Fransız Ekonomisi Serbest Düşüşte

Fransız ekonomisi serbest düşüşte fakat bakanlar bunun yakında son bulacağının sözünü veriyor. Tarihi bir durgunluk kaçınılmaz ama tamamiyle çöküş engellenebilir mi?

Turizm Fransa’nın Gayrisafi Yurtiçi Hasılasının %10’unu Oluşturuyor

Fransa 2. Dünya Savaşı’ndan beri yaşanan en kötü ekonomik durgunluğun ortasında. Maliye bakanı, Bruno Le Maire, koronavirüs karantinasından kaynaklanan ekonomik krizin en sonunda 1929 Büyük Buhranı’na yakın ölçekte olabileceğini söyledi. Krizin henüz ortasındayken bakan meydan okuyucu tavrını koruyor ve ülkenin bedeli ne olursa olsun toparlanacağının sözünü veriyor.

Bu hafta, Le Maire, Başbakan Emmanuel Macron sıkı sokağa çıkma tedbirlerinin 4 hafta daha devam edeceğini açıkladıktan sonra ekonomik destek paketini 45 milyar Euro’dan 110 milyar Euro’ya çıkardı.

Le Maire, kurtarma paketinin nasıl harcanağacını özetledi ve kurtama paketinin işletmelerin batmasını, toplu işsizlikleri ve ekonomik çöküşü engelleyeceğinin sözünü verdi.

Perşembe akşamı BFM TV’ye, “110 milyarlık ekonomik acil durum planı geleceğimize bir yatırım. Bu parayı harcayarak, işyerlerimizi, çalışanlarımızı ve kabiliyetlerimizi koruyoruz”, dedi.

Ekonomik destek paketi, büyük şirketleri desteklemek için ayrılan 17.2 milyar Euro’dan ön hatlarda çalışan sağlık personeline verilen bonuslara kadar uzanıyor. Bakan Le Maire harcamaları finanse etmenin yolunun vergilerden değil ekonomik büyümeden geçtiğini söyledi. Bu da sokağa çıkma tedbirlerini sona erdirip işe geri dönme anlamına geliyor.

Ülke 11 Mayıs’a kadar tamamiyle karantina altındayken, tarihi durgunluk iyiye gitmeden önce daha da kötüye gidecek.

Ekonomi hali hazırda normal performansının 1/3’ü altında çalışıyor ve Fransa Merkez Bankası (the Banque de France) karantinada geçen her iki haftada ülke ekonomisinin %1.5 küçüleceğini öngörüyor.

Macron’un yasağı uzatma duyurusu, ekonominin geçen hafta duyurulan yüzde 6 yerine yüzde 8 küçüleceği tahminlerini tetikledi.

11 Mayıs’tan sonra bile, normale dönüş yavaş ve aşamalı olacak. O tarihte, okullar ve bazı işyerleri tekrar açılacak ancak bütün boş vakit aktiviteleri ve toplantılar en azından Temmuz ortasına kadar yasak olaya devam edecek. Ulusalararası seyehatlerin tekrar eski haline dönme tarihi ise belirsizliğini koruyor.

Ulusalararası seyehatlerin tekrar başlaması Fransa ekonomisi için en önemli sektörlerden biri olan turizm için özellikle önemli olacaktır.

Fransa, her yıl 90 milyona yakın ulusalararası turist misafir ederek, dünyada en çok ziyaret edilen ülke. Ulaştırma, perakende satış ve inşaat endüstrileri de ağır etkilenirken, ülkenin gayrisafi yurtiçi hasılasının yaklaşık %10’unu oluşturan turizm sektörü muhtemelen en ciddi etkilenen sektör olacak.

Corona Virüs Kaynaklı Ölüm Sayısı 120.000’i Geçti

Fransa’da karantinanın başlarında Fransız kayak tesisleri kapatmaya zorlandı fakat karantina tedbirleri yaza uzadıkça turist eksikliği, otel ve restorant işletmecilerinden tur rehberi ve garsonlara kadar herkesin geçimlerini tehdit edebilir. Ayrıca, karantina sonrası devam edecek seyehat etme korkusu sektörü gelecek yıllarda da etkileyebilir.

Ekonomi düzelmeden önce ülke düzelmek zorunda. Fransa Ulusal Sağlık Ajansı 160.000’den fazla Covid-19 vakası tespit etti ve 17,920 tanesi ölümle sonuçlandı. Bu sayılar Fransayı dünyada koronavirüs pandemisinden en kötü etkilenen 4.ülke yapıyor fakat en kötü günlerin bitmiş olabileceğini gösteren işaretler var.

Perşembe günü yoğun bakımdaki hasta sayısının azaldığı 8.gün ve hastanedeki hasta sayısının düştüğü 2.gün oldu.

Bu rakamların düşmeye devam edip etmeyeceği, hükümetin ekonomiyi kurtarmak için ne olursa olsun insanları işlerine geri göndermeye ne kadar kararlı olduğuna bağlı.

https://www.independent.co.uk/news/world/europe/coronavirus-france-lockdown-economy-tourism-le-maire-a9469311.html

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s