Pandemi Sürecinde Almanya

Eğer bir Avrupa ülkesinin koronavirüs krizini iyi geçirdiği söylenebilirse bu Almanya’dır.Ölümler diğer ülkelerden daha az, devlet hasta ve işçilere yardım ediyor ve politikacılar aklı başında ve yetkin görünüyor.İstikrarsız liderliğe sahip yerlerde ise tam tersi yaşanıyor. İngiliz gazeteciler politikacılarına Almanya’nın test oranlarını neden taklit edemeyeceklerini soruyorlar. Amerikan televizyon ağları sağlık bakanı Jens Spahn’ı Almanya’nın sırlarını açığa vurmaya çağırıyor. Bir köşe yazarı, Joe Biden’in şansölye Angela Merkel’den yardım alabileceğini dile getirdi.

Durum gerçekte daha karmaşıktır. Hamburg Üniversitesi’nden virolog Jonas Schmidt-Chanasit, “Mükemmel olduğumuzu ve her şeyin planlandığını söyleyemeyiz” diyor.”Testler çok önemliydi.Ocak ayında politikacıların tehlikenin farkında olmadığı zamanda 200 özel ve kamu laboratuvarı  kapasitelerini arttırdı.” Özel laboratuvar ağı Sonic Healthcare’in Alman kolunun patronu Evangelos Kotsopoulos, “Diğer ülkeler laboratuvar inşa etmek zorundaydı, bizde zaten vardı” diyor. Almanya şu anda haftada 350.000 test gerçekleştiriyor ve daha fazlasını yapabilme kapasitesine sahip.

Jetzt über 1000 Corona-Fälle in Berlin – B.Z. Berlin

İkincisi, ulusal politikacılar ve sağlık görevlilerinin duraksadığı ilk dönemlerde , yerel yönetimler Bavyera ve Ren bölgelerinde salgınlar ilk tespit edildiğinde halka açık yerleri kapatmak ve enfekte kişilerin temaslarını izlemek için hızlı bir şekilde hareket etti.Milletvekili ve epidemiyolog Karl Lauterbach, Almanya’nın şanslı da olduğunu söylüyor. İtalya’dan adeta bir erken alarm oldu ve ilk hastaların çoğu gençti, bu da hastaneye yatma ve ölümleri aşağıya çekti.(Bugünlerde tırmanışta olsa da)

Merkel her enfeksiyon zincirini izlemek istiyor. Bu, daha fazla test ve yeni enfeksiyonların titizlikle takibi anlamına geliyor.Arz kısıtlamalarının üstesinden gelinebilirse haftada 4,5 milyon kadar test yapılabilir.Uygulamalar, gizlilik endişelerine rağmen, yardımcı olabilir.Ancak çoğu çalışma, Almanya’nın yeteri kadar fon alamayan ve aşırı çalışan 400 sağlık görevlisi tarafından yapılacak.

Salgına verilen mali yanıtın kökleri eskiye dayanıyor.İşçilerin gelirini korumak için Almanya, çalışma saatleri kesilen işçilerin ücretlerinin% 60-87’sini karşıladığı sistem olan Kurzarbeitergeld’i (kısa süreli çalışma için para) artırdı. Köprü krediler için yüzlerce milyar euroluk garanti vaat etti ve serbest çalışanlar ve küçük şirketler için 50 milyar €  değerinde (54 milyar $) fon oluşturdu. Birkaç aksaklıktan sonra, uygulama büyük ölçüde sorunsuz gerçekleşti.Ancak resesyon kendini gösterdikçe daha fazlası gerekebilir. 22 Nisan’da kabine 10 milyar € değerinde yeni bir pakete onay verdi.

Bu önlemler Almanya’nın kutsal, açık vermeme kuralını terk etmesine sebep oldu.Almanya Maliye Bakanı Olaf Scholz’a göre bu bir hata değil ekonomilerinin bir özelliği.” Almanya iyi günlerde biriktirdiklerini böyle kötü zamanlarda harcayabilir.”

Oxford Economics’ten danışman Oliver Rakau, Almanya’nın verilen kuvvetli cevapla diğer AB üyelerinden daha az etkileneceğini söyledi. Otomobil endüstrisi bir süreliğine üretimi durdursa da (makaleye bakın), kimyasallar ve çelik gibi sektörler çalışmaya devam etti.Elektrik kullanımı ve mobilite verileri, yavaşlamanın Fransa, İspanya veya İtalya’dan daha az olduğunu göstermektedir. Yine de Bundesbank “ciddi” bir durgunluk bekliyor ve IMF bu yıl 2009’dan daha derin olacak %7’lik bir daralma öngörüyor. Ekonomisinin açık olması, Almanya’yı iç tüketim yeniden başlasa bile özellikle tedarik zincirlerinin kopmasına ve dış talebin düşmesine karşı özellikle savunmasız bırakıyor.

İyileşme hızı, kısıtlamaların ne kadar hızlı azaltılacağına da bağlı olacaktır. Şu anda kaydedilen enfeksiyonların sayısı her gün sadece% 1-2 oranında arttığından , Almanya geçici olarak küçük dükkanlar ve sınavlara girecek öğrencilerin okullarını açıyor.Daha büyük perakendeciler rahatsız. Çalışan ebeveynler de aylarca sürebilecek anaokulu kapanışlarıyla karşı karşıya.Bu  Bayan Merkel’in Almanya’nın 16 eyaletinin liderleriyle yürütmesi gereken inatçı müzakerelerde ortaya çıkıyor.

Schleswig-Holstein eyaletinde bakan olan Karin Prien, reprodüksiyon oranları ve risk yönetimi konusunda bir bilim insanı  olan şansölyeyi, bu durum için “mükemmel bir lider” olarak görüyor.Şansöyle Merkel’in onay oranı %80’e ulaşmış durumda.Kimileri Merkel’in önümüzdeki yıl görevi bırakma sözünden dönmesini umut ediyor.

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s