bir parçası olan kuruluş karşıtı Beş Yıldız Hareketi sayesinde, toplumdaki en fakirlerin çoğu kazançlarını ve emekli aylıklarını artırmak için bir “vatandaşlık geliri” talep edebilir. Hükümet özellikle koronavirüs kriziyle başa çıkmak için çok sayıda önlem aldı. Bunlar arasında acil ödemeler, ipoteklerin dondurulmaları ve evlerden tahliye yasağı yer alıyor.

Poverty in Italy hits record levels - Turkey and World News

Ancak başka yönlerden İtalya savunmasızdır. Kayıt dışı ekonomisi geniştir ve toplam üretimin yaklaşık % 14’ünü oluşturmaktadır. Kayıt dışı çalışanların genellikle devlet imkanlarından faydalanma iddiası yoktur.. İşgücü piyasasının geri kalanı büyük ölçüde kısa vadeli sözleşmelere bağlıdır. Mevcut durumda en fazla risk altında olan bir grup da  sözleşmeleri karantina sırasında  dolan çalışanlar.

Kayıtsız ve düzensiz mülteciler de bir diğer savunmasız grup. 1 Haziran’da yetkililer sonunda yaklaşık 220.000 kişiyi düzenli hale getirmesi beklenen bir süreç başlattı. Ancak şu anda İtalya’da bulunan düzensiz göçmenlerin toplam sayısının yarım milyonu aştığı tahmin ediliyor.

İtalya genel olarak yüksek tasarruf seviyesi nedeniyle periyodik krizlere dayanabilmiştir. Ancak birçok İtalyan, bir birikimciler ülkesine ait olduklarına inanmaya devam etse de, gerçek oldukça farklıdır. Çoğunlukla zengin uluslardan oluşan bir organizasyon olan OECD’ye göre, İtalyan hanehalkları harcanabilir gelirlerinin sadece% 2,5’ini ayırdı – euro bölgesi ortalamasını % 5,7’nin yarısından az.

 

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s