Rus Kalesi: Rusya ve Küresel Ekonomik Çöküş

VLADIMIR PUTIN şüphesiz halinden memnun. Rus ekonomisinin kriz içinde olması gerekirdi ama öyle değil. Covid-19 küresel bir çöküşe neden oluyor. Petrol fiyatı, iki ay önceki fiyatın yarısı olan varil başına 30 doların altına düştü. Petrol ve gaz geleneksel olarak Rus ihracatının üçte ikisini oluşturmaktadır. Bu rubleye değer kaybettirdi. Para birimi Ocak ayının başından bu yana değerinin neredeyse üçte birini kaybetti.

Yine de dünyanın en zengin ülkeleri, darbeyi hafifletmek için büyük miktarda borç alarak kargaşa içinde olsalar da, Rusya’nın ekonomisi az sayıda panik belirtisi gösteriyor. Bunun nedeni Rusya’nın ekonomisini çeşitlendirmesi, yolsuzluğu bitirmesi, mülkiyet haklarını koruması veya rekabeti, yatırımı veya büyümeyi arttırması değil. Bunların hiçbirini yapmadı. Daha ziyade, Rusya ekonomisi şoklara karşı daha dirençlidir, çünkü son altı yıldır kendini izole ediyordu.Rusya’nın Kırım’ı ilhak etmesi ve Ukrayna’da devam eden savaştan bu yana Batı ülkeleri ve Rusya birbirine yaptırım uyguluyor.

O zamandan beri, Rusya’nın makroekonomik politikasının amacı büyümeyi teşvik etmek değil, ciddi bir şoka dayanabilecek bir kale ekonomisi inşa etmekti. Sonuç olarak, Rusya şu anda yaklaşık 570 milyar dolar değerinde dünyanın en büyük altın ve döviz rezervlerinden birine sahip.Merkez bankası ve maliye bakanlığı eski yetkilisi Oleg Vyugin şu düşünceyi açıklıyor: “Sadece modern silahlarımız ve roketlerimiz olduğu için değil aynı zamanda geniş altın ve döviz rezervlerine sahip olduğumuz için dış şoklara ve yabancı düşmanlara karşı dayanıklıyız.”  Rusya ayrıca emeklilik yaşını , KDV oranını ve dijital teknoloji vergisini artırdı. Vergi tahsildarı Mikhail Mishustin yakın zamanda başbakanlığa terfi etti.

Kuşkusuz, Rus ekonomisi büyük ölçüde enerji ve emtia fiyatlarına bağımlı durumda. Petrol fiyatındaki , kısmen Rusya’nın OPEC üreticileriyle olan anlaşmasından vazgeçme kararının neden olduğu, çarpıcı düşüş hükümeti bu yıl yaklaşık 2 trilyon rubleden (25 milyar dolar) mahrum bırakabilir.Bağımsız bir analist olan  Kiril Rogov, Rusya’nın pazar payını genişletme ve Amerikan kaya petrolü şirketlerini pazar dışına itme planlarının ABD’nin Suudi Arabistan ile kendi anlaşmasını yapması durumunda çok sert bir şekilde ters tepebileceğini iddia etti. Ancak şimdilik Rusya’nın önümüzdeki birkaç yıl içinde ne olup bittiğini görmek için fazlasıyla rezervi var. Ruble’nin değer kaybı , düşen petrol fiyatından kaynaklanan kamu maliyesi zararını sınırlandırdı. Yaptırımlar ise Batı mallarının fiyatının değer kaybeden para nedeniyle pahalılaşmasını anlamsız kılıyor.

2014 yılından bu yana uluslararası sermaye piyasalarından kopan Rus firmalarının, kaldrıç oranlarını indirmekten başka seçeneği yoktu.Batı şirketleri düşük faizlerden faydalanıp borçlanırken Özel sektör borcu GSYİH’in %50’sinden daha az.Kamu borcu ise %20’si civarında.Rusya’nın ihraç malları temel ürünler olduğu için krizlere karşı daha az kırılgan. Alfa Bank’ın baş ekonomisti Natalia Orlova, “Bir atın üzerinde seyahat ediyorsanız, benzinin tükenmesi konusunda endişelenmenize gerek yok” diyor.Bunun dışında Rusya günden güne dışarıya bağımlılığını azaltıyor.Avrupa yaptırımları tarımda ilerlemeyi sağlayarak Rusya’nın tarım ithalatını %33 civarından %24’e indirdi.

Koronavirus salgınından sonra herkesin öğrendiği gibi izole olmanın pek çok dezavantajı var.Rusya olması gerektiğinden daha fakir. 2014 yılından bu yana yılda ortalama 0,6 oranında büyüyen rusya dünya ortalaması olan %3 büyümenin çok altında bir performans sergiliyor.Küçük ve orta ölçekli işletmeler hızla azaldı.Putin’in yakınları tarafından kontrol edilen yarı devlet firmaları genişledi. Rantçılık oldukça yaygın , bu da dürüst ya da gayretli  insanlar için imkanların sinir bozucu derecede yetersiz olduğu anlamına gelir.

Koronavirüs’ün ekonomik etkisi sadece Rusya’nın yapısal problemlerini derinleştirmek olacak.25 Mart’ta Putin, batı hükümetleri tarafından açıklanan geniş ekonomik paketlerin soluk bir taklidini duyurdu. Düzenlemenin maliyetini büyük ölçüde Rusya’nın orta sınıfı üstlenecek.Sokağa çıkma yasağı yerine,Putin Rusya’da bir haftalık tatil ilan etti. Buna karşılık, küçük ve orta ölçekli işletmeler altı ay boyunca kurumlar vergisi ödemeyecek. (KDV devam edecek). İşletmelerin çalışanları adına ödediği sosyal vergiler  yarıya indirilerek %15’e çekildi.

Başkanın refah destek tedbirleri nispeten mütevazıydi. Hükümet çocuk yardımlarını ayda 5.000 ruble (63 $)  işsizlik yardımlarını 12.000 ruble artıracak. Hastalanan ve gelirlerinin % 30’undan fazlasını kaybedenler, ipotek ve diğer bazı kredilerin geri ödemelerini geciktirebilecektir.

Ulusal bütçede verilen açığı telafi etmek için, Putin, off-shore şirketlerden alınan vergiyi % 2’den % 15’e yükseltti ve zenginlere yeni bir vergi daha getirdi.Bu paketin çok canlı bir şekilde gösterdiği şey, Bay Putin’in devleti güçlendirmeye, Rusya’nın piyasa ekonomisini korumaktan çok daha fazla önem vermesidir.

Moskova Yeni Ekonomi Okulu’ndan Ruben Enikolopov’un iddiasına göre , Rusyanın yüzleşmesi gereken  en büyük risk ekonomik bir çöküş değil, milyonlarca insanın geçim kaynaklarını kaybetmesi ve özel firmaların daha da daralmasıyla oluşacak sosyal bir kaostur.

 

https://www.economist.com/europe/2020/03/26/russias-economy-is-isolated-from-the-global-rout

 

Avrupa’nın En Büyüğü: 750 Milyar €

Alman Mucizesi mi Tesadüf mü ?

Koronavirüs Spor Endüstrisini Sarsıyor

Rus Kalesi: Rusya ve Küresel Ekonomik Çöküş” üzerine bir yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s