Avrupa’nın En Büyüğü: 750 Milyar €

Dortmund’taki Esplanade Oteli için bu sene patlama yılı olabilirdi.13 Şubat’ta 2,5 milyon € değerinde ek bütçenin yanı sıra Katja Kortmann’ın müdürlüğü babasından devralmasını kutlamak için büyük bir parti verdiler.İki hafta sonra iptaller başladı.Günde birkaç tane ile başlasa da sonraki günlerde günde 300 kişi rezervasyonlarını iptal etti.27 Mart’ta Esplanade Oteli kapanıyor.Tüm çalışanlarını eve gönderecek olan otel 19 Nisan’da yeniden hizmet vermeyi planlasa da pek mümkün görünmüyor.Yeni müdür Kortmann durumu trajedi olarak yorumluyor.

25 Mart’ta Almanya milletvekilleri,-2 metre aralıklarla oturarak- ülkenin işçilerini ve şirketlerini virüsün en kötü yıkımlarından korumak için tasarlanmış olağanüstü bir dizi yasaya onay verdi.Şüpheci gözlemciler bile hükümetin hızı ve cesareti karşısında şaşkın kaldılar. Avrupa’nın en kapsamlı destek paketi, bazıları eski krizlerden alınmış olan pek çok maddeden oluşuyor.

Coronavirus: Bundestag setzt Schuldenbremse aus – 156 Milliarden ...

Aralarında en önemlisi devletin maaşları kesilen işçilerin eski ücretlerinin % 60-67’sini ödediği Kurzarbeit’in (kısa süreli çalışma) genişlemesi oldu.Avrupa genelinde kopyalanan plan, 2008-09’da Almanya’nın kitlesel işten çıkarmaları önlemesine yardımcı oldu, ancak Bayan Kortmann’ın deneyimi bu sefer işlerin nasıl farklılaşacağını gösteriyor.IMK araştırma enstitüsünden Sebastian Dullien de benzer görüşte. Önceki krizde, azalan siparişlerle karşılaşan üreticiler, vardiyalı işçilerin çalışma saatlerini azaltmak için Kurzarbeit’i kullandılar. Şimdiyse bir gecede tüm müşterilerini kaybeden işletmeleri kurtarmaya yönelik olacak.Bayan Kortmann dahil Esplanade’nin hemen hemen tüm personeli, otel kapandıktan sonra hiç çalışmayacak.Plandan faydalananların sayısının 2,15 milyon kişiye çıkartılması planlanıyor.Bu sayı tüm işgücünün %5’ine denk geliyor ve yıllık maliyeti 10 milyar €’yu buluyor.

Daha büyük firmalar yeni  Ekonomik İstikrar Fonu tarafından sağlanan 400 milyar €’luk bütçeden faydalanabilir. 100 milyar € devralınma tehlikesi olan stratejik şirketlerin  doğrudan özsermaye payları için ayrılabilir. Maliye bakanı Olaf Scholz’in sorunlu firmalara sınırsız miktarda borç vereceğini vaat ettiği Devlet Kalkınma Bankası da aynı miktarda destek alacak.Bu arada Almanya’nın 3 milyonu bulan küçük şirketleri ve serbest çalışanları, pandemi nedeniyle zarar gördüklerini kanıtlayabildikleri sürece kira gibi sabit maliyetleri karşılamak için 9.000-15.000 € tutarında hibe alabilirler.Diğer önlemlerle birlikte pakete ayrılan toplam bütçe 750 milyar €.Buna ek olarak pek çok eyalet kendi bütçelerinden yardım sunarken bakan Scholz kriz sonrası teşvik paketlerinden üstü kapalı olarak bahsetti.

German minister's bid to kickstart EU reform gets cool welcome ...
Olaf Scholz

Almanya bu noktaya gelmek için pek çok adetinden vazgeçmek durumunda kaldı.Hükümetin destek bütçesi 156 milyar €’luk (GSYİH’in %4’ü) borçlanmayı öngörüyor.Bu da 2014’ten beri uygulanan 0 açık politikasının ( Schwarze Null) tarih olması demek.Meclis acil durum yasası geçirerek normalde dış borçlanmayı GSYİH’in %0,35’iyle sınırlayan yasanın etrafından dolaştı.Pek çok uluslararası finans kuruluşu yıllardır Almanya’dan bu kuralları gevşetmesini istiyordu.IMF ve Avrupa Merkez Bankasının başaramadığını Covid-19 başarmış görünüyor.

Şimdilik önlemler darbenin en kötüsünü hafifletecek. Ancak, düşük nakit rezervleri olan daha küçük firmalar için yardım sadece rezervlerin sonuna kadar yetecek. Düsseldorf yakınlarındaki bir konferans merkezi olan Marienburg Monheim Malikanesi’ni işleten Alexander Zimmer buna bir örnektir. İşçileri Kurzarbeitergeld’ten faydalanacak , ama onların hayatını kolaylaştırmak için maaşlarının üstünü Zimmer tamamlayacak.Zimmer bunu en fazla üç ay sürdürebileceğini söylüyor.

Kıta çapında ise sınırlarda dayanışma kendini göstermeye başladı. Bazı Alman eyaletleri kapasitesi dolan Fransız ve İtalyan hastanelerinden hastaları kabul etmeye başladı.Ancak Alman hükümeti, ortak garantili euro bölgesi borcunu destekleme taleplerini dikkate almak istemiyor . Bonn Üniversitesi’nde ekonomi profesörü Moritz Schularick, “Virüse savaş ilan edersek, eurobondlar tercih edilen araç olmalı, ancak umutlu değilim” diyor. Almanya’da salgın çok şeyi değiştirdi ama her şeyi değil.

https://www.economist.com/europe/2020/03/26/germany-offers-cash-for-everyone

 

Alman Mucizesi mi Tesadüf mü ?

Koronavirüs Spor Endüstrisini Sarsıyor

Salgının Merkezi: Ischgl

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s