The Economist: Gençler Dinden Uzaklaşıyor

Ramazan ayında covid-19 nedeniyle evde sıkışan Türklerin en azından tartışacakları yeni bir şeyler var. 24 Nisan’da kutsal ayın başlangıcındaki vaazda, ülkenin en büyük dini yetkilisi Ali Erbaş, İslam’ın eşcinselliği kınadığını, çünkü “hastalık ve kuşak çürümesi getirdiğini” duyurmuştu.

İnsan hakları gruplarından sonra, bazı muhalif politikacılar ve Ankara Barosu, Erbaş’ı nefreti körüklemekle suçlarken Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve destekçileri din adamına destek verdi.Basın sözcüleri Bay Erbas’ın “ilahi yargıyı” dile getirdiği için suçlanamayacağını söylerken bir diğeri Erbaş’ı eleştirenleri İslamofobik olmakla suçladı. Erdoğan, “Diyanet’in başına yapılan saldırı, devlete yapılan bir saldırıdır” diye uyarıda bulundu. Aynı gün, Cumhuriyet savcıları Ankara Barosu hakkında soruşturma başlattı.

Kutsal Kitaba göre Erbaş haklı. Kuran, eşcinsellere karşı katı bir tutum takınır. (ateistler, alkolikler ve kocalarına itaat etmeyen kadınlarla birlikte). Fakat eşcinsellik diğer Müslüman ülkelerin çoğunda yasadışı ilan edilmiş ve birkaç yerde ölümle cezalandırılıyor olsa da, anayasal olarak laik Türkiye’de bir suç değildir. Ülkenin 90.000 camisini işleten Diyanet, dini rehberlik sağlıyor ancak reçetelerini dayatma gücü yok.

LGBT grupları Türkiye’de asla  rahat değildi.Ancak önyargı azalıyor gibi görünüyor. 2012 gibi yakın bir tarihte, Türklerin % 85’i eşcinsel bir komşu istemediklerini söyledi. Yeni bir ankette, bu % 47’ye düşmüş durumda. Ancak halkın tutumu yumuşarken, resmi tutumlar sertleşti.

Sadece on yıl önce, Avrupa ile hâlâ iyi ilişkilere sahipken, Erdoğan hükümeti cinsel yönelim veya cinsiyet kimliği temelinde ayrımcılığı yasaklayan bir sözleşme imzaladı. On binlerce kişi, İstanbul’un ana caddesi üzerinde polis eşliğinde Onur Yürüşü için buluşmuştu.Bugün bu ruh kaybolmuş gibi görünüyor.Bugünlerde ise Onur Yürüyüşü yasaklanıyor.Yürümek isteyenler plastik mermiler ve göz yaşartıcı gazlarla karşılaşıyor.Yaklaşık bir asır önce İslami öğretileri laik değerlerle uzlaştırmak için kurulan Diyanet, siyasal İslam’ın sesi  ve hükümetin kolu haline getirildi. Cinselliklerini açıkça konuşmadıkları sürece eşcinsel ünlüler hükümet çevrelerinde bile hoş karşılanıyor.

Erdoğan’ın dindar nesil projesi beklenen etkiyi yaratamamışa benziyor.Çalışmalar gençlerin dinden uzaklaştığını gösteriyor.İktidardaki Adalet ve Kalkınma Partisi’nin ve Diyanet’in baskıyı arttırmaya karar vermesinin nedeni bu olabilir. Bir düşünce kuruluşu olan Brookings Enstitüsü’nden Ömer Taşpınar, “Siyasi ve kültürel olarak gittikçe güvensizleşiyorlar ve İslam’ın diğer yorumlarına alan vermek istemiyorlar” diyor. “Ahlaki gevşeklik ve dini göreliliğe karşı bir cihat ruhu var.”

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s