Reuters Anketi: Türkiye Ekonomisi Son On Yılda İlk Kez Bu Yıl Küçülecek

Reuters, Salı günü açıkladığı ankette, Türkiye ekonomisine dair edindiği bir dizi veriyi paylaştı. Politika Atlası olarak, biz de anket sonuçlarının Türkçe çevirisini yayınlıyoruz.

Koronavirüs pandemisinin, yıl ortasında üretimi sekteye uğratması nedeniyle Türkiye ekonomisinin bu yıl ilk defa daralması bekleniyor ve 2021’e kadar da yeniden büyümesi pek mümkün görünmüyor.

Yaklaşık 40 ekonomistin ortalama tahmini, 2020’de % 1,4’lük bir daralma öngörüyor, ikinci ve üçüncü çeyreklerde sırasıyla % 8,6 ve% 5,3 düşüş yaşandı.

Koronavirüs salgını öncesinde hükümet, geçen yıl yaşanan durgunluktan sonra bu yıl ekonominin % 5 büyümesini bekliyordu.

Ülke, Mart ayının ortalarında ilk COVID-19 vakasını kaydettiği için, gayri safi yurtiçi hasıla tahminini güncellemedi. Virüs o zamandan beri yayıldı ve Türkiye’yi dünyada doğrulanmış koronavirüs vaka sayılarında yedinci sıraya yerleştirdi.

Anketin medyanına göre ekonominin gelecek yıl tekrar % 3,7 büyümesi bekleniyor. Bu yılın ilk çeyreğinde, 29 Mayıs’ta yapılacak resmi raporun % 4,4 büyüme göstermesi bekleniyor.

Ankara okulları ve bazı işletmeleri ve sınırlarını kapattı; hafta sonu sokağa çıkma yasağı uyguladı. Ancak, bazı ekonomik faaliyetleri desteklemek için ülke genelinde bir karantina sürecine kalkışmadı.

Ekonomistler, ilk çeyrekte sağlam borç vermenin Türkiye’yi küresel gerilemede nispeten iyi konumlandırdığını söyledi.

UBS (İsviçre Bankalar Birliği) ekonomistleri, “Ekonominin tüm sektörlerinin COVID’den etkileneceğini düşünüyoruz ve olumsuz etkilerin çoğunun 20202’nin ikinci ve üçüncü çeyreklerinde yoğunlaşacağını varsayıyoruz” dedi.

“ Pandeminin neden olduğu küresel durgunluk göz önüne alındığında, hem yatırımların hem de ihracatın 2020’de kesin bir daralma yaşaması gerekiyor. Bununla birlikte, kredi büyümesi – açıkça mevcut seviyelerden belirgin bir şekilde düşmesi beklenirken – 2020 sonuna kadar sabit kalabilir. ”

Düşük Enflasyon Oranları

Türkiye ekonomisi en son 2009 yılında yıllık bazda % 4,7 daralmıştı. 2010’dan 2018’e kadar, küresel mali krizden sonra ucuz sermayenin yol açtığı inşaat patlaması sayesinde ortalama büyüme oranı % 5’in üzerindeydi.

Merkez bankası bağımsızlığı ve Ankara ile Washington arasındaki gerginliğin yarattığı endişeler 2018’de bir kur krizi başlattı. Bu da, ekonomik daralmanın üç çeyrek boyunca sürmesine ve geçen yıl % 0.9’luk mütevazı bir yıllık büyüme oranına yol açtı.

Temmuz ayından bu yana, merkez bankası büyümeyi artırmak ve azalan enflasyonu yansıtmak için faizleri % 24’ten % 9,75’e indirdi.

Ankette, ekonomistler, ortanca verilere göre, merkez bankasının, salgına karşı önlemlerini arttırdığı için Haziran ayı sonuna kadar faiz oranında % 8.00’e ulaşana kadar, faiz oranını aşağıya çekmeye devam edeceğini tahmin ediyorlar.

Son birkaç ayda % 12 civarında seyreden yıllık enflasyonun, 2021 yılı sonunda % 8,9’a yükselmeden önce, yıl sonunda % 8,3’e gerilemesi bekleniyor.

İsviçre Bankalar Birliği, “Enflasyonun, düşük petrol fiyatları nedeniyle hızlı bir şekilde yavaşlayacağını tahmin ettiklerini ve Tüketici Fiyat Endeksi’nin Mayıs 2020’den itibaren tek haneli olacağını” belirtti.

Birlik, yıl sonuna kadar Türkiye’de yıllık enflasyonun% 8,3 olmasını ve merkez bankasının 2021’in ikinci yarısında faiz oranlarını tekrar yükseltmeden önce para politikasının daha da gevşemesini öngörüyor.

Geçen yıl ekonomi yavaşladığı için nispi bir fazlalık veren cari işlemler dengesi, tekrar açık verdi. Ankete göre açığın bu yıl GSYİH’nın % 1.2’sinde ve gelecek yıl % 2.6’sında kalması bekleniyor.

Kaynak: https://www.reuters.com/article/us-turkey-economy-poll-idUSKCN2231GV

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s