Fransa’da Karantina ve Aile İçi Şiddet

Fransa’da karantina kararından sonra aile içi şiddet vakaları hızla yükseliş gösterdi.Buna önlem olarak hükümet bu pazar yaptığı açıklamada şiddet mağdurlarının otel masraflarını üstleneceğini ve seyyar danışmanlık merkezleri açacaklarını duyurdu.

Cinsiyet Eşitliği Bakanı Marlene Schiappa ülke çapında marketlerde 20 tane destek merkezi açacaklarını ve kadınların alışveriş yapmaya geldiklerinde bu merkezlerden faydalanabileceğini duyurdu.Hükümet ayrıca, artan hizmet talebine yanıt vermelerine yardımcı olmak için ev içi şiddet teşkilatları için fazladan bir milyon euro (1,1 milyon dolar) ödenek ayırdı.

Önlemler hükümetin şiddet vakalarının Paris’te %36 diğer yerlerde %32 arttığını açıklamasıyla alınmaya başlandı.Bu şiddet vakalarının arasında iki tane cinayet de bulunuyor.Fransa, ülke çapında bir karantinaya 17 Mart’ta başladı ve en az 15 Nisan’a kadar devam edecek. Yiyecek veya ilaç satın almak, doktora gitmek, egzersiz yapmak veya evcil hayvan yürütmek dışında evden çıkmak yasaklandı.

SARI YELEKLİLER DIŞ GÜÇLERİN OYUNU - Dünya
Marlene Schiappa

Aktivistler, karantina tedbirlerinin aile içi şiddetin artmasına neden olacağını ve mağdurların yardım almasını zorlaştıracağını söyledi.

Daha önce, karantinanın bir “şiddet için üreme alanı” yaratacağı konusunda uyaran Schiappa, Fransa’nın mağdurların kötü niyetli eşlerinden kaçabilmesi için 20.000 gecelik otel ödeneği ayırdığını söyledi.

Yardım merkezleri başlangıçta Paris ve kuzey Fransa’daki Lille’de açılacak.Schiappa Pazar günü Fransız gazetesi Le Parisien’e verdiği demeçte, “En büyük endişem kadınlarla temas noktalarını çoğaltmak. Kadınların dışarı çıkması zor olduğu için destek sistemlerinin kadınlara erişebileceğinden emin olmak istiyoruz.” Dedi.

İlk destek merkezleri ticari gayrimenkul şirketi Unibail-Rodamco-Westfield (URW) ‘nin sahip olduğu alışveriş merkezlerinde açılacak.URW sözcüsü Pierre Hausswalt Thomson Reuters Vakfı’na verdiği demeçte, “Hipermarketler bugün hala açık olan az sayıdaki mağazalardan biri. Aile içi şiddet mağdurlarının ya da bir kurbanı bilen kişilerin buralardaki derneklerle buluşabilmelerinin iyi olacağını düşündük.”

Fransa, geçen hafta kadınları eczanelerde aile içi istismar bildirmeye teşvik etmek için ayrı bir girişim başlattı.Hareket, İspanya’da kadınların eczanelerine gidip eczacıyı yetkililere başvurması için uyaran bir kod sözcüğü olan bir “Maske 19” istemesine benziyor.

https://www.france24.com/en/20200330-france-to-put-domestic-violence-victims-in-hotels-as-numbers-soar-under-coronavirus-lockdown

 

Malezya Kadınlara “Dırdır Etmemeleri Gerektiğini” Söylediği İçin Özür Diledi

Türkiye’de Neden Sokağa Çıkma Yasağı İlan Edilemiyor?

İspanyol Nezlesi’nden Dersler: Çalışmak mı Daha Pahalı Evde Kalmak mı ?

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s