İsveç’in Toplum Bağışıklığı Kumarı

Diğer İskandinav ülkeleri ve neredeyse tüm Avrupa ülkeleri hükümet emriyle evlerine kapanmışken İsveçliler geçtiğimiz haftasonunu bahar güneşinin tadını çıkararak geçirdi.İsveç’te sınırlar,spor salonları,sinemalar,barlar ve okulların bir kısmı hala açık.Hükümet tavsiye vermekle yetiniyor.Sık sık el yıkama,mümkünse evden çalışma, kendini hasta hissedenlerin ve 70 yaşından büyüklerin kendilerini izole etmesi isteniyor.Bu Kral Gustaf ve eşi Silvia’yı da kapsıyor.Çift kalelerinde kendilerini izole etti.Alınan tek karar ise 50 kişiden büyük kalabalıkların toplanmasının yasaklanması oldu.

İngiltere daha önce benzer bir yol izlemiş,ancak hükümet 23 Mart’ta sokağa çıkma yasağını uygulamaya koymak zorunda kalmıştı.İsveç’te vaka sayısının 4947 ölü sayısının 239’a yükselmesiyle İsveç’in de Avrupa’nın geri kalanına benzer önlemler alması bekleniyor.Kimi insanlar çok değerli bir vaktin harcandığı görüşünde.Bir tarihçi olan Lars Traghardt, İsveç’in sosyal sözleşmesinin doğasında devlete güven, devletin vatandaşlarına güveni ve vatandaşlar arasında güven olduğunu açıklıyor. İsveçliler gönüllü olarak kurallara uyarak kendi kendilerini düzenleyebilirler.

Dahası, eski bir başbakan olan Carl Bildt, “İsveçliler, özellikle de eski neslin, sosyal mesafeye genetik bir eğilimi var.” İsveçli hanelerin yarısından fazlası tek kişiden  oluşmaktadır. Bu konuda İsveç dünya birincisi. Ülke seyrek nüfuslu. Ayrıca İsveçliler, Güney Avrupalılar gibi öpüşmez veya sarılmazlar.

STEFAN LÖFVEN SAAT 21:00 DE “ULUSA SESLENİŞ” GERÇEKLEŞTİRECEK
Stefan Lofven

İş dünyası liderleri diğer ülkedekilere kıyasla daha gür bir sesle sokağa çıkma yasağına karşı çıktı.Yatırım şirketi Investor’ın başkanı Jacob Wallenberg, Financial Times ile yaptığı röportajda covid krizinin uzun süre devam etmesinin sosyal huzursuzluk, şiddet ve dramatik boyutta işsizlik getirebileceğini söyledi.SEB bankası yöneticisi Johan Torgeby sağlık ve ekonomide yaşanan sorunların bankacılık sektöründe bir krizi tetiklemesinden endişe ediyor.

Şimdiye kadar başbakan Stefan Lofven’in politikası bağımsız Halk Sağlığı Kurumu tarafından yönlendirildi. Ajansın baş epidemiyoloğu Anders Tegnell, hükümete virüsün olabildiğince yavaş yayılmasına izin verip, risk grubundakileri korumaya yönelik bir plan öneriyor.Toplumun çoğu bağışıklık kazanmasına ya da aşının bulunmasına değin risk grubundakiler izole edilecek.

Yine de toplumun bir kesimi Lofven’in ekonomiyi halk sağlığından daha önde tuttuğunu düşünüyor.Nobel vakfı başkanı Carl-Henrik Heldin’in de aralarında bulunduğu 2000 bilim insanı ve profesör hükümeti daha sıkı sınırlamalar getirmeye çağırdı.Umea Üniversitesi’nde bir epidemiyolog olan Joacim Rocklov, insanlara nasıl davranmaları konusunda özgürlük vermenin tehlikeli olabileceğini söyledi.

19. yüzyılın sonunda kolera salgınında veya 1980’lerdeki AIDS salgını gibi diğer salgın hastalıklar sırasında, İsveç komşularından daha sıkı kısıtlamalar getirmişti. Şimdiye kadar halk Lofven’in stratejisini destekliyor – ancak ölüm sayısı arttığında bu hızla değişebilir.

https://www.economist.com/europe/2020/04/04/why-swedes-are-not-yet-locked-down

 

Imperial College: 20 Kişiden Biri Enfekte Oldu

Fransa’da Karantina ve Aile İçi Şiddet

Koronavirüs | Bugünün Özeti

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s