“Kriz Karakterinizi Ortaya Çıkarır”

Brezilyalı Folha de Sao Paulo gazetesinin köşe yazarlarından ekonomist Joel Pinheiro da Fonseca, geçtiğimiz günlerde Brezilya hükümetine karşı epey muhalif bir yazı yayımladı. Pek çok çevreden takdir alan ve orijinali Portekizce olan bu yazıyı, Politika Atlası olarak sizler için çevirdik.

is_200227_map_brazil_coronavirus_covid19_800x450.jpg

“Kriz, liderlerimizin karakterlerini ortaya koydu. Brezilya’nın sadece kolektif bir çabayla salgınla mücadeleye katılanları sabote eden değil, korkak bir lideri olduğunu da bize gösterdi. Bakan Mandetta ise -şimdilik- ofisinde, patronun kendisi tarafından aşağılanmanın onursuzluğunu yaşamakla meşgul.

Ancak liderlerin kişisel karakterine ek olarak, COVID-19 salgını dünya çapında büyüyen sağcı popülizmin doğasını da bizlere gösteriyor. İhtiyaç zamanlarında, dayanışma ve işbirliği bağlarını güçlendirmemiz gerektiğinde (yurtiçi ve uluslararası), popülist sağ elbiselerini çıkarıyor ve her zaman olduğu şeye bürünüyor: En güçlünün haklarını gözetmek, yani orman kanunları.

ABD’nin şu anki davranışı gerçek bir korsan hareketi. İlk olarak, Almanya’dan olası bir aşı üzerinden tekel hakları satın almak istedi. Şimdi uluslararası bir eşkıya gibi Çin’den tıbbi malzeme kaçırmak, ve ganimetlere el koymak ile tehdit ediyor. İronik bir şekilde, otoriter hükümete sahip ve basın özgürlüğü olmayan bir ülke olan Çin, doktor ve ekipman sağlayarak krizde diğer ülkelere yardım etmek için işbirlikçi bir yaklaşım benimsiyor.

Çin’in, ABD’nin yarattığı liberal dünya düzeninde yine ABD’nin alanını işgal ettiğini görmek endişe verici; fakat bu durum mevcut Amerikan bencilliğinin doğrudan bir sonucudur.

Bu hikayede Brezilya bir palyaçoyu oynuyor. Bir yandan Çin için fazla özgür ortamlar yaratıyor. (Bakan Weintraub, Çin’i bu hükümetin ahlaki ciddiyetinin bir endeksi haline getiren utanç verici sefahatten sonra gözden kaçırılmayacak. Zaten ithalat gündeminde bizi ihmal etmeye başladılar bile.) Öte yandan, iyi bir milliyetçi olarak asla bize geri ödeme yapmayacak Trump’ın köpek yavrusu gibi davranıyor. (Sadece birkaç gün içinde Amerika Birleşik Devletleri bize gelecek tıbbi malzemelere el koymakla kalmadı, aynı zamanda Çin ile bir soya satış sözleşmesi imzaladı.) Biz bu küresel orman yasalarına uymuyoruz.

Aynı dinamik burada da tekrarlanıyor: Itaú Unibanco ve Magazine Luiza gibi büyük şirketler dayanışma içinde durup aynı zamanda kurallara uymaya ve işçilerine yardım etmeye çalışırken, bizim iş adamı çılgın bir sosyal karşı-izolasyon (counter-isolation) kampanyası başlatıyor.

Peki ilk zorlukta binlerce işçiyi kovmakla tehdit eden Luciano Hang ve Junior Durski’nin toplumsal dayanışma çağrılarına nasıl inanalım? Ve bu, fakirleri açlık ve hastalık arasında seçim yapmaya zorlayan toplumsal dayanışma nedir? Aynı şey iktidarla aynı çizgide olan papazlar için de geçerli: İnananlara hastalık bulaşması onları ilgilendirmiyor; bunlar sadece ünvanlarını korumak istiyorlar. Bolsonaro’yu seçen zihniyet buydu: En güçlüler kendilerini zorla kabul ettirir, güçsüzlere ne olacağını zaman belirler.

Kriz her taraftan fedakarlık gerektiriyor, ancak açık tek bir yol var: sosyal izolasyon ve hükümet yardımı; ihtiyaç duyanlar için çaba ve dayanışma içinde işbirliği. Ancak, sınırsız kişisel çıkarları için neyin kutsal olacağına karar verenler için bir zerrecik dayanışma eylemi bile çok fazla duruyor.

Geçmişte dayanışma, görevin yerine getirilmesinde sıkılık ve özveri muhafazakar değerlerdi. Bugün, iktidardaki sağ kanat bencillik, ahlaksızlık ve psikopatiye sahiptir. İktidar salgına karşılık olarak “her koyun bacağından asılır” diyor. Siz de mümkünse kendinizi kurtarmaya bakın!”

 

Kaynak: Folha de Sao Paulo

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s