Turizm Krizi Yunanistan’ı Sarsıyor

Bu yılın başında Yunanistan sanki bir köşeyi dönmüş gibi görünüyordu. Amerika’nın Büyük Buhranından daha uzun süren bir daralmadan sonra ekonomisi yeniden büyüyordu. Atina Borsası’nın piyasa değeri 2019’da% 47  artmış Turizm hızla gelişiyordu. Tüketiciler harcıyor ve Yunan bankalarının tahsili gecikmiş borç oranı hızla düşüyordu.

Bu yılın başında iş dünyasına olan güven tüm zamanların en yüksek seviyesine çıkmıştı. İş dünyasının önündeki engelleri yok edeceğinin sözünü veren muhafazakar Kyriakos Mitsotakis’in başbakan olması bunda etkili olmuştu.Harvard mezunu eski bankacı yeni başbakan Mitsotakis göreve iyi başladı. Yeni bir iş kurmayı zorlaştıran bürokratik işlemleri kısıtladı. İş kanunlarını yeniden düzenleyerek işten çıkartma maliyetini düşürdü. Şirketler üzerindeki vergileri % 28’den% 24’e indirdi. Geçen Eylül ayında, bireyler ve şirketler için sermaye kontrollerini tamamen kaldırdı. Kasım ayında, Çin’in en büyük limanı Pire’de China Ocean Shipping Company tarafından 600 milyon €  (4,5 Milyar TL) değerinde yatırım anlaşması imzalandı.

Meet Kyriakos Mitsotakis, Greece's Prime Minister-elect
Kyriakos Mitsotakis

Bu umut verici günler geride kalmışa benziyor.Salgın Yunanistan’ı diğer euro bölgesi ülkelerinin tümünden daha kötü etkiledi.Kredi derecelendirme kuruluşu Scope’ta çalışan Jakob Suwalski GSYİH’te %7-%18 arasında bir daralma beklendiğini söylüyor.Euro bölgesi nde GKRY dışında hiçbir ülke bugünlerde yok olan turizme Yunanistan kadar bağımlı değil.Turizm sektörü 2018’de ekonomik büyümenin yarısını, GSYİH’nin %20’sini (Güney Ege’nin bazı bölgelerinde% 90’ı) ve ülkedeki istihadamın yüzde 25’ini sağlıyor. Pandemi nedeniyle turistler gelmeyi bıraktı. 19 Mart’ta hükümet, Yunanistan genelindeki otellerin 23 Mart’tan 30 Nisan’a kadar kapanmasını emretti. Yunan Oteller Odası, iptaller nedeniyle oluşan kaybın şimdeden yarım milyar Euro’yu  aştığını tahmin ediyor.

Greek Tourism Sector Growing at Record Pace | TravelPulse

Mart ayı ortalarında Yunan hükümeti halka açık toplantıları on kişiyle sınırladı. Ayrıca Avrupa Birliği üyesi olmayanların ülkeye girişi yasaklanmıştı.Bunun yanında  Arnavutluk, İtalya, Kuzey Makedonya ve İspanya’ya gidip gelmek tamamen yasak. Aynı gün süpermarketler, eczaneler, benzin istasyonları, evcil hayvan dükkanları, gıda dağıtım şirketleri, marketler, fırınlar, kiosklar ve bankalar dışındaki tüm perakende işletmelerinin kapatılmasını da emredildi. Yunanistan, zor zamanlar için yetersiz kaynaklara sahip küçük işletmelerden oluşan bir ülke. 23 Mart’ta hükümet, ulusal karantina uygulayarak kısıtlamaları daha da sıkılaştırdı.

Başbakan 10 milyar euroluk ilk koruma paketinin dışında ekonomiyi korumak için silahları olduğu söyledi.Avrupa Merkez Bankasının 750 milyar euro değerindeki  bono satışlarından 12 milyar euro pay alacaklar.

https://www.economist.com/europe/2020/04/11/covid-19-hits-greece-even-harder-than-the-rest-of-the-euro-zone

 

Avrupa İtalya’yı Kayıp Mı Ediyor ?

Çin Yalan mı Söylüyor ? İddialar ve Deliller

“Kriz Karakterinizi Ortaya Çıkarır”

Turizm Krizi Yunanistan’ı Sarsıyor” üzerine bir yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s