Pandemi Gölgesinde Hasat

HİÇBİR ŞARKI   Almanya’nın  bahar aylarındaki ruh halini 1930’ların hit şarkısı “Veronika, bahar geldi” gibi gösteremez: “Kızlar tra-la-la şarkı söylüyor, tüm dünya büyüleniyor. Veronika, kuşkonmaz filizleniyor! ” Nisan ayında Almanya’da Spargelzeit ya da “kuşkonmaz zamanı”. Puristler en taze sapları (yeşil yaz çeşidinin aksine beyaz) satın almak için çiftlik tezgahlarına koşar , dilimlenmiş jambon hollandez sosu  ekmek kırıntıları ve tereyağı ile servis eder. Ancak bu yıl mahsulün çoğu tarlada çürüyecek. Covid-19 ile savaşmak için getirilen sınır kısıtlamaları, onu seçmeye yardımcı olan doğu Avrupalı ​​tarım işçilerini evde tutuyor.

Almanya normalde kuşkonmaz hasadı için 30.000 mevsimlik işçi kullanmaktadır. Yalnızca Brandenburg eyaletinde 5000 tane mevsimlik işçiye ihtiyaç duyuluyor. Şimdiye kadar yalnzıca yarısı Brandenburg’a ulaşabildi.Almanya sınırları kritik sektörlerde çalışan Polonyalılara hala açık, ancak Polonyalı tarım işçileri bunu geçmekte tereddüt ediyorlar çünkü hükümetleri geri dönenlerin 14 gün karantinaya alınacağını söylüyor. Mart ayı sonlarında, umutsuz  190 Rumen işçi Almanya’ya gitmek için bir uçak kiraladılar. Neredeyse giremeyeceklerdi. Sonraki günlerde, 25 Mart’ta, Almanya, Schengen  bölgesine ait olmayan ülkelerden mevsimlik işçilerin girişini yasakladı.

Kuşkonmaz, Avrupalı ​​çiftçilerin yakında karşılaşacakları bir sorunun sadece ucu. Almanya’nın bu yıl yaklaşık 300.000 mevsimlik çiftliğe ihtiyacı olacak. Çilek mevsiminin yaklaştığı Fransa’nın önümüzdeki üç ay içinde 200.000’e ihtiyacı var; üçte biriyle üçte ikisi genellikle yurt dışından geliyor.Hollanda Avrupa’nın en büyük tarım ihracatçısıdır, ancak seralarında domates ve salatalık seçen işçilerin çoğu doğu Avrupa’dan geliyor ve birçoğu bu yıl gelmeyecek.

Bazı endüstriler beklemeye alınabilir, ancak tarım için geçerli değil. 30 Mart’ta Avrupa Komisyonu, mevsimlik tarım işçileri de dahil olmak üzere önemli çalışanların sınırları aşabileceğinden emin olmak için ilkeler belirledi.Ancak batı ülkelerine ulaşmak isteyen Bulgaristan ve Romanya vatandaşları Macaristan’ı geçmek zorunda ancak sınırlar şu an kapalı.Sınırlar açık olsa da işçiler yurt dışında enfekte olmaktan ya da döndüklerinde karantina altına alınmaktan çekiniyor.

Evde kalmak güçlük demektir. Bulgar Nitfie Salimova, geçen yıl günde 150 € (160 $) kazandıran Mayıs ayında çilek toplamaya Belçika’ya gitmeyi planlamıştı. Bu, Bulgar asgari aylık ücretinin neredeyse yarısı kadar. Kazancını kızları için akıllı telefonlar ve Karadeniz tatili için harcadı.Almanya, Avusturya ve İngiltere’ye yılda 500 işçi gönderen  Bulgar ajansının başkanı şu anda kimsenin gitmediğini söylüyor.

Romania has a third of EU farms but only 3% of agricultural output ...

Polonya’da sorun sadece Almanya’da iş kaybı değil, aynı zamanda Polonya çiftliklerinde çalışan Ukraynalıların sıkıntısı. Siedlce’de mantar yetiştiren Jakub Sztandera, iklim kontrollü kulübelerinde 200 işçi çalıştırıyor, bunların% 90’ı Ukraynalı. Polonya 14 Mart’ta sınırlarını kapattığında, Ukraynalılar ayrılmak için acele ettiler ve Bay Sztandera ayrılan işçilerin yerini kimin dolduracağından emin değil.Yaklaşık 1,3 milyon Ukraynalı’nın sınır kapatılmadan önce Polonya’da çalıştığı tahmin ediliyor. Polonya Çiftçiler Birliği başkanı onlarsız gıda arzının risk altında olacağını söylüyor.

Bazı ülkeler, orada bulunan işçilerin daha uzun süre kalmalarını sağlayarak hasarı sınırlamayı umuyor. Belçika, yabancı işçiler için çalışma izinlerini uzatırken, Almanya yerel sosyal güvenlik vergileri ödemeden çalışabilecekleri süreyi uzattı.Hollanda’ya çiçek toplamaya gelen işçilerse talebin hızla düşmesiyle lale bahçelerinden sebze tarlalarına transfer oldu.

UK farm growth hit as migrant workers fall after Brexit referendum ...

Başka bir çözüm, kapatma nedeniyle boşta kalan yerlileri işe almaktır. Almanya’da çiftlik işleri için bir web sitesi kuruldu ve ilk gününde binlerce gönderi aldı. Fransa’nın tarımsal birlik örgütü FNSEA, yeni iş ilanı sitelerinin 150.000 aboneye sahip olduğunu söyledi. Hollanda’da “Bize Hasat Yapmamızda Yardım Et” adlı online kampanyada 2.500 pozisyon mevcut.

Avrupalı çiftlik sahipleri tecrübesiz yerli halka güvenmek istemiyor.Hollandalı çiftçi Edwin Veenhoeve son 40 yılda toplamda sadece 10 tane Hollandalının çiftliklerinde çalıştığını söylüyor. Bu yıl sadece geçtiğimiz hafta 30 Hollandalı iş başvurusu yaptı.Kalifiye Bulgar Rumen ve Polonyalıların yanında tecrübesiz kaldıklarını söyleyen Veenhoeve ekliyor:” Hollandalılar hafta içi  9-5 çalışmaya alışık,kuşkonmazlarsa 7 gün 24 saat büyüyor.”

 

https://www.economist.com/europe/2020/04/04/when-borders-close-who-will-pick-the-crops

İsveç’in Toplum Bağışıklığı Kumarı

Imperial College: 20 Kişiden Biri Enfekte Oldu

Koronavirüs | Bugünün Özeti

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s