Boris Johnson Hastaneden Taburcu Oldu

İngiltere Başbakanı Boris Johnson hastaneden ayrılırken “İşler benim için iki türlü de gidebilirdi” diyerek hayatını kurtaranlara teşekkür etti.

Bir hafta önce devamlı Covid-19 semptomları gösterdiği açıklanan Jonhson, Twitter hesabından paylaştığı videoda hastane çalışanlarına yönelik “Onlara olan borcumu ifade etmek için kelime bulmak zor. ” dedi.

Başbakan sözcüsü başbakanın resmi konutunu kastederek “Başbakan hastaneden Chequers’te istirahatına devam etmek üzere taburcu oldu”,dedı.

Başbakanın sözcüsünün açıklamalarına göre 55 yaşındaki Johnson pazartesi günü yoğun bakıma alındı. Yoğun bakımda 3 gece geçirdi ve standart oksijen tedavisi aldı fakat mekanik solunum ya da entübasyona gerek duyulmadı.

Sözcü başbakanın sağlık kurulunun tavsiyesi üzerine hemen işinin başına dönmeyeceğini ifade etti.

Johnson Covid-19 testi pozitif çıkınca görevine devam etmeye niyetli olduğunu açıklamıştı ancak hastaneye kaldırıldıktan sonra bazı çevreler tarafından eleştirildi.

Johnson yeni koronavirüs testinin pozitif çıktığını 27 Mart’ta açıkladı. Hafif semptopmlar gösteriğini ve Downing Caddesindeki apartmanında izole bir şekilde ülkeyi yönetmeye devam edeceğini söyledi. Bundan 10 gün sonra Londranın merkezindeki St.Thomas Hastanesi’ne kaldırıldı.

Cumartesi günü, Başbakan bir açıklama yayınladı ve St.Thomas Hastanesi’ndeki Ulusal Sağlık Servisi ekinine teşekkür ederek “Onlara ne kadar teşekkür etsem az. Onlara hayatımı borçluyum. ” dedi.

Pazar günü çevrimiçi olarak yayınlanan bir açıklamada da Johnson, işlerin ters gidebileceği 48 saat boyunca yanı başında bekleyen biri Yeni Zelandalı biri Portekizli 2 hemşire dahil onunla ilgilenen bazı sağlık çalışanlarının ismini verdi.

Videoda “Ulusal Sağlık Servisi’nin şüphesiz hayatımı kurtardığı bir haftadan sonra bugün hastaneden ayrıldım.” diyen Johnson, onlara olan borcumu ifade edecek kelime bulamadığını ifade etti.

Başbakanın nişanlısı, Carrie Symonds, pazar günü benzer şekilde minnettarlığını bildirdi. Bir tweet serisinde, Symonds Ulusal Sağlık Servisi(NHS) ekibine, “Muhteşem NHS’ye yeterince teşekkür edemiyorum. St.Thomas Hastane’sindeki ekip inanılmazdı. Size borcumu hiçbir zaman ödeyemeyeceğim ve size teşekkür etmeyi asla bırakmayacağım.” dedi.

Symonds çiftin ilk çocuğuna hamile ve izolasyon sürecinden itibaren Başbakandan ayrı yaşıyor.

“Geçen hafta çok karanlık zamanlar oldu. Kalbim böyle durumlarda yerinden çıkıyor, sevdiklerimle ilgili çok endişeliydim”, dedi.

İngiltere Başbakanı’nı da vuran Covid-19’un gücüyle sarsıldı. İngiltere’de virüs şu ana kadar 10.612 can aldı ve Sosyal Hizmetler ve Sağlık Bakanlığı’nın kayıtlarına göre 84.000 kişi virüsü kaptı.

Bazı uzmanlar İngiltere’de durumların daha da kötüye gidebileceğiyle ilgili uyarıyor. Washington Üniversitesi Tıp Fakültesi Sağlık Ölçüm ve Değerlendirme Enstitüsü’nün yaptığı influenzal koronavirüs projeksiyonuna göre İngiltere Ağustos başında 66,314 ölü sayısına ulaşarak Avrupa’da Covid-19’dan en kötü etkilenen ülke olacak.

Bazı İngiliz bilim insanları bu öngörüyü redderken, Wellcome Trust yardım kuruluşunun müdürü ve İngiltere Hükümet danışmanı Jeremy Farrar, “İngiltere en kötü olmasa bile Avrupa’da en kötü etkilenen ülkelerden birisi olacak”, dedi.

Farrar ayrıca BBC’ye, İngiltere’deki vaka sayısının artmaya devam ettiğini, yeni vaka sayısının ve hastaneye ihtiyaç duyan insan sayısının azalmaya başlamasını umduğunu söyledi.

BBC

https://edition.cnn.com/2020/04/12/uk/boris-johnson-coronavirus-discharged-from-hospital-intl-gbr/index.html

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s