Güney Kore Dosyası 7.Bölüm: Değişim Rüzgarı

PARK HYE-SOO genç bir kızken, başarıya giden yolu açıkça gösterilmiş gibiydi. “Annem ve babam, sıkı çalış, iyi bir üniversiteye gir ve her şey güzel olacak derdi bu yüzden iyi bir kız oldum ve bunu yaptım” diyor. “Ama bitirdiğimde ne yapacağımı bilmiyordum ve ailem de bilmiyordu ve hiç kimsenin bana kendim için nasıl karar vereceğimi öğretmediğini fark ettim.”

Şimdi 40 yaşlarındaki Bayan Park, Asya finans krizinin çocuğudur. 1990’ların sonlarında üniversiteden ayrıldığında, Güney Kore ekonomisi can sıkıcıydı ve ebeveynleri için bariz görünen model artık onun nesli için aynı güçte sözler veremiyordu.Bugünlerde sanatçı olarak yaşamını sürdüren Park başarıyla ilgili varsayımlardan vazgeçilmesi gerektiğini söylüyor.

Bugün çalışmaları Londra ve New York’un yanı sıra Seul’de de sergileniyor ve ülkesi onu ödüllerle onurlandırdı.. Yıllarca kızının yaşam seçimlerinden korkan annesi, sonunda onunla gurur duyuyor.  ” İstediğim hayatı yaşıyorum.” diyor.

Park’ın  yaptığı , ülkesinin hala tamamlaması gereken bir yolculuk. Mevcut koşullara meydan okuma ve yeni bir şeyler deneme isteğinin artması, bu özel dosyamızda vurgulanan gelişmelerin çoğunun arkasındaki itici güçtür.80’li yıllarda Koreliler askeri diktatörlüğün sona ermesini talebiyle sokaklara çıkıp başarılı olmuştu.2010’da ise demokratikleşme vaatlerini yerine getiremeyen hükümetten kurtulmak istediler ve  tekrar başarılı oldular.

Bayan Park sosyal kısıtlamara karşı gösterilen dirençten mutluluk duyuyor. “Ben gençken bu konuları hiç konuşmadık” diyor. “Bugün gençler bir şeyler hakkında konuşup şikayet ediyorlar.”

Güney Kore’de genlerin tepkisi karşılık bulmaya  başladı. Toplumun hoş göreceği bireysel yaşam seçenekleri yelpazesini genişletti. Kadınlar artık evlenmek ya da eşlerinin ailesine yerli yardımcı olmak zorunda değiller. Genç mezunlar daha geniş iş seçeneklerine sahip. İş yerinde, hiyerarşi daha az hissediliyor.Zaman zaman patronlara hayır diyebiliyorlar.Yöneticilerse hesap verebilirlik noktasında daha dikkatli.

Dönüşüm başlamış olsa da tamamlanmış olmaktan uzak. Birçok Koreli hala başarı için kısıtlı bir senaryoyu izlemeleri gerektiğini düşünüyor: iyi bir üniversiteye girmek, bir chaebol’da iş bulmak, emekliliğe kadar şikayetçi bir şekilde çalışmak. Herkesle aynı şeyi yapma baskısı güçlüdür. Seul’deki Yonsei Üniversitesi’nde yaşam doyumunu araştıran Suh Eun-kook, “Seçimlerimizin başkaları tarafından  onaylanmasına kişisel değerlendirmemizden çok daha fazla önem veriyoruz” diyor. “Bu kişisel mutluluk için çok dezavantajlıdır – ama değiştirmek cesaret ister.”. “Güney Korelilerin, özellikle de Güney Koreli ebeveynlerin, bu kadar rekabetçi oldukları gibi bir klişe var – ama aslında doğru üniversitelerde yeterince iyi iş veya yer bulunmayan bir durumda rekabetçilik rasyonel bir tepki.”

Herkesin benzer  mantıklı şeyi yapması , görünüşe göre Güney Kore’nin covid-19 salgınını hafifletmesinde yardımcı oldu. Yine de, salgın bu özel dosyada tartışılan bazı gelişmeleri  ciddi şekilde geciktirme potansiyeline sahiptir.

Ekonomik olarak, derin krizler piyasa konsolidasyonunu teşvik etme eğilimindedir.Krizleri büyük şirketler çok daha kolay atlatmakta.Bunun ilk nedeni geniş nakit rezervleridir.Diğeriyse hükümetten kendileri için koruyucu yasalar çıkartabilmeyi isteyecek kadar güçlü lobileri vardır.Güney Kore hükümetleri, zor zamanlarda chaebole dönme alışkanlığına sahiptir; mevcut krizde sonucun farklı olup olmayacağı henüz belli değil.Eğer hükümet böyle bir tutum takınmazsa  pandemi, Güney Korelilerin ekonomik dualizmini güçlendirebilir.

Modern Korean Family (Photo) - 9KOREA

Toplumsal değişimin sonuçlarını tahmin etmek çok daha zor.Hükümetin covid-19’u engellemek için aldığı önlemler farklı sosyal grupları farklı şekillerde etkiledi.Örneğin, okulları kapanması kadınları orantısız bir şekilde etkiledi. Gün içinde evde çocuklara ve diğer akrabalarına bakmanın ek sorumluluklarını üstlenmek için işlerini bırakan anneler şimdiden kayıtlara geçti.

Salgının ne kadar sürdüğüne ve bu tür tepkilerin ne kadar yaygın olduğuna bağlı olarak, bu durum geleneksel iş bölümünü yeniden güçlendirerek feminist kazanımların kaybına yol açabilir.Dünyadaki çoğu ülke gibi Güney Kore de bundan birkaç ay sonra farklı görünebilir.Halk geçmiş normale dönmeye çalışmak yerine geleceği hayal etmeyi sürdürmeli.

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s