4 Minneapolis Polis Memuru Silahsız Siyahi Bir Adamın Ölümünden Sonra İşten Kovuldu

4 tane Minneapolis polis memuru perşembe günü, bir videoda birkaç dakika boyunca beyaz bir polis memurunun diziyle boynuna basmasıyla yerde nefes almakta zorlanan ve “Nefes alamıyorum.” diye inleyen siyahi ve silahsız bir adamın ölümü üzerine görevden alındı.

Memurların kovulmasından saatler sonra, binlerce protestocu caddeleri pazartesi günü yaşanan ölümlü olayla ilgili gürültülü fakat barışçıl bir toplantı yapmak için doldurdu. Kalabalıktaki çoğu kişi yüzlerini koronavirüsten korunmak için kapattı.

Minneapolis Star Tribune’ün haberine göre, olaylar güneşin batımına yakın protestocuların ellerinde yabancı maddeler ve su şişelerini polise atması ve polisin de göz yaşartıcı gazla müdahale etmesiyle kontrolden çıktı

Yerel haber kayıtları göstericilerin polis merkezinin dış kısmına ve araç filosuna zarar verdiği görüntüleri gösterdi. Kargaşanın karanlığın çökmesiyle gelen yağmur yağışıyla beraber dağıldığı görüldü.

Ertesi gün Minneapolis Polis Şefi Medaria Arradondo muhabirlere FBI’ın kendi talebi üzerine dünkü ölümcül tutuklama görüntüleriyle ilgili soruşturma başlattığını duyurdu.

Belediye başkanı Jacob Frey aynı basın toplantısında soruşturma sonucundan bağımsız olarak, gözaltına alınırken hayatını kaybeden kişinin- daha sonra George Floyd olarak kimliği belirlendi- ölümünün haksız olduğunu ve ırkın bu olayda bir faktör olduğunu belirtti.

“Amerika’da siyahi olmak bir ölüm cezası olmamalı. Beş dakika boyunca beyaz polis memurunun siyahi adamın boynuna diziyle bastığını izledik. Tam beş dakika boyunca. Birisi sizden yardım istiyorsa, ona yardım etmeniz beklenir.”, dedi.

Başkan daha sonra dört memurun işten atılmasını Twitter üzerinden duyurarak,”Bu doğru karar.”, dedi.

‘Nefes alamıyorum’

Bu olay 2014 yılında Eric Garner’in ölümünü hatırlatıyor. New York’ta silahsız bir siyahi polis tarafından yere yatırıldıktan sonra nefes alamadığını söyleyip ölmüştü.

Pazartesi günkü olayda, polis departmanının ifadesine göre, memurlar bir o anda gerçekleşmekte olan sahtecilik ihbarına müdahale etmek için olay yerine gittiler ve şüphelinin eşgaliyle uyan bir adam-George Floyd- buldular.

Polise göre, Floyd araçtan çıkarıldıktan sonra polisle arasında fiziksel münakaşa yaşandı. Kelepçeliydi ve sağlık sorunu yaşadığı gözleniyordu.

Bir izleyici tarafından çekilen cep telefonu görüntüsünde olaya neyin neden olduğu görülemiyor. Video Floyd, yerde arabanın arka tekerinin yanında, polis memuru diziyle kafasını yere bastırırken başlıyor.

Floyd’un nefes almak için inlediği ve “Lütfen, nefes alamıyorum, lütfen” diye yalvardığı duyuluyor. Bu sırada etrafta insanlar toplanıyor ve polise ona izin vermesi için bağırıyorlar. Birkaç dakika sonra Floyd yavaş yavaş sessizleşiyor ve hareket etmeyi kesiyor.

Polis’e göre bir ambulans şüpheliyi hastaneye götürdü ve şüpheli kısa süre sonra hayatını kaybetti. Olayda silah kullanılmadı ve hiçbir polis memuru zarar görmedi.

Garner vakasında, Garner sokak ortasında polis tarafından illegal şekilde uyuşturucu dolu sigara satmaktan dolayı yere yatırılıp hareketsiz bırakılmıştı.

Garner’ın ölmeden önceki sözleri: “Nefes alamıyorum” du ve polisin elinde haksız ve ölümcül güçle ölen Afrika kökenli Amerikalılar ve diğer azınlıklara dikkat çekmek isteyen Black Lives Matter(Siyahilerin Hayatları Değerlidir) hareketi için toplanma sloganı olmuştu.

Floyd’un ailesi tarafından tutulan Avukat Benjamin Crump, yaptığı açıklamada polis memurlarının aşırı, insanlık dışı ve istismara açık güç kullanımı, şiddet içermeyen bir suçlama için sorgulanmak üzere göz altına alınan bir adamın hayatına mal olduğunu söyledi.

kaynak

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s