Eve Kapandık, Kadına Şiddet Arttı

Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından yayınlanan rapora göre kadına şiddet Türkiye`de evde kal çağrısının uygulanmaya başlandığı tarihten itibaren %27 oranında artmış durumda. Meydanlarda eylemlerin yapılamaması, davaların fiziki olarak takip edilememesi ya da protesto etmek için kitlesel buluşmaların düzenlenememesi ve yönetimin güvenlik organlarının odak noktasının pandemi etkisiyle değişmiş olması evlerinde şiddete maruz kalan kadınları bu süreçte yalnız ve umutsuz hissettirmekte. Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu genel sekreteri Fidan Ataselim çeşitli yayınlar ve sosyal medya aracılığıyla kadınların bu dönemde asla yalnız olmadığını belirtiyor. Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu tarafından da Korona günlerinde şiddete uğrayan kadınların neler yapabileceği konusunda “Şiddetten Korunma Kılavuzu” yayınlanmış durumda.

   Bu kılavuzda, aslında evde kal çağrısındaki “ev” ortamının toplumun her kesimi için aynı anlamı taşımadığı belirtiliyor. Şiddete uğrayan kadınlar için ev her zaman tehlike arz etmiştir. Birleşmiş Milletler `in 2019 yılında yayınladığı raporda bunu doğrular nitelikte. İçişleri Bakanlığı verilerine göre de kadınlar en çok evlerinde öldürüldü. Evler şiddet gören kadınları soyutlamaya, toplumsal cinsiyet rollerinin kadınlık ve erkeklik figürleri üzerinden de tekrar tekrar kurgulandığı mekanlar. Şiddet gördüğü eşiyle, sevgilisiyle, babasıyla, amcasıyla abisiyle, (bu liste uzatılabilir) aynı çatı altında izole kalmaya çalışmak şüphesiz ki kadınlar için önemli bir tehlike arz etmekte.

   Kılavuzda kadınların evde karantina döneminde karşılaştığı sorunlar ayrıca özetlenmiş. Kadınların virüs riskinden dolayı darp raporu almak için hastaneye gitmekte tereddüt etmeleri, şiddet uygulayan kişi ağır risk kapsamında ise şikâyet etmekten vazgeçilmesi ve güvenlik birimlerinin salgını bahane ederek kadınların şiddete karşı korunması kapsamında yükümlülüklerini yerini getirmemeleri bu sıkıntılardan sadece birkaçı. Koronavirüsten korunmak için uygulanan sosyal izolasyon kadına karşı şiddeti görünmez kılıyor. Oysaki, virüs tespit edildikten sonra ilk 15 gün içinde 12`si evinde olmak üzere 18 kadın öldürüldü.

   Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu tarafından yayınlanan kılavuzda Koronavirüs günlerinde kadınlar için uygulanması gereken acil durum planı belirtiliyor. Virüs tedbirleri bahane edilerek 6284 ve İstanbul Sözleşmesi`nin uygulanmasının zorlaştırılmaması, Koronavirüs önlemleri ile ilgili yapıldığı gibi pandemi döneminde devam eden kadına karşı şiddet gerçeği hakkında da canlı yayın, kamu spotu, video ve İstanbul Sözleşmesi üzerine eğitim ve bilgilendirme yapılması gerektiği üstünde durulan önlemler arasında. Bu süreçte şüphesiz ki en işlevsel mekanizma KADES uygulaması. Bu uygulamanın da nasıl kullanılacağı, nasıl başvuru yapılacağı üzerinde toplumu bilgilendirme çalışmaları yapılması ve KADES`in daha bilinir kılınması en önemli noktalardan. Kadın şikayetlerinin dijital ortamda alınmaya başlanması, destek hatlarının 7/24 ulaşılabilir olması, şiddetle ilgili üçüncü şahısların ihbarının bu dönemde daha fazla dikkate alınması bu gerekliler arasında.

   Kılavuzun en önemli bölümü belki de tüm kadınlar için Koronavirüs günlerinde şiddet karşısında hakların ve önerilerin ele alındığı bölüm. Acil başvuru mekanizmaları bu noktada hayati önem taşıyor. 155 Polis, 156 Jandarma, 183 bakanlık destek hatları aracılığıyla acil yardım talep edilebilir. Faile aynı mekânda bulunmalarından dolayı konuşamayacak mağdurlar hem Apple hem Android destekli akıllı cihazlarda bulunan KADES uygulamasını indirerek tek bir buton aracılığı ile adreslerine polis çağırabilirler.

Daha fazla bilgi için:

 Tutku Akın

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s