Imperial College: 20 Kişiden Biri Enfekte Oldu

Koronavirüs üzerine çalışan epidemiyologlar için en zorlu işlerden biri toplumda görülme oranını hesaplamaktır.Johns Hopkins’e göre dünya üzerinde kayıtlı 886,000 vaka var bu da 9000 kişiden birinde görüldüğü anlamına geliyor.Bu sayılar kaç kişinin hastalığa yakalandığının yanı sıra kaç test yapıldığını da kapsıyor.Bu da ülkeden ülkeye değişikik gösteriyor.Almanya günde 50,000 kişiyi test ederken,ciddi semptomların oluşmasını bekleyen İngiltere’de sayı bunun yalnızca onda biri.

İngiltere'de corona virüs alarmı - Tatil Seyahat Haberleri

62 bilim insanının oluşturduğu yeni bir makale, bazı akıllı istatistikler kullanarak konuya ışık tutmaya çalışıyor. Imperial College London’dan Neil Ferguson ve Samir Bhatt tarafından denetlenen çalışma, Batı Avrupa’daki 11 ülkenin verilerini inceledi.Her ülkede virüsün olası prevalansı için doğru tahminlere ulaşmak için, araştırmacıların epidemiyolojik modeli mevcut covid-19 ölüm hesaplamasındaki limtleri hesaba kattı.Araştırmacılar, bulaşma oranları ve enfeksiyonların gecikmeleri hakkında bilinen bilgilerin yanı sıra ölümlerin zamanlamasını gözlemleyerek, covid-19 prevalansı hakkında daha iyi tahminlere ulaşmakta.

Sonuçlar virüsün resmi vaka sayılarından çok daha yaygın olduğunu göstermektedir. İncelenen 11 Avrupa ülkesinde, resmi hükümet istatistikleri, nüfusun% 0.1’inden daha azını etkileyen 319.500 doğrulanmış vaka olduğunu göstermektedir. Imperial College araştırmacıları, 18.5m vaka olduğunu  (7m ile 43m arasında bir güven aralığıyla) tahmin ediyor, bu da 28 Mart itibariyle bu ülkelerdeki nüfusun% 5’inin virüsten etkilendiğini gösteriyor.

Five Quick Things: Neil Ferguson Is Canceled | The American Spectator
Neil Ferguson

Bu yüksek enfeksiyon oranı kısmen virüsün oldukça bulaşıcı doğasından kaynaklanmaktadır. Epidemiyologlar, covid-19’un “temel üreme sayısını” 3.9 olarak tahmin ettiler, yani kimsenin bağışıklık sahibi olmadığı ve salgını kontrol etmek için hiçbir önlem alınmadığı ortamda, enfekte olmuş her bir kişi virüse yaklaşık dört kişiye bulaştırıyor.Hükümetler “ilaç dışı müdahaleler” uygulayarak – okulların kapanması, kamusal etkinliklerin yasaklanması  ve ülke çapında sokağa çıkma yasağı – bu yeniden üretim sayısını başarılı bir şekilde azalttı. Sayı birin altına düştüğünde, yeni enfeksiyonların sayısı düşmeye başlar.

Araştırmacılar, geçtiğimiz ay yapılan zamanında yapılan müdahalelerin incelenen 11 ülkede virüsün üreme sayısını 1.4’e düşürdüğünü ve böylece 21.000 ile 120.000 arasında hayat kurtardığını tahmin ediyorlar. Araştırmacılara göre, yalnızca İtalya’da müdahaleler yaklaşık 38.000 ölümü engelledi. Son birkaç hafta krizden etkilenenler için zor geçti. Çok daha kötü olabileceğini bilerek teselli bulabilirler.

https://www.economist.com/graphic-detail/2020/04/01/covid-19-may-be-far-more-prevalent-than-previously-thought

 

Koronavirüs | Bugünün Özeti

Fransa’da Karantina ve Aile İçi Şiddet

Malezya Kadınlara “Dırdır Etmemeleri Gerektiğini” Söylediği İçin Özür Diledi

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s