Malezya, Kadınlara “Dırdır Etmemeleri Gerektiğini” Söylediği İçin Özür Diledi

Malezya hükümetinin, koronavirüs tecritinde, “kadınların kocalarına dırdır etmemeleri gerektiği” tavsiyesinden sonra sosyal medyaya öfke ve alay havası hakim oldu.

Birçok ülke gibi, güneydoğu Asya ülkesi de tüm vatandaşlarına Covid-19 virüsünün yayılmasını engellemek için evde kalmalarını emretti. Bir dizi Facebook yayınında, Malezya Kadın Bakanlığı eşlerin tecrit sırasında nasıl davranmaları gerektiğine dair ipuçları verdi.

6000.jpg

Sonradan silinen bir paylaşımda, çamaşır asan karı-koca fotoğrafı ile birlikte kadınlara kocalarını “rahatsız etmekten” ve Japonya’da popüler olan bir karikatür robot kedi olan Doraemon’un gıcırtılı sesini taklit etmelerinden kaçınmasını öğütleyen bir yazı görüldü.

Diğer gönderilerde, evde çalışan kadınlara gündelik kıyafetlerden ziyade makyaj ve elbise giymeleri tavsiye edildi.

Sosyal medyadaki paylaşımların altında öfke patlamaları yaşandı ve pek çok vatandaş şöyle sordu: “Evde giyinmek ve makyaj yapmak COVID-19’u nasıl önleyecek? Açıklar mısınız?”

Kadın bakanlığı, özür diledi, görevlerini kabul ederek bazı insanları rahatsız etmiş olabileceklerini ve “gelecekte temkinli kalacaklarını” söyledi.

Ancak, önerilerin yalnızca “evden çalıştıkları süre boyunca aile üyeleri arasında olumlu ilişkilerin sürdürülmesi” hedeflendiğinde ısrar etti.

“Ev hapsi (tecrit)” ve iş güvensizliğinin yol açtığı stres çatışma olasılığını artırdığından, dünya genelinde aile içi şiddette bir artış korkusu yaşanmakta.

Yerel basında çıkan haberlere göre, yerel istismar mağdurları da dahil olmak üzere savunmasız insanlar için Malezya’da hükümet tarafından işletilen bir yardım hattı, ülkenin 18 Mart’taki tecridinden bu yana çağrılarda% 50’den fazla bir artış görüldüğünü belirtti.

Kaynak: The Guardian

Malezya, Kadınlara “Dırdır Etmemeleri Gerektiğini” Söylediği İçin Özür Diledi” üzerine bir yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s