Antikor Çalışması İspanya’nın Koronavirüs Yol Haritasını Belirleyecek

Bilim bakanı Pedro Duque, Reuters’e verdiği bir ropörtajda, “İspanya nüfusunda bulunan koronavirüse karşı antikorlarla ilgili kapsamlı bir çalışma hükümetin hangi bölgelerin daha çok desteğe ihtiyacı olduğunu belirlemesinde yardımcı olacak ve gelecek araştırmalar için yolu açacak.”, dedi

İspanya genelinde 60.000 kişiye yapılan çalışmanın ön sonuçları gösteriyor ki: Nüfusun kabaca %5’i virüsten etkilenmiş ve bu virüsün toplumda serbest dolaşımını önlemek için gerekenden çok çok az bir oran.

Duque: “Tüm hükümetlerin virüse karşı politikalarını belirlerken eksikliğini çektiği şey kesin verilerin doğruluk oranı. Bu çalışmayla beraber ilk defa ulusal çapta ve net verilere erişiyoruz.”, dedi.

Avrupa’nın en kötü etkilenen ülkelerinden olan İspanya’da, katı sokağa çıkma tedbirleri, ivmeli artışı durdurmasına rağmen şuana kadar 231,606 vaka ve 27,709 onaylı ölüm var.

İnsanlardan aldıkları kan örneklerini tekrar test ederek araştırmacılara zamanla antikorlar sayılarındaki değişimlere ve potansiyel tekrar enfekte olma vakalarına dair geniş bir perspektif sunacak olanve üç fazdan oluşan bu proje pazartesi günü ikinci fazına başladı.

Fakat hükümet, hangi bölgelerin en çok etkilendiğini ve ikinci dalga virüse karşı en savunmasız olduğunu belirlemek çoktan verileri analiz etmeye başladı bile.

Duque, ” Zayıf olduğu görülen bazı bölgelerde sistemi güçlendirmeye ihtiyacımız olabilir. Çalışmalar bugünden başlıyor.”, dedi.

Mühendislik kökenli eski bir astronot olan Duque: Sonuçlarda ülkenin farklı bölümlerinde farklı düzelme hızlarına sahip olması hükümetin 10 haftalık karantinayı kaldırmadaki dikkatli tutumunu haklı çıkardı.

İnsanlar, herkesin bir şekilde virüse temas ettiğini varsayarak her şeyi aynı anda açacağımızı düşünüyordu ancak bunun yanlış olduğu kanıtlandı.

Ancak, bakan, Cuenca ve Soria gibi bazı seyrek nüfuslu bölgelerdeki yüksek antikor oranları gibi çalışmanın bazı şaşırtıcı bulguları hakkında yorum yapmak istemedi.

Ülkenin çeşitli yerlerindeki ölüm oranlarındaki keskin değişimle ilgili gelecek araştırmalara da ihtiyaç duyulacağını belirtti. La Roja’nın bağcılıkla uğraşan bazı küçük bölgelerinde enfekte olan insanların %3’ü virüsten dolayı hayatını kaybederken Andalusia’nın bazı bölgelerinde tablo %1’den daha düşüktü.

“Bilim de böyle bir şeydir zaten. Her deney yaptığınızda cevaptan çok yeni sorular elde edersiniz.”

Reuters

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s