The Economist: Türkiye Kolonya ile Korunuyor

Pek çok yönden Türkiye koronavirüse karşı her ülkenin aldığı benzer tedbirleri alıyor.Tüm uluslararası uçuşlar ve spor etkinlikleri iptal edildi.İbadethaneler üniversiteler ve restoranlar kapatıldı. 20 yaşından küçüklere ve 65 yaşından büyüklere evde kalma zorunluluğu getirildi.

Diğer ülkelerden farklı olarak Türkiye vatandaşlarına kolonya dağıtıyor.18 Mart’ta yaptığı konuşmada Cumhurbaşkanı Erdoğan yaşlı vatandaşlara kolonya dağıtlıacağını duyurdu.Birkaç gün sonra kolonya üreticileri fiyatların sabitlendiğini açıklarken, devlet yetkilileri kolonya arzında sorun yaşanmayacağının garantisini verdi.

Türkiye germafobikler ülkesi.Yemek yediğinizde size ıslak mendil ikram edilir.Hem dindar hem seküler kesim ellerini aksatmadan yıkar.Yakın zamanda yapılan temizlik anketi bunu ortaya koyuyor. Tuvaletten sonra ellerinizi yıkıyor musunuz sorusuna Türkler %94 oranında olumlu yanıt verirken diğer Avrupa ülkelerinde bu oran oldukça düşük.Bu oran Fransa’da %62 , İtalya’da %57 Hollanda’da ise %50 olarak bulundu.

Türklerin kolonya sevgisi hiçbir şeye benzemiyor.İsmini icat edildiğ Alman şehri Köln’den alan kolonya 19. yy’da Türkiye’ye geldi.Sultan 2.Abdülhamid döneminde Atkinson kolonyalarını bir marka elçisi vasıtasıyla tanıtıldı.Türkler kolonyaya alıştı ve Türk diline  önce odikolon (eau de Cologne) ardından kolonya olarak geçti.

Bugün anadoluda ev sahipleri misafirlerine çay ikram etmeden önce ellerini temiz tutmaları için kolonya ikram eder.Restoranda garsonlar otobüs seferlerinde muavinler tarafından benzer ikramlar gerçekleştirilir.

Kolonya tüketimi salgından bu yana hızla arttı.Online bir perakendeci satışlarda %3400 artış olduğunu bildiriyordu.Alkol içeren kolonya virüsleri öldürmekte başarılı.Sabun da aynı işlevi görüyor ve daha ucuz ama kolonya kokusu gibisi yok.

https://www.economist.com/europe/2020/04/11/turks-try-to-ward-off-covid-19-with-eau-de-cologne

 

Turizm Krizi Yunanistan’ı Sarsıyor

“Kriz Karakterinizi Ortaya Çıkarır”

Avrupa İtalya’yı Kayıp Mı Ediyor ?

The Economist: Türkiye Kolonya ile Korunuyor” üzerine bir yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s