Rus Astronot Uzay Dönüşü Karantinaya Alınacak

Rus Astronot Oleg Skripochka geçtiğimiz Eylül ayında dünyayı terk ettiğinde ilk covid-19 vakasının yaşanmasına 2 aydan uzun zaman vardı ve tıp çevreleri dışında çok insan koronavirüs’ün ne olduğundan haberdardı.

Önümüzdeki hafta 50 yaşındaki astronot bıraktığından çok daha farklı bir dünyaya inecek.Oleg Skripochka Uluslararası Uzay İstasyonu şefi olarak dünya etrafında 92 dakikada bir tam tur atarken dünyayı saran covid-19 1,5 milyon kişiyi enfekte edip 90 bin kişinin ölümüne sebep oldu.

Oleg Skripochka

22 yaşındaki Uluslararası Uzay İstasyonu (ISS) dünyanın 400 kilometre yukarısından gözlem yapmayı sürdürüyor. Rus Federal Uzay Ajansı ve Nasa tarafından yönetilen ISS Rus-Amerikan ortaklığının en önemli örneklerinden biri .

Salgına rağmen, Roscosmos (Rusya Federal Uzay Ajansı), ISS’in işlevsel ve tam donanımlı kalmasını sağlamak için roket fırlatma ve geri dönüş programına sadık kalma kararı aldı.Bunu dışında Koronavirüsle tanışmamış tek karakol olarak da tutmaya çalışıyorlar.

Bu hafta ISS ekibini yenileme çalışmaları 9 Roscosmos çalışanının Covid-19’a yakalanması nedeniyle karmaşıklaştı.

Perşembe günü Kazakistan’daki Baikonur uzay limanından fırlatılacak roketle iki Rus bir Amerikan iki astronot ISS’in yeni ekibi olacak.Onları virüsten uzak tutmak en önemli konu haline gelmiş durumda.Yapılan açıklamada “Uluslararası mürettebat, tıbbi gözetim altında olan bazı profesyoneller dışında, tüm dış temaslardan sıkı bir şekilde tecrit edilmiştir” dendi.

MS-16 adlı fırlatma mürettebatı, ailelerinden ve arkadaşlarından gelen veda ritüellerinden mahrum bırakılırken merkez tüm gazetecilere de kapatıldı.ABD’li astronot Chris Cassidy, “ISS’ye tamamen sağlıklı ulaşacağımızdan tamamen eminiz” dedi. “Yaklaşık bir aydır çok katı karantina kurallarına uyuyoruz ve hepimiz harika hissediyoruz.”

Uzay Aracı Soyuz MS-16 Kazakistan'dan Fırlatıldı

Uçuş öncesi yapılan lansmanda mühendis ve diğer görevlilerin son kontrolleri maske ve eldivenle yaptığı görüldü.Geleneksel olarak gerçekleştirilen tüm törenlerin iptal olduğunu ve roketin fırlatılacağı Baikonur şehrinin epidemiyolojik durumunun yakından takip edildği duyuruldu.

ISS 1998’de uzaya gönderildiğinde 12,5 metre boyundaydı zaman içinde eklenen modüllerle boyu Amerikan futbol sahası büyüklüğüne ulaştı.Koronavirüs karantinalara uçuş iptallerine ve sınırların kapatmalarına sebep olsa da ISS’in sağlıklı kalması için bu değişiklik yapılmak zorunda. Nasa’nın uzay aracı programının 2011 yılında maliyet kaygıları nedeniyle kapatılmasından bu yana, Rusya’nın Soyuz roketleri ISS’ye gidip gelmenin tek yoludur.Amerikan özel şirketlerinin siparişleri geciktirmesi nedeniyle NASA ISS’teki varlığını sürdürmek için Ruslara ödeme yaptı.

25 Nisan’da, Rus İlerleme roketi, istasyonun elektronik sistemlerinin çalışmasını sağlamak için gereken sarf malzemelerinin yanı sıra neredeyse 700 kg yakıt, yiyecek, su ve ilaç da dahil olmak üzere ISS’ye iki ton kargo teslim etmek için Baikonur’dan MS-16’yı takip edecek.

Bir soru kalıyor: Kazak çölünde planlanan inişte göre geri dönen astronotlarla nasıl başa çıkılacağı. Orta Asya ülkesi ana şehirlerini kilitledi ve yabancıların gelişini yasakladı.

Roscosmos astronot eğitim merkezi baş epidemiyoloğu Sergei Savin geçen hafta yerel basına verdiği demeçte, “Rusya’da olduğu gibi Kazakistan’da da yurt dışından gelenlerin 14 günlük karantinaya gönderilmesi gerekiyor,” dedi. “Büyük olasılıkla, bu gereksinim ISS’den döndükten sonra Oleg Skripochka için de geçerli olacak.”

Kaynak: https://www.ft.com/content/f20f3194-8d81-478b-99ec-bde217321b73

 

 

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s