Antik Mısır ve Batı Mimarisine Etkileri

        

Mısırın Romalılar tarafından fethedilmesi, aslında binlerce yıldır kendi içinde izole bir şekilde yaşayan mısır kültürünün dünya ile etkileşime girmesine olanak sağlamıştır. Bu etkileşim kendini en başta kültürel olarak belli etmiştir; çünkü antik mısır sanatı ve yapıları diğer uygarlıklardan daha farklı yapılar ve stiller içermekteydi. Hatta batı dünyası için bu sanat ve inanç sistemi o kadar ilgi uyandırmış olmalı ki günümüze kadar etkileri sürmüştür. İlk olarak,  imparator Agustus bastırdığı parada antik Mısır mirasını hatırlatan imgeler kullanmıştır. Milattan önce 10. yılda yapılan Dendur tapınağı da buna bir örnektir. Tapınakta antik Mısır tanrı ve tanrıça imgeleri kullanılmaya devam edilmiş ve antik Mısır inanç ve sanatı devam ettirilmiştir. Özellikle 19. yy’dan itibaren Mısır’ın Fransızlar tarafından işgali ile antik Mısır sanatında kullanılan teknikler ve semboller batı tarzdaki binalarda kullanılmaya başlanmıştır.

Batı tarafından örnek alınan stiller ‘cavetta cornice’ , ‘plant columns’ ve  ‘broken lintels’ gösterilebilir.  Örnek vermek gerekirse, Borghese Garden yapısında Mısır tapınaklarında görülen sütunlar burada da görülmektedir. Bir diğer örnek ise Belçika’daki Elephant House adlı yapıdır. Antik Mısır tapınaklarında kullanılan palmiye ağaçlı sütunlar burada da kullanılmıştır. Antik Mısırda palmiye şeklindeki bu sütunlar bereket ve ölümsüzlüğü sembol etmektedir. Son örnek olarak Paris’teki The Place Du Caire apartmanı gösterilebilir. Burada da yine palmiye sütunları, tanrıça Hathor’un başı ve bazı hiyeroglif sembolleri kullanılmıştır.

 Aslında antik Mısır ile ilgili çoğu zaman spekülasyonlara dayanan olguların başlangıç noktası dünyanın bu izole olmuş medeniyetle çok geç tanışmış olmasından kaynaklanmaktadır. Rönesans ile birlikte entelektüel gelişimin artması antik Mısır eserlerinin kara borsaya düşmesine ve kaçakçılığın artmasına sebep olmuştur. 19. yy’dan itibaren ise sistematik kazıların başlaması ile bu durum azalmıştır. Günümüzde Roma sanatı veya teknolojisi olarak bilinen pek çok mimari stil ve uygulamalar aslında Mısırlılara aittir.

Faydalı Kaynaklar: 

1)Humbert, J.-M. 2015. “Egyptomania: Fascination for Egypt and Its Expression in the Modern World” in A Companion to Ancient Egyptian Art, ed. M. K. Hartwig. UK :Wiley Blackwell. 465-482. 

2)Hassan, F. 1998. “Memorabilia: Archaeological materiality and national identity in Egypt,” in Archaeology under fire: nationalism, politics and heritage in the Eastern Mediterranean and Middle East. ed. M. Lynn. London: Routledge. 200-216.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s