Yunanistan Solunun Emektarı Manolis Glezos 98 Yaşında Hayata Veda Etti.

İkinci Dünya Savaşı’nda Yunanistan’ın Nazi işgali sırasında direniş savaşçısı olan Manolis Glezos ve Yunan solcu siyasetinin önemli bir figürü Atina’da 98 yaşında öldü.

Manolis Glezos, arkadaşı Apostolos Santas ile birlikte 30 Mayıs 1941’de Akropolis’e tırmandığında ve Nazi gamalı haç bayrağını parçaladığında ün kazandı. Bu eylem, işgalle mücadele eden insanlar için bir ilham kaynağı olurken, Glezos ve Santas uluslararası Nazi karşıtı kahramanlar olarak ünlendi.

Nazi rejimi, tutuklanmadığı sürece her ikisinin de gıyaben ölümüne mahkum ederek yanıt verdi. Manolis Glezos 24 Mart 1942’de Almanlar tarafından tutuklandı ve hapis ve işkenceye maruz kaldı.

Savaş sonrası dönemde Glezos siyasi düşünceleri nedeniyle yargılanmış ve burjuva Yunan hükümetleri tarafından birkaç kez ölüm cezasına çarptırılmıştır; ancak ölüm cezaları 1950’de ömür boyu hapse çevrildi. Hapishanede iken, 1951’de Manolis Glezos Birleşik Demokratik Sol (EDA) partisi adına Yunan Parlamentosu üyesi olarak seçildi.

Aralık 1958’de yeniden tutuklandı ve Soğuk Savaş sırasında sol taraftarlara zulüm için en yaygın bahane olan casusluktan mahkum edildi. Hapse atılınca, 1961’de bir EDA milletvekili seçildi. Yunanistan’daki halk ayaklanması ve uluslararası tepkiler Aralık 1962’de serbest bırakılmasına yol açtı. 1963’te Glezos, Lenin Barış Ödülü’ne layık görüldü.

Soviet post stamp Glezos
1959’da Sovyet posta pulu
Manolis Glezos.
Yunanistan Albaylar Cuntasının, 21 Nisan 1967’de dayatması Glezos’un tutuklanmasına, hapse atılmasına ve sonrasında sürgüne gönderilmesine yol açtı.

Cunta’nın düşmesi ve 1974’te parlamenter demokrasinin restorasyonundan sonra Manolis Glezos, o zamanki yükselen Panhelenik Sosyalist Hareket’in (PASOK) ve Başbakan olan Andreas Papandreou’nun destekçisi oldu. 1981 ve 1985 seçimlerinde PASOK milletvekili, 1984’te PASOK listesiyle Avrupa Parlamentosu Üyesi seçildi.

1986’da Parlamentodan çekildi ve merkezi siyasi sahneden uzun süren çekilişi sonrası 2002 yılında tekrar ortaya çıktı ve “Aktif Vatandaşlar” adı altında, radikal Solun oportünist Koalisyonunun (SYRIZA) bir parçası haline gelen bir politik grup oluşturdu.

Haziran 2012’de parlamento seçimlerinde Manolis Glezos SYRIZA için milletvekili seçildi ve Mayıs 2014 Avrupa Parlamentosu seçimlerinde 91 yaşında en eski seçilmiş milletvekili oldu. Daha sonra SYRIZA hükümetinin politikasına ilişkin anlaşmazlıkları ifade ettikten sonra Temmuz 2015’te istifa etti.

Manolis Glezos 1922 yılında Naxos adasında doğdu.

Kaynak:http://www.idcommunism.com/2020/03/manolis-glezos-dies-at-97.html?m=1

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s