Alman Mucizesi mi Tesadüf mü ?

Evde sıkışıp kalan insanlar yeni bir meşgale buldu.Saplantılı bir şekilde ülkelerindeki ölüm oranlarını komşularıyla karşılaştırıyorlar.Bazıları ölü sayısını vaka sayısına bölerek tahmini ölüm oranını bulmaya çalışıyor.Bu tür bir hesaplama Avrupa ülkelerinin insanları hayatta tutmakta diğer ülkelere göre çok başarılı olduğu gibi yanlış bir sonuca ulaşmamıza yol açıyor.

İtalya ve Almanya’yı ele alalım.25 Mart itibariyle İtalya 74,386 vaka açıklarken 7503 ölüm ile en çok kayıp veren ülke oldu.Aynı gün Almanya 37,323 olgu ve 203 ölü açıklamıştı.Bu sayılara bakılırsa İtalya’da ölüm oranı Almanya’dan 20 kat fazla görünüyor.Ancak pek çok sebepten dolayı bu yanıltıcı bir sayı.

Coronavirus could be a bigger test for the EU than the refugee crisis

Hemen her ülkede resmileşen vaka sayısı gerçek covid-19 sayısının sadece bir kısmıdır.Hem İtalya hem Almanya çok sayıda insana test uyguluyor.Almanya’da farklı bölgelerdeki doktorların test için farklı kriterler uygulaması nedeniyle tam olarak kaç adet test yapıldığı sayısına erişmek zorlaşıyor.Bu da iki ülkeyi bu açıdan karşılaştırmayı güçleştiriyor.Ancak Almanya’nın İtalyanlara göre daha çok test uyguladığı aşikar görünüyor.Bu da Almanya’nın hastalığı hafif geçiren ancak Covid-19 pozitif  vaka yakaladığı anlamına geliyor.Şiddetli geçirip hastanaye kaldırılan vakaları saymaksa elbette daha kolay.

En büyük nedense İtalya’daki ilk dalganın yüksek riske sahip olan yaşlı nüfus arasında ortaya çıkması. Covid-19’a yakalananların ortalama yaşı İtalya’da 63  Almanya’da 47 olarak hesaplandı.İki ülkenin yaş dağılımı benzer olmasına rağmen Almanya’da tüm vakaların %20’si yaşlıyken İtalya’da bu oran %56. Hastalığın Almanya’ya kayak merkezlerinden (ilgili makale)  ve karnavallardan bulaştığı düşünülüyor.Bu da hasta profilinin genç olmasını açıklıyor.

Berlin to build 1,000-bed coronavirus hospital | News | DW | 17.03 ...

İtalya’da salgının daha önce başlaması ölüm oranındaki bu farkın bir diğer nedeni.Ölümler enfeksiyondan birkaç hafta sonra gerçekleşmekte.Bu da hastalığın fark edilene kadar bir süre sessiz kalabileceği anlamına geliyor.İtalya’da ilk ölüm 22 Şubat’ta gerçekleşti,Almanya’da ise iki hafta sonra.Bu da yakın zamanda çok sayıda Alman vatandaşının yakında daha da hasta olacağı hatta öleceği anlamına geliyor.Bu yavaş yavaş gerçekleşmeye başlıyor.23 Mart’ta Almanya’nın toplam ölü sayısı %56 arttı,ertesi gün artış %33’le devam etti.

Son olarak, salgının yarattığı yoğunluk İtalya’daki ölü sayısının bu seviyeye ulaşmasında etkili oldu. Salgın İtalya’da tek bir noktaya yoğunlaşmışken Almanya’nın çeşitli eyaletlerine dağılmış durumda. Salgın ilerledikçe Almanya sağlık sisteminin gerçekten İtalyanlara göre daha başarılı olup olmadığını anlamamız kolaylaşacak.

https://www.economist.com/europe/2020/03/26/why-does-germanys-death-rate-look-better-than-italys

 

Pandemi’de Avrupa Birliği

Koronavirüs Spor Endüstrisini Sarsıyor

Salgının Merkezi: Ischgl

Aynı Sayıda Vaka, 9 Kat Fazla Ölüm

Alman Mucizesi mi Tesadüf mü ?” üzerine bir yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s