Güney Kore Dosyası 3.Bölüm: Siyasi Dönüşüm

Güney Kore’nin en güney-batı kıyısındaki Mokpo’daki Windspet iskelesinde bir feribotun paslanmış gövdesi oturuyor.Bu 2014 yılında Jeju adasına giderken batmış olan Sewol’un kalıntıları.Sarı kurdeleler, felakette ölen 304 öğrencinin fotoğraflarıyla birlikte, iskeleye giden kapıları hala kaplamaktadır.

Kaza, devlet kurumlarının yolsuzluk ve ihmalinin vatandaşlara verebileceği zararın sembolü haline geldi. Sewol battığında aşırı yüklenmişti. Yapılan tehlikeli tamirler dengesini etkilemişti. Rüşvetçi yetkililer yine de yelken açmasına izin vermişti.Yolcuların çoğu gemideyken mürettebat gemiden kaçtı.Sağ kalanların çoğu sahil güvenlik yerine özel botlar tarafından kurtarılmıştı.O zamanki başkan Park Geun-hye, gemi batmaya başladıktan sonra saatlerce görünmedi ve ne olduğu hakkında bilgisiz görünüyordu.

Victims' relatives, investigators to look for clues in raised ...

Trajedinin ardından başlayan protestolar sonunda Bayan Park’ın suçlanmasına, cezai kovuşturmaya ve hapse atılmasına yol açtı. Protestolar Mumışığı Hareketi adını aldı ve 1980’lerdeki askeri diktatörlüğe son veren olaylardan sonra ilk kez halk ve hükümet arasındaki ilişkinin yeniden değerlendirilmesi sağlandı.Ayrıca siyasi sistemde reform yapma dürtüsü başlattılar. Küçük partilerin şansını artırmak için tasarlanan seçim yasasında yapılan değişiklikler Aralık ayında kabul edildi ve 15 Nisan’da yapılacak parlamento seçimlerinde ilk kez uygulanacak.

Sewol’un trajedisi Güney Korelilerin otorite ile ilişkilerini sorgulamasına neden oldu.Sewol faciası sırasında öğretmenlerin ve mürettebatın öğrencilerden gemi batarken  yerlerinde kalmalarını istediği ve bu emre uymalarının onların ölümüne yol açtığı düşünülüyor. Kurbanların aileleriyle çalışan Kim Hee-ok, kazanın aynı zamanda farkındalık anı olduğunu söylüyor. “Bu  devletin insanların yaşamları için aslında ne kadar az sorumluluk aldığını gösterdi.”

Sewol faciasından sonra yaşanan olaylar gençlerin politize olduğu bir an olarak tarihe geçti.Bugünlerde kimileri parlamento seçimlerine girerek durgun Güney Kore siyasetini hareketlendirmek istiyor.25 yaşındaki Shin Min-joo, kurbanların ailelerini bir konuşma için üniversitesine davet etmek istedi. Üniversite yetkilileri “çok siyasi” olacağı gerekçesiyle reddetti. Shin, “Siyasetin farklı olmasını istiyorsam bunun bir parçası olmak zorundayım.” diyor.Shin seçimlerde Temel Gelir Partisi adına yarışacak.Parti kendi ajandasının yanı sıra eşcinsel ve kadınların haklarıyla da ilgileniyor.

Başka bir küçük ilerici grup olan Minjung Partisi’nden Son Sol’un benzer şekilde iddialı planları var:Ulusal Meclisin en genç üyesi olmak istiyor. Kibirli yaşlı insanlar için argo bir terim kullanarak, “Parlamento kkondae (Kore dilinde her zaman haklı olduğunu düşünen yaşça olgun kimse) dolu” diyor. “Hiçbiri bizi umursamıyor, bu yüzden biz gençler kendimize bakmalıyız.”Sewol siyasi görüşlerini oluşturmada da büyük rol oynadı, ancak aile geçmişinin de onu motive ettiğini söylüyor. “Ben kırsal kesimdenim, ailem üniversiteye gitmedi – Seul’deki üniversiteye geldiğimde bunun ne kadar sıra dışı olduğunu anladım.” Ayrıcalıklı eski politikacıların başarı için gereken tek şeyin çok çalışmak olduğu iddiaları yüzünden hayal kırıklığına uğradığını söylüyor.”Geçen yıla kadar, çok genç olduğum için seçimde bile çalışmama izin verilmiyordu.”

Önceki seçimde, parlamentoya seçilenlerin yaş ortalaması 55’in üzerindeydi; seçmenlerin üçte birinden fazlası 19 ile 39 yaşları arasında olmasına rağmen 40 yaşından küçük üç aday koltuk kazanmayı başardı. Kuşak değişimi iki ana partide sadece yavaş ilerliyor.Shin ve Sol’un başarılı olup olamayacağını ilerleyen günlerde görececeğiz.Benzer genç hareketleri Tayvan’da başarı kazanırken Japonya’da göz ardı edilmişti.

Aşağıdan gelen değişim ihtimali bu seçimde çok daha yüksek.Yeni seçim yasasıyla düşük oranlı partiler mecliste temsil edilme fırsatı bulacak. Bu karar ana muhafazakâr muhalefet partisi Bay Moon’un Minjoo partisi ve United Future için daha az sandalye anlamına gelecektir (her ikisi de “uydu partileri” kullanarak kuralların etrafından dolaşmaya çalışıyor.)

Bu, iki büyük parti arasındaki çıkmazdan kurtulmanın bir yolu olabilir çünkü koalisyonlar inşa etmek için daha geniş bir görüş yelpazesi içermeleri gerekecek. Partizan kutuplaşmasını bir gecede düzeltmeyecek olsa da, sorunu çözmede yardımcı olabilir.

Vatandaşlar ve politikacılar arasındaki ilişki nedir? Cumhurbaşkanı  Moon, siyasi sınıfın sıradan insanlardan daha az uzak olacağı umuduyla göreve getirildi Eski demokrasi aktivisti ve insan hakları avukatı, kafeteryada  öğle yemeği yiyip yardımcıları ile buzlu kahveye giderek ayağı yere basan bir imaj sergiliyor. İnsanların taleplerine daha duyarlı bir hükümete liderlik etme sözü verdi. Yolsuzluk, eşitsizlik ve üniversite kabul sisteminin kayırmacılığının üstesinden gelmenin yanı sıra Kuzey Kore ile gerginliğin azaltılmasını amaçlıyor.

South Korea: Moon Jae-in Reengaging Kim Jong Un Will Be Hard | Time
Moon Jae-In

Üç yılın sonunda Moon’un önceki hükümetlere göre daha az kibirli olma iddiası çok sağlam görünmüyor.2019 sonbaharında adalet bakanı nepotizm ( akraba kayırma veya adam kayırma) skandalı üzerinde sadece haftalarca görevden istifa etmek zorunda kaldı. Bay Moon, iddialara rağmen onu destekledi ve daha sonra yarım ağızla basit bir özür sundu.

Cumhurbaşkanı  adli makamlarla anlaşma pratiklerine geri dönüyor gibi. Eski adalet bakanı ve belediye başkanlığı seçimlerine karışmakla suçlanan ortağı da dahil olmak üzere siyasi müttefiklerine soruşturma açan  savcılar kendilerini eyalet mahkemelerine atanmış buldular. “Bu tür şeyler son derece moral bozucu” diyor hayal kırıklığına uğramışsolcu profesör. “İnsanlar ahlaki açıdan yozlaşmışsanız siyasette daha iyi bir şansınız olduğunu düşünüyor ve eğer bu adamlar böyle davranıyorsa neden iyi bir vatandaş olmalıyım? Sosyal güveni mahvediyor. ”

15 Nisan’da yapılacak seçimlerde Güney Koreliler Bay Moon’un vaatlerini gerçekleştirip gerçekleştiremediğini ortaya koyacak. Ama kim göreve gelirse gelsin kuzeyden gelen problemle uğraşmak zorunda kalacak. ■

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s