“Covid-19 Avrupa Liberalizminin İçi Boş İdeallerini Ortadan Kaldırıyor”

Politika Atlası’nın notu: 20 Mart günü Graham Dockey tarafından yazılan bu serbest kürsü yazısı, virüsün Avrupa’daki ekonomi-politiğine dair ciddi bir tartışmayı da ihtiva etmektedir. Bunun yanı sıra, yazarın defosu olarak da görülebilecek kimi noktaları da metnin bütünlüğünü bozmamak adına olduğu gibi çevirdik.

Liberalizm, bir dizi emri/buyruğu temel alır. Politikacılar tarafından sürekli vurgulanan ve basın tarafından papağan gibi tekrar edilen “çeşitlilik bizim gücümüzdür” gibi ifadeler anlam vermeyi bıraktıktan çok sonra mantra* olur. Fakat Covid-19 bunların hepsini değiştiriyor.

Liberalizm akışkan bir ideolojidir ve ilkeleri hiçbir büyük tez veya kurucu belgede yazılı değildir. Emirlerini taşıyan taş tabletler yoktur ve liberal demokrasilerin vatandaşları, bir zamanlar komünist Çin’in vatandaşlarının yaptığı gibi, parti ortodoksluğunun “küçük kırmızı kitaplarını” taşımazlar. Ancak bu, bu ilkelerin mevcut olmadığı anlamına gelmez.

Covid-19, dünya çapında 10.000 kişiyi öldürürken, ilk elden sorulması gereken soru: virüsün ne kadar daha süreceğidir.

“Kapalı sınırlar Avrupa karşıtıdır”

İdeal:

“AB’deki insanlar için hareket ve ikamet özgürlüğü Birlik vatandaşlığının temel taşıdır” – AB Parlamentosu

Gerçeklik:

Covid-19 salgını rekor sürede ‘her ne pahasına olursa olsun açık sınırlar’ dogmasını ortadan kaldırdı. AB sağlık bakanları geçen ay Roma’da bir araya geldiklerinde, kıtanın sınırlarını kapatmanın “orantısız ve etkisiz” olacağı konusunda anlaştılar. İki hafta sonra, virüs İtalya’dan Avrupa’nın geneline yayılırken, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron gerçek krizi “milliyetçilik” olarak ilan etti ve “virüsün pasaportu yok” dedi.

5e7508fd2030276dfd10616a
Trafik işaretleri Avusturya-Almanya sınırına yakın sınır kontrollerini duyurdu, 19 Mart 2020

Virüsün pasaportu olmayabilir, ancak onu taşıyan insanların kesinlikle var. Şimdi, Roma toplantısından bir aydan kısa bir süre sonra, Schengen Bölgesi etkili bir şekilde ortadan kalktı. Hemen hemen her Avrupa ülkesi sınırlarını mühürledi, uçuşları askıya aldı ve / veya yabancıların girişini sınırlandırdı. Avrupa, pandeminin merkez üssü olarak Çin’in yerini aldı ve böylece sınırların virüs için geçirgen olduğunu anlamış oldu.

Açık sınırlar, iş fırsatlarının havada uçuştuğu ve insanların ölmediği zamanda iyi bir fikirdir. Ancak gerçek bir krizle karşı karşıya kalan liberal Batı liderleri ulusal çıkarlara dönüyor.

İnsan hakları ve özgürlükleri dokunulmazdır

İdeal:

“Modern uygarlık, kendi temelini özgürlük prensibine dayandırmıştır; bu, insanın başkaları tarafından kullanılacak bir araç olmadığını, aksine, insanın özerk, yaşayan bir varlık olduğunu ifade eder” – Altiero Spinelli, Avrupa federalisti

Gerçeklik:

Spinelli, hayatının çoğunu Avrupa entegrasyonuna adadı ve kişisel özgürlük kavramı, Avrupa’nın liderleri tarafından düzenli olarak hatırlanılan bir kavram oldu. Ancak, Covid-19 tüm bu kalıpların sonunu getirdi.

Kıta genelinde karantina artık zorunlu. Tecrit emrini ihlal eden İtalyanlar kabaca 227 dolar para cezasına çarptırılabiliyor veya üç ay hapis cezasına alabiliyorlar. İspanya, Fransa ve Norveç onlarca kişiyi tutukladı ve 33.000 dolara kadar para cezası uygulayabiliyorlar. İngiltere’de, Perşembe günü kabul edilen bir yasa tasarısı, hükümete halk sağlığı adına kişisel özgürlüğü kısıtlamak için yeni imkanlar sunuyor.

5e750a2b2030276f4d76d303
Polis memurları 18 Mart 2020’de Paris, Fransa’da zorunlu karantinayı uyguladı

Tasarıya göre, halk sağlığı görevlilerine tarama için “potansiyel olarak bulaşıcı kişilerin” alıkonulmasını emretme yetkisi verilecek. Testten sonra bile yasa tasarısı, devletin şüpheli taşıyıcının “gerekli ve orantılı” bir süre boyunca zorla yalıtılmasına izin veriyor. Ebeveynler de istenirse çocuklarını sağlık çalışanlarına teslim etmek zorunda aksi takdirde para cezası ile yüzleşebilirler.

Virüsün Çin’deki ilerleyişini durdurmak için drakonyan bir süreç işletildi. Ancak, bizim liderlerimiz bireysel özgürlüğü, devetin bekasına yeğ tutuyormuş gibi davranmayı seviyor. Modern Avrupa hükümetlerinin, Ortaçağ’dan bu yana daha kibar ve nazik şekilde geliştiğini söylüyorlar. Gerçekte ise elleri mahkum şekilde, Bürokratlarına Ortaçağ memurları gibi davranmaları için geniş yetkiler **(charte blance) veriyorlar ki amansızca salğın mağduru sokaklar kordona alınabilsin ve hapis cezası altında tecrit uygulamaları yürütülsün.

Hepimiz büyük bir Avrupa ailesiyiz

İdeal:

“Avrupa ailesi mükemmel olmaktan başka her şey olabilir. Ancak Avrupa ülkelerini aynı masaya etrafında toplamak sahip olduğumuz en iyi şey ”- Jean-Claude Juncker, eski AB Komisyonu Başkanı

5e750af32030276eb40721f2
Almanya Başbakanı Angela Merkel, 2019 Brüksel’deki AB zirvesi sırasında Portekiz Başbakanı Giuseppe Conte’nin yanında Portekizli Antonio Costa ve Romanya’dan Klaus Iohannis ile görüştü.

Gerçeklik:

AB liderleri, hantal bürokrasiye canlılık katmak arzusuyla, 2000 yılında birliğin sloganı olarak “Çeşitlilikte Birleşmiş”i (United in Diversity) kabul ettiler. Öbür taraftan, devam eden salgın bu ifadenin göründüğü kadar boş olduğunu da kanıtlamıştır.

Brüksel’in acil halk sağlığı durumlarında, karar verici organ olarak davranma gücü neredeyse yoktur. Bu ayın başlarında, İtalya’daki vaka sayısı binleri bulurken, Roma’daki hükümet, birliğin Sivil Korunma Mekanizması aracılığıyla tıbbi malzeme ve yardım için umutsuzca çağrıda bulundu. Ancak, Brüksel üyelerinin çağrıya cevap vermesini sağlayacak mekanizmadan yoksundu ki tek bir birlik üyesi hükümet gönüllü olmadı.

Alman Şansölyesi Angela Merkel 2015 yılında bir milyondan fazla göçmeni kabul etme kararını “insancıl” olarak nitelendirdi ve AB komşularını da yükü paylaşmaya çağırdı. Şimdi ise yoldaşlık gitti. Covid-19’un İtalya ve İsviçre’yi tahrip etmesiyle Merkel’in hükümeti koruyucu maskelerin ihracatını yasakladı. Fransa, yurt dışına koruyucu ekipman akışını da kısıtlarken, bir bütün olarak blok tıbbi ekipman ihracatını sınırlarının ötesine, Sırbistan gibi itaatkâr müşteri devletlerine bile yasakladı.

Sadece, virüs tarafından dövülmüş olan Çin, boşluğu doldurmak için adım attı ve Sırbistan’a beş milyon maske ve İtalya’ya 300 doktor gönderdi. Avrupa ailesi için çok fazla.

Avrupa medeniyeti en iyi medeniyettir

İdeal:

“Tüm insanlık … hepsi eşit ve bağımsız, hiç kimse hayatında, sağlığında, özgürlüğünde veya mülkünde başkasına zarar vermemelidir” – John Locke, İngiliz filozof

5e750bc985f54017cb5f838c
Yazar ve filozof Jean-Jacques Rousseau, Cenevre, İsviçre heykeli

Gerçeklik:

Vatandaşların bir araya gelip toplumun iyiliği için davrandığı toplumsal sözleşme fikri Avrupa’da Aydınlanma Çağı içerisinde doğdu. O zamandan beri biz Avrupalılar, kendimizi hiper-bireyci Amerikan kuzenlerimizden veya otoriter rejimler tarafından düzene zorlanan diğer dostlarımızdan daha uygar bir grup olarak görmeyi seviyoruz.

Gerçekte, Avrupa yetmiş yıldır kesintisiz bir barış yaşamıştır. Uygarlığımızı hiç test etmedik. Şimdi, kapımızın önünde bir katil virüs varken, bazılarımız bir gecede anarşik bir “doğa durumuna” geri döndü.

Locke’un sözlerini dikkate almadan, yasadan da bahsetmeden, yağma raporları Fransa, İtalya ve İngiltere’de ortaya çıktı. Paniğe kapılmış, alışveriş yapan insanlar bir yandan yiyecek ve su depolarken diğer yandan rakipleriyle mücadele ediyor; alışveriş ve yiyecek depolama çılgınığı rafları çıplak bırakırken yaşlılar ve engelliler için satın alınacak hiçbir şey de bırakmıyor .

İngiltere’de, toplumdaki en yoksul ve en savunmasız insanlar için gerekli kaynakları bir kenara koyan gıda bankaları bile hırsızlığa uğradı.

Burası Locke, Hobbes ve Rousseau’nun Avrupa’sı mı? Görünüşe göre şu anda değil.

 

*Mantra, genellikle Sanskritçe olan dini hece veya şiirdir. Kullanımı mantra ile ilişkili ve okul ve felsefesine göre değişiklik gösterir. Esasen ruhani kanallar olarak kullanılırlar, kelimeler ve oluşan titreşimlerden faydalanarak kişinin daha yüksek bir bilince ulaşmasını amaçlar.

** sınırsız Özgürlük (verme durumu)

Yazının ingilizce aslı için: https://www.rt.com/op-ed/483677-coronavirus-empty-european-liberalism/

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s