Botsvana Parlamentosu Karantina Altına Alındı

 

Botsvana Parlamentosu
Botsvana parlamentosunda politikacıları taramakla görevli sağlık çalışanının koronavirüs testinin pozitif çıkmasından dolayı, başkan Mokgweetsi Masisi dahil tüm parlamento üyeleri 14 gün boyunca karantina altında tutulacak ve koronavirüs testi  uygulanacak.

Bu sağlık çalışanı çarşamba günü başkan Masisi tarafından ülkedeki acil durumun 6 aya uzatılması teklifini görüşmek için toplanan özel bir oturumda bazı meclis üyelerinin ateşlerini ölçmüştü.

Sağlık bakanı Lemogang Kwape, perşembe gecesi parlamento üyelerine bu sağlık çalışanın COVID-19 testinin pozitif çıktığını açıkladı. Böylece bu sağlık çalışanı dahil ülkedeki yeni koronavirüs vakası 7 kişi artarak toplam 13’e ulaştı.

Kwape, parlamento üyeleri başkan Masisi’nin tasarısını desteklemeden önceki toplantıda,”Bu sağlık çalışanına hiçbir semptom göstermemesine rağmen, rutin bir test yapılmıştı. Maalesef, sonuç çarşamba günü yapılan parlamento oturumundaki görevinden sonra geldi.”, dedi.

Toplum sağlığı direktörü Malaki Tshipayagae, meclis üyelerine kendilerini karantinaya almaları gerektiğini bildirdi.

Başkan Masisi de parlamentonun bir üyesi ve Mart ayında Namibya’ya yaptığı ziyaret sonrası kendini bir kez daha izole etmişti.

Politikacılar kendi evlerinde izole olabilirler ya da hükümet tarafından belirlenen tesislerde karantinaya girebilirler.

Tüm bunlardan bağımsız olarak, Perşembe günü resmi gazetede yayınlanan düzenlemelere göre iş yerlerine acil durum süresince işten çıkarma yasağı getirildi.

İşçi sendikaları global pandemiden dolayı ülkede 20,000’den fazla işçinin işlerini kaybedeceklerini ya da ödeme alamayacaklarını öngörüyor.

Reuters

Kaynak

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s