Her Şey Kontrol Altında

Sadece birkaç hafta içinde, bir milimetrenin onda biri çapına sahip bir virüs Batı demokrasilerini dönüştürdü. Devletler, işletmeleri kapattı ve insanları kapalı mekanlarda mühürledi. Ekonomiyi yaşam desteği üzerinde tutacak trilyonlarca dolar vaat ettiler. Güney Kore ve Singapur bir rehber olarak görülürse, tıbbi ve elektronik gizlilik bir kenara bırakılmak zorunda. İkinci dünya savaşından bu yana devlet gücünün en dramatik uzantısı, koronavirüs krizi oldu.

Tabular birbiri ardına yıkılmakta. Sadece sıradan insanların sıradan şeyler yaptıkları için para veya hapis cezası tehdidinde değil, aynı zamanda hükümetin ekonomideki rolünün büyüklüğü ve kapsamında da. Amerika’da Kongre, 2007-09’da vaat edilenin iki katı olan neredeyse 2trn $, GSYİH’nin % 10’u değerinde bir paketi geçirmeye hazırlanıyor. İngiltere, Fransa ve diğer ülkelerin kredi garantileri GSYİH’nın % 15’i değerinde. Merkez bankaları para basıyor ve basılan paraları varlık satın almak için kullanıyor. En azından bir süre boyunca hükümetler iflasın yasaklanmasını istiyorlar.

 

trumpbefuddled_shutterstock.jpg

 

Sınırlı hükümet ve açık pazarlara inananlar için, COVID-19 bir sorun teşkil ediyor. Devlet kararlı davranmalıdır. Ancak tarih bize, krizlerden sonra devletlerin doldurduğu zeminleri kolay boşaltmadığını gösteriyor. Bugün bunun sadece ekonomi için değil, aynı zamanda bireylerin gözetimi için de etkileri olduğunu söyleyebiliriz.

Devletin krizler sırasında büyümesi tesadüf değildir. Hükümetler pandemide tökezlemiş olabilirler, ancak tek başlarına büyük kaynakları hızla zorlayabilir ve harekete geçirebilirler. Bugün, virüsü durdurmak için iş kapanışlarını ve izolasyonunu zorunlu kılmak gerekiyor. Ortaya çıkan ekonomik çöküşün dengelenmesine yalnızca onlar yardımcı olabilir. Amerika ve euro bölgesinde GSYİH yıllık bazda% 5-10, belki daha fazla düşebilir.

Devletin rolünün bu kadar hızlı değişmesinin bir nedeni, covid-19’un orman yangını gibi yayılmasıdır. Dört aydan daha az bir sürede Wuhan’daki bir pazardan dünyanın hemen hemen her ülkesine gitti. Geçen hafta 253.000 yeni vaka kaydedildi. İnsanlar, yaklaşık 74.000 kayıtlı vakanın dünya çapında bir sağlık sistemini bunalttığı ve 7.500’den fazla ölüme yol açan İtalya örneğinden korkuyor.

Bu korku, hızlı değişimin diğer nedenidir. Britanya hükümeti devlet müdahalesini en aza indirgemek için geri durmaya çalıştığında, bunu çok az ve çok geç yapmakla suçlandı. Buna karşılık Fransa, bu hafta hükümete sadece insanların hareketlerini kontrol etmekle kalmayıp, aynı zamanda fiyatları ve talep mallarını yönetme gücü veren bir yasa çıkardı. Kriz sırasında cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, kendisine verilen onayın yükseldiğini gördü.

 

AP_20065337834133.jpg

 

Dünyanın çoğunda devlet bugüne kadar COVID-19’a baskı ve ekonomik heft karışımı ile karşılık verdi. Pandemi ilerledikçe, insanları verilerini kullanarak izlemek için benzersiz devlet gücünün kullanılması da muhtemel. Hong Kong, karantinaları uygulamak için nerede olduğunuzu gösteren telefonlardaki uygulamaları kullanıyor. Çin’de kimin dışarıda bulunabileceğini kaydetmek için bir pasaport sistemi var. Telefon verileri, modelcilerin hastalığın yayılmasını tahmin etmelerine yardımcı oluyor. Ve eğer bir hükümet Çin’in olduğu gibi COVID-19’u bastırırsa, hastalığa hala duyarlı olan birçok kişi arasında ikinci bir dalganın önlenmesini de sağlamak zorunda. Güney Kore, mobil teknoloji kullanarak taze enfeksiyonların temaslarını otomatik olarak izlemenin 24 saat yerine on dakika içinde sonuç aldığını söylüyor.

Devlet iktidarındaki bu büyük artış, neredeyse tartışmaya zaman kalmadan gerçekleşti. Bazıları, kendisinin sadece geçici olduğunu ve bir yüzyıl önce İspanyol gribi gibi neredeyse hiç iz bırakmayacağından emin gibiler. Bununla birlikte, tepkinin ölçeği COVID-19’u bir savaş veya buhrana benzetiyor. Ve kayıtlar, krizlerin daha fazla güç, sorumluluk ve devletler için ödenecek vergiler ile kalıcı olarak daha büyük bir duruma yol açtığını gösteriyor. Refah devleti, gelir vergisi, millileştirme, hepsi çatışma ve krizden çıktı.

 

1_lead_china-cam-3.jpg

 

Bu listenin de belirttiği gibi, bugünkü değişikliklerin bazıları istenecektir. Hükümetlerin bir sonraki salgına daha iyi hazırlanmaları iyi olurdu; yani ülkelerin (reformun çok gerekli olduğu Amerika da dahil olmak üzere) halk sağlığına yatırım yapmaları gerekmekte. Bazı ülkeler iyi derecede hastalık maaşına ihtiyaç duyuyor.

Diğer değişiklikler daha az net olabilir, ancak pandemiden önce bile güçlü seçmenler tarafından desteklendikleri için geri alınması zor olacaktır. Bir örnek, üye devletlerin borçlanmasına disiplin getirmesi beklenen euro bölgesi paktının daha da yayılmasıdır. Aynı şekilde, Britanya demiryollarını devlet kontrolü altına aldı – geçici olması gereken ancak asla geri çekilemeyen bir adım.

Daha endişe verici olan ise kötü alışkanlıkların yayılması. Hükümetler otarşiye geri dönebilirler. Bazıları Çin’de üretilen ilaçların içeriğinden kaçmaktan korkuyor. Rusya tahıl ihracatı için geçici bir yasak koydu. Sanayiciler ve politikacılar tedarik zincirlerine olan güveni kaybetti. Ticaretin beklentileri zaten düşük; tüm bunlar onları daha da bulanıklaştırdı. Ve uzun vadede, devletin önemli ölçüde daha yüksek kamu borcu ile birlikte geniş ve kalıcı bir genişlemesi, hantal, daha az dinamik bir kapitalizme yol açacaktır.

Ama bu en büyük sorun değil. Daha büyük endişeler başka yerlerde, görevin kötüye kullanılmasında ve özgürlüğe yönelik tehditlerde yatmaktadır. Bazı politikacılar, hükümetin belirsiz bir acil durum arayışı içinde olduğu Macaristan’da olduğu gibi, halihazırda iktidarı ele geçiriyor. İsrail’in başbakanı Binyamin Netanyahu, krizi yolsuzluk davasından kaçma şansı olarak görüyor.

 

20191123_EUD001_0.jpg

 

En endişe verici olan ise müdahaleci sürveyansın (gözetleme, denetleme) yayılmasıdır. İnvaziv veri toplama ve işleme, hastalığın yönetiminde gerçek bir avantaj sağladığı için yayılacaktır. Ancak devletin vatandaşların tıbbi ve elektronik kayıtlarına rutin olarak erişmesini de gerektiriyor. 11 Eylül’den sonra terörle mücadele mevzuatı uzatıldığı gibi, pandemi sonrası sürveyans kullanımı da devam edecektir. Bu, tüberküloz vakalarının veya uyuşturucu satıcılarının izlenmesiyle başlayabilir. Kimse nerede biteceğini bilmiyor, özellikle de COVID-19 ile uğraşırken, gözetim çılgın Çin’i bir model olarak görüyorsa.

Covid-19 ile başa çıkmak için sürveyans gerekebilir. Sona erme hükmü ve incelemeleri olan kurallar bunu durdurmaya yardımcı olabilir. Ancak, teknoloji konusunda ‘aşırı devlete‘ karşı ana savunma ekonomik vatandaşlar olacaktır. Bir pandemi hükümetinin günlük yaşama uygun olmadığını hatırlamak ve hatırlatmak gerekir.

 

 

Kaynak: The Economist

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s