Petrol Fiyatları Nasıl Sıfırın Altına Düştü?

Amerikan ham petrolünün fiyatı, tarihinde ilk kez negatif değere düştü. Bu olay nasıl oldu ve ne anlama geliyor?

Petrol üreticileri depoları tamamen dolu olduğundan alıcılara ellerindeki petrolü almaları için para ödemek zorunda kalıyor.
Fotoğraf: Sergei Ilnitsky/EPA

Amerikan petrol fiyatları pazartesi günü, 25 yılın en büyük talep düşüşünün ortasında, tarihinde ilk kez negatif değerleri gördü. Piyasadaki istenmeyen petrol fazlalığı, ABD petrolü için referans fiyatı olan West Texas Intermediate (WTI)’ın tarihteki en hızlı düşüşle birlikte neredeyse varil başına -40 Dolar’a kadar düşmesine neden oldu. Bu üreticilerin alıcılara ellerindeki petrolü almaları için 40 dolar ödemesi anlamına geliyor.

1- Neden ABD Petrol Fiyatları Negatif Değerlere Düştü?

Petrol filyatları hali hazırda global pazarlarda, 2019’un sonunda Çin’de ilk koronavirüs vakası çıktığından beri düşüyordu. Virüsün yayılmasını durdurmak için seyehat rotalarının ve büyük ekonomilerin kapatılması, ulaşımı durma noktasına getirdiğinden, petrole olan talebi azalttı. Fakat petrol üreticileri kuyulardan ham petrol çıkartmaya devam etti ve bu durum fazla petrol arzı ve talepteki son 25 yıldaki en büyük düşüş arasında korkunç bir dengesizlik yarattı.

2- Negatif Fiyat Ne Anlama Geliyor?

Kısacası: Petrol üreticileri, alıcılara ellerindeki varillerce ham petrolü almaları için para ödüyor, çünkü depoları ağzına kadar dolu. Pazartesi günü, pazarın en düşük noktasında, bir petrol şirketi petrol almak isteyen birine varil başına yaklaşık 40 Dolar ödemiş olabilir. Bir alıcının, petrolün kuyudan limana ya da depolama tesisine kadar olan büyük miktardaki taşıma ve orada 6 aya kadar sürebilecek depolama maliyetini de hesaplaması gerekiyor. Ayrıca, alıcıların, bu yıl içinde petrol fiyatlarının tekrar artmayıp yatırıma dönüşmeme riskini de alması gerekiyor. Hiçbir petrol şirketi ham petrolünü zararına satmak istemiyor bu yüzden birçok üretici pazar eski haline dönene kadar kuyularını kapatacak gibi görünüyor.

3- Peki Diğer Ülkelerdeki Petrol Fiyatları Neden Hala Sıfırın Üzerinde?

Dünya’daki petrol fazlası özellikle günde yaklaşık 10 milyon varil petrol üreten ABD’de daha şiddetliydi çünkü petrol depolama tankaları tamamen doldu ve petrol şirketlerini fazla petrollerini umutsuzca satmak zorunda bıraktı. Diğer bölgelerde(Birleşik Krallık da dahil) petrol fiyatları hala sıfırın üzerinde çünkü diğer ülkelerde ulaştırma ücretleri daha düşük ve limanlara ulaşım daha kolay. Yine de, zarar görmeyen hiç bir petrol piyasası kalmadı. Brent petrol olarak bilinen uluslararası referans petrol fiyatı, hala varili 20 Dolar’ın üzerinde işlem görüyor ancak Ocak ayından bu yana üçte iki oranında düşerek 18 yılın en düşük seviyesine geriledi.

4- Bu Petrol Fiyatları Açısından Ne Anlama Geliyor?

Petrol fiyatları, ham petrol fiyatlarındaki ani düşüş ve sektörün toparlanması için gereken olası uzun süreçten dolayı, keskin bir şekilde düşebilir. Fakat benzin istasyonunda ödenen fiyatın, petrol pazarının tam anlamıyla bir yansıması olmadığını akılda tutmakta fayda var çünkü pompadaki petrol fiyatı hükümet vergilerini ve satıcıların koyduğu kar payını da içeriyor. Ayrıca, ABD’de görülen negatif petrol fiyatları kısa ömürlü olacak, bu yüzden kimse arabasının deposunu doldurmak için para almayı beklememeli.

5-Fiyatlar Toparlanacak gibi mi Gözüküyor?

Evet ve biraz da hızlı bir şekilde. Negatif Amerikan petrol fiyatları spesifik olarak Mayıs ayındaki petrol arzıyla alakalı. Mayıs ayında talebin en düşük ve arzın en yüksek olması bekleniyordu. Salıdan itibaren, petrol tüccarları Haziran ayı için alım-satım yapmaya başlayacak ve bunların çok daha yüksek fiyatlar getirmesi bekleniyor. Petrol fiyatlarındaki kayda değer toplarlanma ise ulaştırma alanındaki petrol talebinin ne kadar çabuk artacağına bağlı olacak. Karantina’nın hızla son bulması piyasa fiyatlarının toplarlanmasını hızlandıracaktır fakat Covid-19 krizinden sonra yavaş bir toplarlanma petrol üreticilerine 2021 yılında da devam edecek finansal zorluklar getirecektir.

Kaynak: https://www.theguardian.com/business/2020/apr/20/over-a-barrel-how-oil-prices-dropped-below-zero

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s