Resmi Sayılar Yalan Mı Söylüyor ? Ölü Sayısı Bildiğimizin Çok Üstünde Olabilir.

Financial Times’ın 14 ülkede yaptığı analize göre koronavirüs kaynaklı ölü sayısı açıklanan resmi rakamlardan %60 fazla olabilir.

İncelenen 14 ülkede geçmiş yıl ortalamalarından 122 bin fazla kişi hayatını kaybetti.Ancak resmi rakamlar koronavirüs nedeniyle ölenlerin sayısının 77 bin olduğunu gösteriyor.Benzer oran incelenmeyen diğer ülkelere uyarlandığında dünya çapındaki toplam ölü sayısı 201 bin yerine 318 bin civarına yükseliyor.

Bu karşılaştırmayı yapmak için belirlenen yerlerde 2015-2019 yılları Mart-Nisan aylarında ölen insan sayısının ortalaması alındı.Danimarka dışında tüm ülkelerde raporlanan ölü sayısından çok daha yüksek sayıda insanın öldüğü görülüyor.Koronavirüs nedeniyle ölümlerin kaydedilmesi ülkelerin test kapasiteleriyle doğrudan ilişkili.Çin de dahil olmak üzere pek çok ülke ölü sayılarını geçmişe dönük olarak revize etmek durumunda kaldı.

A chart showing how deaths from all causes have shot up in countries across the world during Covid-19 outbreaks

Analizimize göre Belçika’da %60 İspanya’da %51 Hollanda’da %42 ve Fransa’da %32 oranında fazla ölüm gerçekleşti.

Bu ölümlerin bazıları, insanlar diğer rahatsızlıklar için hastanelere gitmekten kaçındığı için Covid-19 dışındaki nedenlerin bir sonucu olabilir.Ancak en ekstra ölüm, Covid-19 salgınlarına en çok maruz kalan yerlerde en belirgin şekilde artmıştır.Bu da bu ölümlerin çoğunun, karantinanın yan etkileri yerine doğrudan virüsle ilişkili olduğunu ortaya koyuyor.

Cambridge Üniversitesi profesörü David Spiegelhalter, Birleşik Krallık günlük ölü sayısı verilerinin gerçek olamayacak kadar düşük olduğunu ve bunun sebebinin sadece hastanede ölenlerin istatistiklere dahil edilmesi olduğu görüşünde.

“Farklı ülkeler arasında yapabileceğiniz tek tarafsız karşılaştırma, tüm ölüm nedenlerine bakmaktır. Ölümde gördüğümüz yükseliş hakkında ölüm belgesinde Covid’in bulunmadığı birçok vaka var, ancak kaçınılmaz olarak bu salgınla iligli olduğu fikrine kapılıyoruz.

Ekstra ölümler vakaların sık görüldüğü kentsel alanlarda daha belirgindir.Bu,gerçek ölüm oranının resmi koronavirüs ölümlerinden daha yüksek büyüklükte olduğu birçok gelişmekte olan ülke için endişe verici boyutta.

Yalnızca 245 koronavirüs ölümü bildirilen Ekvador’un Guayas bölgesinde Mart-Nisan ölü sayısı normal ortalamanın %350 üstüne çıkarak 10.200 oldu.

A chart showing how deaths from all causes have more-than-doubled in many cities worldwide during Covid-19 outbreaks

Avrupa’daki salgının kalbi olan Kuzey İtalya’nın Lombardiya bölgesinde , veri bulunan yaklaşık 1.700 belediyenin resmi istatistiklerinde 13.000’den fazla ölüm var. Bu, tarihsel ortalamada yüzde 155’lik bir artış demek  ve bölgede bildirilen 4.348 Covid ölümden çok daha yüksek.

İtalya’nın Bergamo şehrini çevreleyen bölge, normal seviyelerden yüzde 464’lük bir artışla uluslararası olarak en kötü artışı kaydetti, bunu yüzde 200’lük artışla New York ve yüzde 161’lik bir artışla Madrid izledi. Endonezya’nın başkenti Jakarta’da 1400 fazla ölüm gerçekleşirke koronavirüs kaynaklı ölü sayısı sadece 90.

Zorluk gelişmekte olan ülkeler ile sınırlı değil. İngiltere ve Galler’de, 10 Nisan ile biten haftadaki ölüm sayısı bu yüzyılın en yüksek seviyesiydi. Rakam, son beş yılda aynı hafta ortalamasından yüzde 76 daha yüksekti .Fazla ölüm sayısı ise aynı dönem için bildirilen toplam Covid ölüm sayısından yüzde 58 daha yüksekti.

Londra Tropik Tıp ve Hijyen Üniversitesi profesörü epidemiyolog David Leon ülkelerin pandemiden gördüğü zararı anlamak için aynı dönemde yaşanan fazla ölü sayısına bakılması gerektiği görüşünde.

Uzmanlar, özellikle virüse karşı savunmasız olan yaşlıların  bakım evlerindeki Covid-19 vakalarının ciddi şekilde rapor edilmemesi konusunda uyarılarda bulundu. Londra Ekonomi Okulu Bakım Politikası ve Değerlendirme Merkezi araştırmacısı Adelina Comas-Herrera, “Bakım evlerindeki (personeller ve sakinler)  insanları çok az ülke test ediyor gibi görünüyor” dedi.

Karantinanın trafik ve iş kazaları gibi diğer ölüm sebeplerini azaltması yükselen sayıları daha da çarpıcı kılıyor.

 

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s