Koronavirüs Spor Endüstrisini Sarsıyor

Pek çok sporseverin maç izlerken uyguladığı ritüeller vardır.Takımlarına bağlılıklarını göstermek için ya da şans getirmek için maçı forma atkı ya da şapkayla izlerler.Maçtan önce bir bagaj kapağı partisi düzenleyebilir ya da yakınlardaki barda arkadaşlarıyla vakit geçirirler.Pek çok insan için maçlar haftasonlarının en önemli olayıdır.Takımlarının kaderine göre sevinip üzülen taraftarlar için koronavirüs iptalleri büyük bir hayal kırıklığı oldu.Hemen hemen tüm prestijli etkinlikler ertelendi: Avrupa’nın tüm futbol ligleri, profesyonel basketbol, ​​Major League Baseball, profesyonel buz hokeyi, Masters Golf, Fransa Açık ve Formula 1 ertelenmiş durumda. Bu yazın büyük etkinlikleri 2020 Tokyo Yaz Olimpiyatları ve Euro 2020, 2021 yılına kadar ertelendi.

tailgating ile ilgili görsel sonucu

Tüm bunların ciddi ekonomik etkileri olacaktır. Spor büyük bir iştir. Maç biletlerinin  yanı sıra, Amerikalı sporseverler yılda yaklaşık 15 milyar dolarlık taraftar ürünü satın alıyor.Küresel olarak, pek çok insan maç izlemek için bir spor kanalına abone olur. İngiltere Premier Ligi  geçen sezon 188 ülkede 3.2 milyar kişiye ulaştı. Premier Lig’in  TV hakları sezonda 3,1 milyar £ (3,6 milyar $) değerinde. Sadık ve geniş taraftar kitleleri şirketleri kulüplerin sponsoru olmaya teşvik eder. Küresel spor sponsorluğu 2018’de 55 milyar dolara kadar yükseldi. ABD’de her yıl 150 milyar dolar değerinde yasadışı bahis oynandığı tahmin ediliyor. Yapılan araştırmalara göre her iki ABD vatandaşından biri hayatının bir noktasında spor bahsi oynamış.

Ancak, spora verilen aranın tüketici hissi üzerindeki etkisi daha da büyük olabilir. Anketler Amerikalıların % 59’unun spor tutkunu olduğunu gösteriyor. Birçoğu için, favori spor etkinliklerinin kaybı evde sıkışmış olmanın etkisini artıracaktır.Önemli bir zevk kaynağı ortadan kalkacaktır. Alternatif eğlence kaynaklarını bulmak da zor olacak En son James Bond filmi ve Disney’in “Mulan” gibi büyük film gösterimleri ertelendi. Broadway kapatıldı. Birçok rock konseri iptal edildi veya ertelendi. Klasik Müzik Resitalleri( en çok öksüren insanların buluşma noktası) de iptal oldu.İptaller anlaşılabilir. Bir pandemi sırasında insanların kalabalık gruplar halinde toplanmasına izin vermek büyük bir risktir.Aynı zamanda bu gibi etkinliklerde başka yerlerde ihtiyaç duyulabilecek çok sayıda polis ve acil sağlık görevlisinin de bulunması gerekir.

olympics 2020 cancelled ile ilgili görsel sonucu

John Maynard Keynes, “hayvani güdülerin” ekonomik büyümedeki öneminden çok kez bahsetmişti.Tüketicilier tüm kollektif etkinlikleri kaybettiğinde ne yapacaklar.Ellerinde sadece ara vermeden izleyebilecekleri Netflix showları kaldı.Romalılar hem ekmeğin hem sirkin önemini anlamıştı.Halkı doyurmak yeterli değildi onları eğlendirmek de gerekiyordu.Böylece antik zamanlarda gladyatör savaşları ve araba(chariot) yarışları ortaya çıktı.

İkinci dünya savaşında, oyuncular savaşta oldukları için birçok spor iptal edildi. Ancak mümkün oldukça gösteri maçları oynandı. Eylül 1944’te İngilizler işgalden yeni kurtulan Paris ve Brüksel’de gösteri maçı düzenldedi.Amerika’da ise Kadın Beyzbol Ligi oynanıyordu.Ekonomist Tyler Cowen az sayıda elit sporcunun test edilip sahaya çıkmasını öneriyor. Karantinadan sonra televizyon ve internet üzerinden takip eden izleyicileri eğlendirmek için gösteri maçları düzenlenebilir.İncelenmeye değer bir fikre benziyor.

https://www.economist.com/leaders/2020/03/21/as-covid-19-causes-sports-cancellations-what-can-be-done

 

Salgının Merkezi: Ischgl

Pandemi’de Avrupa Birliği

İngiltere’nin Koronavirüs Serencamı:Kitle Bağışıklığından U-Dönüşüne

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s