Güney Kore Dosyası 6.Bölüm: Popüler Kültür

Seul’un arka sokaklarında bir restoranın duvarları posterlerle kaplı.Her yerde kartpostallar ve anahtarlıklar görebilirsiniz.Tüm bu süslemeler K-Pop’un en başarılı grubu olup aynı zamanda dünyanın en çok hasılat yapan müzik grubu olan BTS ile ilgili.Bu restoran grup üyelerinin ünlü olmadan önce sıklıkla yemek yedikleri yer.Hayranları için büyük önemi olan restorana dünyanın her yerinden hayranlar adeta hac ibadeti için geliyorlar.

Şaşırtıcı bir durum değil.. Gençler yıllardır hayallerini K-pop idollerine yansıttılar. Ama BTS ortalama K-pop grubu değil.Her ne kadar çıktıları türün tüm özelliklerine sahip olsa da – kaygan üretim, mükemmel koreograflanmış danslar , rap araları ve grup üyelerinin ilişkileri hakkındaki sürekli doğrulanmayan söylentiler – beklenen kusursuz, üretilmiş idol klişesine uymuyorlar.Şarkı yazarı olarak yıllarca çalıştıktan sonra yapım şirketini kuran estetik mezunu olan yapımcıları, şarkılarını yazma ve kendi imajlarını geliştirme konusunda onlara bolca zaman tanıdı.

BTS dosyası: K-pop'un en büyük grubu hakkında bilmeniz gerekenler

Bu onları daha önce K-pop’da görülmeyen lirik yollara götürdü. 2019’da dünyanın her yerinde listelerin tepesinde yer alan İsviçreli bir psikanalist olan Carl Jung teorilerinden esinlenilen “Ruh Haritası: persona” nın son parçası olan “Dionysus”, yaratıcılık içeriyor.Yunan şarap tanrısı ve diğer şehvetli zevkler için adlandırılan şarkı, Güney Kore’deki mevcut değişiklikleri yansıtıyor.Jung hakkındaki kitabı albüme ilham veren Murray Stein, Yunan tanrısını bir “gevşetici” olarak düşünür.Dionysos, takipçilerini, gelişimlerini engellemekle tehdit eden katı düşünce ve davranış kalıplarından vazgeçmeye zorluyor.

2019’da BTS, Seul’den São Paulo’ya kadar staydum konserleri veren ve en çok kazanan grup oldu. Son albümleri sadece Güney Kore’de değil, İngiltere ve Amerika’da da listelerin tepesinde yer aldı. Seul Ulusal Üniversitesi’nden Hong Seok-kyeong, “Grubun hikayesi çok ilgi çekicidir” diyor. “Sadece birlikte büyüyen yedi sıradan çocuk.”

Batı’daki ortak anlatıların aksine, Güney Kore hükümetinin Kore kültürünü geliştirme çabalarının bu başarı ile pek bir ilgisi yoktu ..“Batılı gözlemciler hala küçük bir Doğu Asya ülkesinin hükümetin beş yıllık bir planı olmadan bu miktarda kültürel etki yaratabileceğini kabul etmekte zorlanıyorlar . ” Ancak BTS’in yaptığı tam da budur.

 

Güney Kore Dosyası 1.Bölüm :Toplumsal Değişim

Güney Kore Dosyası 2.Bölüm :Kadın Hareketleri

Güney Kore Dosyası 3.Bölüm: Siyasi Dönüşüm

Güney Kore Dosyası 4.Bölüm : Kuzey Kore İlişkileri

Güney Kore Dosyası 5.Bölüm: Start-Up Ekonomisi

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s