İspanyol Nezlesi’nden Dersler: Çalışmak mı Daha Pahalı Evde Kalmak mı ?

İnsanlar genellikle insan hayatına değer biçmeyi ahlaki açıdan tiksinç bulur.Ancak pek çok politikacı bu duruma düşmek zorunda kalıyor. Covid-19’la yüzleşen hükümetler salgını durdurmak ya da yavaşlatmak için ne kadar ekonomik fedakarlık yapılabileceğini hesaplamak zorundalar.Başkan Donald Trump, 23 Mart’ta “Sorunun kendisinden daha büyük bir sorun yaratmasına izin veremeyiz” dediğinde muhtemelen ekonomik sonuçları kast ediyordu.Donald Trump kapanmayı Paskalya’ya kadar (12 Nisan) bitirmekten bahsetmişti ancak şimdilik 30 Nisan’a ertelenmiş görünüyor.

Amerikan Merkez Bankası’nda (FED) çalışan Sergio Correia ve Stephen Luck’ın MIT’den Emil Verner ile birlikte yazdıkları son makaleye göre virüsün yol açacağı ölümleri önlemek için alnınan tedbirler ekonomik zarar yaratmak zorunda değil. Correira ve ekibi çalışmalarında 1918’de ortaya çıkıp 500 milyon kişiyi enfekte eden ve 50 milyon kişinin ölümüne yol açan İspanyol Gribi’ne odaklandılar.Genç işçiler bu gripten en çok etkilenen kesim olmuştu.

İspanyol Gribi İstatistikleri

Covid-19 gibi İspanyol Gribi de farklı yerlere farklı zamanlarda ulaşıp yerel hükümetlerin farklı önlemleriyle karşılandı.Bu önlemler arasında okulların kapanması karantinalar ve iş saatlerinin kısıtlanması vardı.Salgında en çok kayıp veren eyaletler aynı zamanda en çok ekonomik zarara uğrayanlar oldu.(incelenen imalat ve istihdam rakamlarına göre) Ölüm oranı kamu politikalarıyla doğrudan ilişkili.Yapılan hesaplamalara göre ortalamadan daha sıkı kısıtlamalar uygulayan eyaletlerde 100 bin kişiden 560’ı hayatını kaybederken diğer yerlerde bu sayı 100 bin kişide 730 olarak hesaplandı.Okulları kiliseleri kapatan ve toplanmaları yasaklayan hükümetler diğerlerine göre daha başarılı oldu.

Covid-19’la mücadele eden hükümetler bunu İspanyol Gribi tecrübesinin tekrarı gibi görmüyor.Ancak ekonomistlere göre salgına karşı alınacak agresif önlemler ekonomik olarak da arzu edilebilir.Şikago Üniversitesi’nde bir grup önde gelen ekonomistle yapılan anket çalışmasında bu daha net görüldü. Ekonomistlere kapatmanın kaldırılmasının,(virüsün yayılma ihtimali devam ederken) devam etmesinden daha fazla maliyet yaratacağı fikrine katılıp katılmadıkları soruldu. Ekonomistlerin %41’i tamamen katılıyorum, %39’u katılıyorum %14’ü emin değilim derken %6’sı cevap vermedi.Katılımcıların hiçbiri kapatmanın kaldırılması fikrini ekonomik olarak makul bulmadı.

 

https://www.economist.com/graphic-detail/2020/03/31/lessons-from-the-spanish-flu-social-distancing-can-be-good-for-the-economy

 

Malezya Kadınlara “Dırdır Etmemeleri Gerektiğini” Söylediği İçin Özür Diledi

Türkiye’de Neden Sokağa Çıkma Yasağı İlan Edilemiyor?

0 Vakadan Kritik Eşiğe: Türkiye’de Koronavirüs

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s