AB’nin Ezop Öyküsü:Karınca ve Ağustos Böceği

Karmaşık bir durumu anlatmak için fabllar genelde işimize yarar.Son euro bölgesi krizini takip edenler olayın karınca ve ağustos böceği hikayesine döndüğünü bilirler.Bu hikayede yazın kış için hazırlanan karınca ve yaz boyu vaktini boşa harcayıp kışın aç kalan ağustos böceğinin hikayesi anlatılır.Basit bir anlatımla Euro bölgesi karınca ve ağustos böcekleri arasında bölünmüştü.

Bir tarafta zengin, Almanya gibi 2000’li yılların uzun yaz aylarında ekonomilerini yenileyen ve çok az harcama yapan kuzey ülkeleri vardı. Öte yanda , Yunanistan ve İtalya gibi tıknaz bütçe açıkları  ve müdahele edilmeyen verimsiz ekonomileriyle, finansal krizin anında sefalet yarattığı ülkeler.Bu karıncaların hakılıklarını gösterdikleri bir andı. Ağustos böcekleri yardım istediklerinde karıncalar onları kendileri gibi yaşamaya zorladı.Harcamalara katı limitler getirildi ve ağrılı bir ekonomik reform istendi. Ağustos böceklerinin şikayet dolu cırıltıları işe yaramadı karıncalar duruma el koydu.

On yıldan kadar sonra bugün ağustos böcekleri yükselişte. AB üye ülkeleri, Covid-19’un neden olduğu ekonomik enkazla başa çıkmak için harcama kurallarını çiğnemeyi kabul etti.İspanya GSYİH’in yüzde 3’ü değerinde bir teşvik paketi açıklarken Fransa %3 oranında ek harcama yapmayı kabul etti.Karınca kolonisinin kraliçesi Almanya bile ekibe katıldı.%4 oranındaki destek paketi için 156 milyar € borçlanacak olan Almanya uzun süredir sürdürdüğü 0 açık politikasından da vazgeçmiş olacak.Pantheon Makroekonomi’den ekonomist Claus Vistesen yeni ruh halini “Kural yok” olarak özetliyor.  “Neden daha fazlası olmasın ?”

Aslında ağustos böcekleri bir süredir destek kazanıyordu.Karıncaların çok sevdiği kamu borcunu GSYİH’in %3’ünü ulusal toplam borcun %60’ını aşmaması gibi kurallar hakkında homurdanmalar artmıştı.Karıncalar bir zamanlar Avrupa kurumlarının en üst seviyelerinde destek gördü. Ancak kemer sıkma politikasının ana savunucularının tutumu değişmiş görünüyor. Avrupa Komisyonu harcama konusunda giderek daha rahat bir tavır içine girdi. 2010’lu yılların başında, Avrupa Merkez Bankası kemer sıkma politikalarının en büyük destekçisiydi.Dönemin başkanı Jean-Claude Trichet borçlu ülkeleri harcamaları kısmak ya da felaketle yüzleşmek arasında tercih yapmaya mecbur bıraktı.On yılın sonunda ise Trichet’nin halefleri Mario Draghi ve Christine Lagarde’ın ülkeleri  daha çok harcamaya teşvik ettiğini görüyoruz.Avrupa’nın zirvesinde artık farklı liderleri görüyoruz.Kriz döneminden bu yana görevine devam eden sadece iki isim kaldı. Hollanda Başbakanı Mark Rutte ve Almanya Şansölyesi Angela Merkel.Bu iki ismin kendi şekillendirdikleri kuralları desteklemesinde şaşırılacak bir şey yok. Ancak diğer ülkelerdeki taze kanlar yeni fikirler getirdi

The European debt crisis and the PIIGs in 3 minutes. - YouTube

Karınca zihniyeti bazı ülkelerde gücünü koruyor.Alman maliye bakanına göre böyle büyük bir krize hızla yanıt verme becerilerini önceki dönemde atılan doğru adımlara bağlıyor.Bu Hollanda’da da sıklıkla dile getirilen bir görüş.Hollandalı yetkililer de benzer görüşte.Şu an kemerleri gevşetebilmelerini öncesinde uyguladıkları sıkı diyete borçlu olduklarını düşünüyorlar.Bu iddiayı zayıflatan durum ise ekonomik açıdan daha zayıf olan ülkelerin aynı ölçüde borçlanma ve harcama kapasitesine sahip olması.Paris hiçbir masraftan kaçınmayacağını duyurdu.Fransa son 20 yıldır bütçe açığı vermesine rağmen borçlanma maliyeti yıllardır bütçe fazlası olan Hollanda ile hemen hemen aynı.

Bazen kış o kadar sert geçer ki kimin çalışıp çalışmadığı önemini yitirir.Covid-19 krizinde de hem eli sıkı olanlar hem de savurgan olanlar mali sıkıntılar yaşayacak.Hollanda 2016’dan bu yana 30 milyar € bütçe fazlası üretti.Ancak bu sayı krizle baş etmek için alacağı 90 milyar €’luk borcun yanında gölgede kalıyor.Pratik olarak her ülke krizden şişkin borçlar ve büyük bütçe açıklarıyla çıkacak.Böyle bir zemine karşı biraz daha sağlıklı finansmana sahip olmak övünmek, bir çamur güreşi yarışmasında en temiz yüze sahip olmakla övünmek gibi bir şey olacaktır.

https://www.economist.com/europe/2020/03/26/how-grasshoppers-triumphed-over-ants-in-europe

Rus Kalesi: Rusya ve Küresel Ekonomik Çöküş

Alman Mucizesi mi Tesadüf mü ?

Koronavirüs Spor Endüstrisini Sarsıyor

AB’nin Ezop Öyküsü:Karınca ve Ağustos Böceği” üzerine bir yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s