Kraliçe Viktorya Dönemi Kadın İşçiler

19. yüzyıl ekonomik gelişmeler, devlet düzeni ve aile yaşantısı bakımından pek çok değişimin gerçekleştiği bir yüzyıl olmuştur. Özellikle İngiltere’de artan nüfus ve üretim bu devrin belirleyici gücü olarak ön plana çıkartmıştır. Viktorya döneminde ise Birleşik Krallık endüstriyel gelişmesini sürdüren emperyalist bir devletti. Kraliçe Viktorya Dönemi pek çok tarihçi tarafından ekonomik refah seviyesi ve kadınların kamusal alanda görünür olması arasında negatif korelasyonun yaşandığı dönem olarak yorumlanır. Çünkü bu periyottaki mali politikalar ve planlardaki başarı, kadınların gündelik hayatlarına pozitif bir şekilde yansımamıştır. Kendinden önceki dönemlere benzer olarak kadınlar, sadece sosyal düzenin yapıtaşı olarak görülmemiş; aynı zamanda evin temizliğinden ve çocukların bakımından sorumlu tutularak görünmeyen emeğini sarf ederken “erkeğinin” cinsel ihtiyaçlarını karşılamakla yükümlüydü. Sanayi Devrimi ile artan iş gücü ihtiyacından ve artan nüfusu beslemek sadece erkeklerin kazandığı ücret ile yetersiz olduğundan kadınlar fabrikalarda çalışmaya başlamıştır. Bu şekilde iş hayatına kanalize olan kadınlar ve çocuklar sermaye tarafından ucuz iş gücü olarak görülmüştür ve böylece üretime katılan bu iki dezavantajlı grup üzerinden de fayda sağlanmıştır. Bununla birlikte kadın aile ekonomisinde etkili olmaya başlarken ev içindeki sorumluluklarından feragat edememiştir. Her ne kadar kadınların çalışması Kraliçe Viktorya Döneminin makbul gördüğü “aile politikalarına” (domestic ideology) uygun olmasa da artan iş gücü sebebiyle bir nevi zorunluluk olmuştur.

Kadınlar bir yandan çalışmaya mecbur bırakılırken diğer yandan sosyal kontrolün gölgesinde denetlenmekteydiler. 1888’deki ‘Strike of Bryant and May’s Match Girls’ adlı gazete haberi, haksız yere işten çıkartılan ve düşük ücretle çalıştırılan kadınların grevini anlatmaktadır. Hatta polisler tarafından da gözaltına alınmışlarıdır. Gerek devlet gerekse fabrika sahipleri bu konuda aynı noktada buluşmaktadır. Christina Georgina Rosetti’nin Goblin Market adlı eserinde ise Laura ve Lizzie adlı iki kardeş pazara giderler ve Laura burada gördüğü meyveyi almak ister. Fakat kardeşi Lizzie nereden geldiği belli olmayan bu meyveyi almamasını söyler. Kardeşinin uyarısına kulak asmayan Laura meyveyi yedikten sonra hastalanır. Hatta pazara geldiklerinde yanlarına para almadıklarını fark etmişler ve satıcı Goblin, Laura’dan bunun karşılığında altın saçlarından bir tutam istemiştir. Buradan da anlaşılacağı üzerine kadının bir şeyler yemek için bile izin mekanizmasına başvurmak zorunda kalması ve satın alabilme gücünün sadece bedeninden bir parça ile sağlayabildiğini göstermektedir.
Bir yandan bunlar olurken kadınların politik olarak örgütlenmesi yine bu dönemde artış göstermiştir. Kadınlar erkekler tarafından sadece yemek yapan, çocukların bakımını üstlenen kişiler olarak görülse de liberal feminizm hareketleri bu duruma karşı çıkmaya başlamıştır. Jordan Ellen The Women’s Movement and Women’s Employment in Nineteenth Century adlı eserinde “Kadınlar, insanların iş bölümü duygusu ile hareket etmelerinin gerekliliğini” istediklerini belirtmiştir. Aslında bu bize bir yandan ‘moral economy’ düşüncesinin hala geçerli olduğunu göstermektedir. Çünkü ‘moral economy’ ulusal zenginlik (common wealth) yaratma odaklıdır. İlginç olan şudur ki kadınlar bir yandan daha liberal bir ortam isterken, diğer yandan da Kraliçe Viktorya Dönemi muhafazakar yaşantısını korumaktadırlar.

Genel olarak Kraliçe Viktorya Dönemi Britanya’nın en muhafazakar dönemlerinden biri olarak görülürken aynı zamanda kadınların politik olarak örgütlenmeye başladığı, fabrikadan kazandıkları ücretle kendi yaşantılarını kurmaya başladığı bir dönem olarak da bilinmektedir. Her ne kadar Birleşik Krallık bu dönemde ekonomik olarak büyüse de kadınların bu büyümeden aldıkları pay ve refah oranı erkeklerle karşılaştırılmayacak kadar azdır.

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s