Putin’in Salgın Acizliği

Son 20 yıldır Ruslara süper kahraman Putin olmadan hayatta kalamayacakları anlatıldı.Sadece bir ay önce Sovyet döneminden kalma bir kozmonotun meclise yaptığı çağrıyla görev süresini 2024’le kısıtlayan yasa değiştirildi.Ülkeyi krizden kurtaran tek kişinin o olduğu söylendi ve istediği kadar seçime girme şansı verildi.

Halk birkaç aydır Koronavirüs’ün abartıldığını ,Amerika’nın Çin’e zarar vermek için ürettiğini ve Rusya’nın iyi korunduğunu dinliyor.Şimdiyse Moskova da dahil olmak üzere pek çok zorunlu karantina altında ve vaka sayısı hızla artıyor. Putin ise kamu oyunun önünden kayboldu ve evine kapandı.Suçlanacak biri varsa buna maruz kalmak istemez.

Putin visits COVID-19 patients at Moscow hospital
Putin’in Hastane Ziyareti

Yine de halkına bir gösteri yapmayı ihmal etmedi.Parlak sarı koruyucu kıyafetler ve maskeyle Covid-19 hastlarının tedavi gördüğü hastaneyi ziyaret etti.Ancak bu sahne empati yoksunluğunu ve liderlik başarısızlığını daha görünür kıldı.

Putin kişisel olarak karantina ya da kapatma gibi sözcükleri kullanmaktan kaçındı.Ayrıca olağanüstü hal de ilan etmedi.Bunun bir süredir düşen oy oranlarını kötü etkileyeceğini düşünüyor.Yine de çalışmama günlerini Nisan sonuna kadar uzattı.

Dikkat çekici bir şekilde, hükümetin ekonomiyi nasıl desteklemeyi planladığı hakkında hiçbir şey söylemedi. Rusya’nın iş gücünün% 40’ı olan kamu sektörü çalışanları ödeme almaya devam edecekler.Ancak özel sektör için bir yardım açıklanmadı.Salgınla mücadeleyle ilgili ulusal bir plan duyurulmadı. (Bu halka Stalin’in Alman işgalinin ilk birkaç gününde kendi kır evine çekilmesini hatırlattı.)

Önlemler alınmak zorunda.Ancak Putin salgınla mücadele görevini daha çok valilere bırakmış gibi görünüyor.Eğer Putin son 20 yılını Rus federalizmini parçalamaya gücü merkezde toplamaya ,yerel yönetimleri özerklik ve finansal kaynaklardan mahrum etmeye harcamamış olsaydı bu mantıklı görülebilirdi.

Koronavirüs nedeniyle Moskova'da maçlara 5 bin seyirci sınırı ...
Sergey Sobyanin 

Dikkate değer bir istisna, dünyanın en büyük belediye bütçelerinden birini yöneten Moskova belediye başkanı Sergei Sobyanin.Bay Sobyanin, sadece Moskova’daki krizle mücadele etmekle kalmayıp aynı zamanda diğer bölgelerin çalışmalarını koordine eden kararlı bir lider olarak ortaya çıktı. Bu arada Bay Putin, propaganda ile meşgul görünüyor. O, belki de seçmenlere Rusya’nın bir süper güç olduğunu hatırlatmak için, tıbbi kit yüklü Rus askeri uçaklarını Amerika ve İtalya’ya yardım için gönderdi.

Kriz, Rusya’nın en tanınmış muhalefet lideri Alexei Navalny için yeni bir fırsat sundu. “Putin’in insanlarına ihaneti” ile ilgili YouTube yayınları, anaakım medyaya alternatif arayan insanlar tarafından 2 milyon izlenme alıyor.Bağımsız Doktorlar Birliğinin  lideri Anastasia Vasilyeva, Rusya’nın sağlık sisteminin yetersizliğine karşı kendi kampanyasını yürüttü.Kampanya baskıcı rejimin dikkatini çekecek kadar büyüdü.2 Nisan’da Moskova dışında küçük bir hastanenin çevresinde eldiven ve maske dağıttığı sırada sertçe gözaltına alındı. Uluslararası Af Örgütü, “Rus yetkililerin, eleştileri covid-19 salgınından daha tehlikeli bulması şaşırtıcı ” dedi.

https://www.economist.com/europe/2020/04/08/as-covid-19-spreads-vladimir-putin-is-invisible

 

Turizm Krizi Yunanistan’ı Sarsıyor

The Economist: Türkiye Kolonya ile Korunuyor

Koronavirüs Efsaneleri Nasıl Bu Kadar İnandırıcı Olabiliyor?

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s