Libya Kara Kuvvetleri Ölümcül Roketli Saldırılara Karşı Saldırı Başlattı

Yüzden fazla roket Trablus Havaalanı ve yerleşim bölgelerini vurulduktan sonra, hükümet güçleri kritik Haftar üslerine doğru harekete geçti.

Libya’nın Birleşmiş Milletler tarafından desteklenen hükümeti pazar günü muhalif kumandan Khalifa Haftar tarafından başkent Trablus’u roket yağmuruna tutmak için kullanılan stratejik bir askeri üsse karşı saldırı başlattı.

Bu tepki, roketli saldırılar Trablus havaalanına zarar veren, yakıt tankları ve birkaç uçağın yandığı cumartesi günü gerçekleşen, çevredeki yerleşim yerlerinde yaşayan en az altı sivilin hayatını kaybettiği saldırılardan sonra gerçekleşti.

Bu esnada, Türkiye – GNA(Libya Ulusal Kuvvetleri)’nin Trablus’u Hafter güçlerinden(LNA) kurtarmadaki ana destekçisi -, bir seneden fazla süredir başkenti ele geçirmeye çalışan Hafter güçlerini onlara karşı saldırılarını arttırmakla tehdit etti.

GNA, Facebook üzerinden yaptığı açıklamada, “Savaş suçunun güçleri(Haftar), başkentin merkezindeki yaşam alanlarına yüzlerce roket ateşledi.”

“Havaalanı ağır hasarlıydı ve pazar sabahı yeni bir roketli saldırıya uğradı”, dedi.

Al Jazeera muhabiri Mahmoud Abdelwahed, Trablustan bildirdi: “GNA, Hafter güçlerinin şehir merkezine saldırmak için ileri mühimmatları kullandığı üssü ele geçirmek için bir karşı saldırı başlattı.”

“Hükümet komutanları, son birkaç aydır Hafter güçlerinin kontrolü altında olan askeri kampı geri almak için uğraştıklarını söylüyor. Hafter’in birlikleri üssü, havaalanı ve yerleşim yerlerine roket atmak için kullanıyor.”

Ordu kaynakları, üssün ele geçirilmesinin, üssün Hafter güçleriyle beraber savaşan Wagner grubundan Rus askeri uzmanlar tarafından idare edilip korunmasından dolayı önemli olduğunu söylüyorlar.

Trablus hükümeti kaynaklarına göre geçen iki günde 10 dan fazla kişi saldırılarda hayatını kaybetti.

Trablus halkının acılarına ek olarak, Libya’nın kuzeybatıdaki ana su sağlayıcısı bazı silahlı kişilerin bir tane tesislerine saldırarak su arzını düşürdüklerini söyledi.

‘Acılardan Sorumlu’

Türkiye, pazar günü , eğer Libya’daki çıkarları ve diplomatik birimleri üzerindeki baskı sürerse, Hafter güçlerini meşru hedefler olarak değerlendireceğini açıkladı.

Perşembe günü, Türkiye ve İtalya, Trablus’taki büyükelçilikleri etrafındaki alanların korumaya alndığını söyledi.

Türkiye, Libya’da uluslararası olarak da tanınan GNA’yı destekliyor. GNA’yla askeri işbirliği anlaşması imzaladı ve Haftar güçlerini püskürtmeye yardımcı olan askeri eğitmenlerini ve insansız hava araçlarınının da dahil olduğu ekipmanlarını Libya’da mevziledi.

Ankara, Birleşik Arap Emirlikleri, Mısır ve Rusya tarafından desteklenen Haftar güçlerini darbeci olarak nitelendiriyor.

Türk Dışişleri, “Eğer Libya’daki çıkarlarımız ve görevli birimlerimiz hedef alınırsa, Haftar güçlerini meşru hedefler olarak değerlendireceğiz”, şeklinde açıklamada bulundu ayrıca Birleşmiş Milletleri Haftar saldırılarına karşı tepkisiz kalmakla ağır şekilde eleştirdi.

“Birleşmiş Milletler’in bu katliama sessiz kalması daha fazla kabul edilemez. Ülkeler, Libya’nın istikrarsızlığa sürüklenmesine sebep olan ve halka acı veren Haftar güçlerine askeri, finansal ve politik yardım sağlıyorlar.”

Açıklamada ayrıca Trablus Mitiga havaalanında cumartesi erken saatlerde gerçekleşen yoğun roketli saldırıların savaş suçu olduğu da belirtildi.

Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı: “Trablus büyükelçiliğinin de dahil olduğu diplomatik misyonlarımıza, Mitiga Havaalanı’na, kalkış hazırlığındaki sivil uçaklara ve diğer sivil yapılaşmalara yapılan sivillerin yaralanmasına ve ölümüne sebep olan saldırılar, savaş suçu teşkil etmektedir.”

Haftar güçleri bir yıldan fazladır Trablus’u GNA’dan almak için savaşıyor ve sık sık başkenti bombalıyor. Birleşmiş Milletler, Libya çatışmalarında 2020’nin ilk çeyreğinde ölen 130 sivilin 4/5’inin Hafter’in kara kuvvetleri tarafından öldürüldüğünü açıkladı.

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, pazartesi günü, Haftar güçlerinin NATO üyesi Türkiye’nin GNA’ya destek vermesiyle gerileme sürecine girdiğini söyledi.

“Bazı ülkerin Haftar güçlerine sağladığı sınırsız finansal ve silah kaynağının dahi onları kurtarmaya yetmeyeceğini”, söyledi.

‘Korkutucu Manzara’

Ön cephedeki GNA güçleri Haftar güçlerinden Trablus etrafında, Türkiye’nin mühimmatlı insansız hava araçlarının yardımıyla, geçen haftalarda artan çatışmalarda bir miktar arazi aldı.

Haftar güçlerine göre Türkiye Mitiga Havaalanı’na bir askeri insansız hava aracı üssü kurdu fakat GNA bunu reddetti.

Libya Birleşmiş Milletler Destek Misyonu(UNSMIL) bombardımanı “çok alışılmış fakat korkutucu bir manzara” olarak nitelendirdi.

UNSMIL’in Twitter açıklamalarına göre, “Bu korkutucu saldırılar sivil yaşam alanlarına yakın alanlarda düzenli olarak gerçekleşiyor.”

UNSMIL, Bu bombalamaları, “Bir dizi gelişigüzel, Haftar güçleriyle bağlantılı, 1 Mayıs’tan beri 15’ten fazla sivili öldüren, 50’den fazla sivili de yaralayan saldırılar”, olarak adlandırdı.

GNA’ya göre, çarşambadan beri 17 sivil ve 2 polis memuru hayatını kaybetti ve 66 sivil de başkent çevresindeki bazı alanları hedef alan saldırılarda yaralandı.

UNSMIL, saldırıları sivilleri ve sivil yapıları vurduğu için şiddetle kınadı ve sorumluların uluslararası yasalar kapsamında adalete teslim edilmesi çağrısında bulundu.

Fakat GNA uluslararası kınamananın yeterli olmadığını açıkladı.

“Biz artık uluslararası camianın cesaretsiz kınamalarını dikkate almayacağız. Bu anlamsız hareketler, milislerin ve paralı askerlerin arka arkaya aldığı yenilgilerden sonra zayıflık ve umutsuzluğun kanıtıdır.”, dedi.

Haftar güçleri, GNA güçlerinin Trablus’un batısındaki 2 kritik kıyı şehrinden yaptığı baskıyla geçen hafta birkaç yenilgi yaşadı.

GNA birlikleri şuan Haftar güçlerinin başkente 80 kilometre uzaklıktaki Tarhouna’daki ana arka üssünü çevreledi.

https://www.aljazeera.com/news/2020/05/libya-gna-launches-counterattack-deadly-rocket-barrage-200510164055025.html

Libya Kara Kuvvetleri Ölümcül Roketli Saldırılara Karşı Saldırı Başlattı” üzerine bir yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s