IMF: Küresel Ekonomi %3 Daralacak!

Uluslararası Para Fonu (IMF) Nisan ayı “Küresel Ekonomik Görünüm” raporunu yayımladı. Kurum, bu raporda koronavirüs salgınından etkilenen dünya ekonomisinin, ülke detaylarına da inerek, yakın gelecekte nasıl bir görünümde olacağını tahmin ediyor. Dünya ekonomisi için önemli kuruluşlardan olan kurumun raporu da elbette önem arz ediyor.

Gelişmiş ve gelişmekte olan ülkeleri ayrı ayrı inceleyen kurum,  küresel ekonomi için %3’lük bir daralma öngörüyor. Bu daralma küresel ekonomiyi en çok etkileyen krizlerden biri olan 2008-2009 krizinden bile daha kötü bir duruma işaret ediyor. Mali destek paketlerinin ve parasal genişleme önlemlerinin ekonomiye güven sağlamasına karşın, gelişmekte olan ülkelerin bazı noktalarda eksik kaldıkları belirtiliyor. Salgının etkilerinin Haziran sonuna doğru azalması ve ekonominin toparlanmaya başlaması bekleniyor, ve rapordaki tahminler de bu varsayıma dayanıyor. Ancak burada kritik bir nokta var: Haziran ayında insanların tekrardan dışarı çıkmaya başlamasının ikinci bir dalga yaratma ihtimali ekonomik daralma için aşağı yönlü riskler oluşturmaktadır. Yani, %3’lük daralma burada yapılan en iyimser tahmin.

Hangi Ülkeler Ne Kadar Etkilenecek?

Tablo 1: Ülkelerin yıllık bazda ekonomik görünümleri

Tablo 1’de görüleceği gibi, gelişmiş ülkelerin 2020 yılı büyüm tahmini -%6.1 (ABD -%5.9, Euro Bölgesi -%7.5, Japonya -%5.2, Birleşik Krallık -%6.5). Gelişmekte olan ülkelerin ise -%1 (Çin +%1.2, Hindistan +%1.9, Rusya -%5.5)

Grafik 1: Gelişmiş (Advanced Economies) ve Gelişmekte Olan (Emerging market and developin economies) Ekonomilerin 2019-2021 arası çeyreklik gelişimi (Q1-2019 = 100)

Kaynak: IMF

Grafik 1 gelişmiş ve gelişmekte olan ülke ekonomilerinin çeyreklik bazda gelişimlerini göstermektedir. Bu grafik iki kritik noktaya değiniyor:

  1. Gelişmiş ekonomiler salgınının etkisiyle hem daha sert bir düşüş kaydediyor hem de daha yavaş toparlanıyorlar. Grafiğe göre, gelişmiş ülkeler ancak 2021 sonunda salgında kaybettiklerini toparlayabilmiş oluyorlar.
  2. Grafikteki kesikli çizgiler, ülkelerin büyüme trendlerini gösteriyor. Görüldüğü üzere, 2021 sonunda bile, ne gelişmekte olan ülkeler ne de gelişmiş ülkeler salgın öncesi sahip oldukları büyüme trendlerini yakalayabiliyor.

Peki Türkiye bu salgından ne kadar etkilenecek?

Türkiye için 2020’de öngörülen büyüme tahmini -%5.0. Türkiye için enflasyon ve işsizlik tahminlerinin de yer aldığı ayrı Tablo 2’de görüleceği üzere, Türkiye reel büyümesinin bir kısmını 2021’de telafi ediyor gibi dursa da enflasyon ve işsizlik, uzun bir süre daha Türkiye’nin önemli ekonomik problemlerinden olacak.

Tablo 2: Türkiye’ye yönelik tahminler

Türkiye201920202021
Reel Büyüme+%0.90-%5.00+%5.00
Enflasyon%15.20%12.00%12.00
İşsizlik%13.70%17.20%15.60
Kaynak: IMF

Petrol fiyatları ne zaman düzelecek?

Üretimin ve tüketimin düşmesiyle ham maddeye olan talebin azalması fiyatların sert bir şekilde düşmesine sebep oldu. Ancak bu durumun uzun süre düzelmeyeceği tahmin ediliyor. Varil başına ortalama petrol spot fiyatlarının 2020’de 35.60$ ve 2021’de 37.90$ olacağı öngörülüyor. 2023’te ise, petrol vadeli işlemler fiyatların 45$’a yükseleceğini ancak 2019’daki ortalama seviyelerinin (61.40$) altında kalacağını gösteriyor.

IMF raporunun tamamı için link’e tıklayabilirsiniz.

İsa Tayyip Alan 

Boğaziçi Üniversitesi Ekonomi Bölümü

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s