Hıristiyanlar Uzaktan İbadete Hazırlanıyor

İki yıl önce Peder Marco Casella ilk cemaatine atandığında, küçük Sicilya kasabası Mirabella Imbaccari’de uzun süredir görülmeyen bir geleneği geri getirmeye karar verdi.

32 yaşındaki Katolik rahip, Paskalya’yı kutlamak için “Kutsal Hafta” alayı düzenledi ve yerel sakinlerden, kasabanın ana meydanında düzenlenen bir çarmıha gerilme de dahil olmak üzere, İsa’nın yaşamındaki son anları yeniden yaratmalarını istedi.

Kendisi “Tüm topluluk bu sürece dahil oldu ve rekreasyonda çok aktif bir rol oynadı” diyor. “Bütün cemaat arkadaşlarım, giydikleri kıyafetlerden okudukları çizgilere kadar detaylarla mümkün olduğunca doğru bir şekilde İncil’i incelemeye başladılar.”

Bu yıl, İtalya ve Avrupa’daki diğer uluslar, koronavirüs salgını nedeniyle tecritteyken, Peder Casella’nın temsili gösterileri iptal edildi. Hıristiyan takvimindeki en önemli bayram olan Paskalya boyunca ülke genelinde kiliseler, ilk kez kapalı olacak.

İngiltere’de, Oliver Cromwell’in birlikleri önceki gotik binayı 17. yüzyılda ahır olarak kullandığında, Paskalya için kapılarını en son kapattığına inanılan Londra’daki Aziz Paul Katedrali, kapsamlı “Kutsal Hafta” hizmetleri listesini iptal etti.

Aziz Paul şansölyesi Paula Gooder, “Bunun katedralimizin yaşadığı en kötü durumlar listesinde olduğuna eminim, ancak bundan sonrası için pek bir şey söyleyemem” dedi.

 

papa.jpg

 

Papa Francis, Aziz Peter Meydanı’nda toplanan kalabalığa hitap etmek yerine Kutsal Hafta boyunca çevrimiçi ortamda ve televizyonda birden fazla etkinlik düzenlerken, İtalya’daki rahipler cemaatleriyle temas halinde kalmak için WhatsApp gruplarını ve diğer sosyal medya kanallarını kullandı.

Londra’daki Piccadilly Circus’un hemen dışındaki Aziz James Kilisesi’nde Rektör Lucy Winkett, Paskalya Pazarı’nda “olağanüstü uzun bir Ethernet kablosu” ve dizüstü bilgisayarının yardımıyla kilisenin bahçesinden sabah 6’da solo bir hizmet vermeyi planlıyor. Ancak yeni yöntemler zorluklar getirebilir: Güneybatı İngiltere bir yer olan Plymouth’da bir bölge papazı, yakın zamanda çevrimiçi hizmette bulunurken kazağını yanlışlıkla mumlarla yaktı.

İnançlıları İtalya’nın kiliselerinden uzak tutma kararı herkes tarafından kabul edilmedi. Göç karşıtı Kuzey Ligi partisinin lideri Matteo Salvini, geçen hafta kiliseleri Paskalya için yeniden açılması çağrısında bulunarak bazı rahip ve politikacıların öfkesini üzerine çekti.

“Paskalya kutlayacakların kiliselere (düzenli bir şekilde ve güvenli mesafeleri koruyarak) girebilmeleri gerektiğini söyleyenlerin isteklerini destekliyorum. Belki de bir kerede dört, beş insanı içeri alarak.” dedi Bay Salvini.

Sosyal medyada nispeten daha fazla kitleye sahip bir rahip olan Dino Pirri, Twitter’da şunları yazdı: “Sevgili Salvini, bugün kiliseler kapalı çünkü rahipler olarak ülkemizin yasalarına saygı duyuyoruz. Piskoposlarımıza itaat ediyoruz, sana değil. ”

Kuzey Ligi liderinin siyasi muhalifleri de onu oportünizmle suçlamak için hızlı davrandı.

Papa Francis’in kendisi, tecrit ve sosyal izolasyon önlemlerine uymanın önemli olduğunu ve kriz sırasında teknolojiyi kullanarak çalışmaya devam edeceğini söyledi. Bu hafta, haftalık Katolik haberleri veren The Tablet ile yaptığı röportajda, “Sağlık yetkilileri tarafından verilen önlemlere bağlı kalıyoruz,” dedi. “Bunu büyük bir belirsizlik zamanı olarak yaşıyorum. Şimdi icat etme, yaratıcılık zamanı.”

İtalya’nın küçük kasabalarında papazlar İsa’nın hayatını kutlamak için alternatif yollar bulmaya çalışırken Papa’nın öğüdüne kulak veriyorlar.

Sicilya’daki Peder Casella, palmiye dallarını kutsayıp dezenfekte ettiğini, ve onları şehirdeki altı süpermarkete dağıttığını, böylece insanların onları alıp eve getirebileceğini söyledi. “Bu kriz dönemi aklımızı keskinleştirmek için bir fırsat. Kilise koromuz Facebook ve YouTube kanallarımızda paylaşacağımız bir şarkı kaydetti … ve bu şarkı tüm kitlelere çevrimiçi olarak yayınlanacak.” diye ekledi.

 

kilise.jpg

 

İtalya’nın ilk dijital Paskalya’sı büyük bir zorluk döneminde inançlıları kiliseye bağlı tutsa da, hiçbir papaz sosyal medya ibadetinin, bir araya gelmenin yakınlığının yerini tutacağına inanmaz.

Katolikler ve Anglikanlar için bir sorun, müminlerin şahsen buluşamaması durumunda, komünyonun (Mesih’in kurban edilmesini anmak için ekmek ve şarap paylaşılması ve Paskalya’nın önemli bir parçası) kutlanıp kutlanamayacağıdır.

Güney Londra’nın Battersea Rise bölümünde bir kilise olan Aziz Mark’ın piskopos vekili Charlie Thomson, “Hıristiyanlar arasında cemaatin uzaktan kutsanıp kutsanamayacağı konusunda büyük bir teolojik tartışma var” dedi. “Bazı gruplar Zoom uygulaması aracılığıyla ekmek ve şarap paylaşıyor. Benim kişisel görüşüm, bunun birlikte kutlanması (komünyon, cemaat) gerektiğidir, birlikte olmadığınızda bunu nasıl kutlayabilirsiniz? ”

Peder Casella da bunu tekrarladı: “İnsanlar işaretlerden ve fiziksel temaslardan oluşuyor. Bunu inancın boyutundan uzaklaştırırsak, toplum için önemli bir referans noktasını kaybetme riskiyle karşı karşıya kalırız. ”

 

Kaynak: Financial Times

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s