Salgının Merkezi: Ischgl

Avusturya’da Ischgl kayak merkezinde ortaya çıkan koronavirüs vakasının örtbas edildiği iddiaları üzerine soruşturma başlatıldı. Ischgl’in salgının Avrupa’daki merkezlerinden biri olduğu düşünülüyor.

Almanya,İzlanda,Norveç ve Danimarka’da yüzlerce vakanın Ischgl’deki kayak merkeziyle ilişkili oldğu ortaya çıktı.Avusturyalı yetkilier ilk vakadan sonra merkezin bir hafta daha açık kalma nedenini araştırıyor.Ancak iddialar doğruysa, Ischgl’deki salgın daha önce durdurulmuş olabilirdi. Salı günü, Avusturyalı savcılar, tesiste Şubat ayında şüpheli bir enfeksiyon görüldüğü ve üstünün kapatıldığı iddiaları üzerine bir soruşturma başlattı.İddialara göre, yerel bir işletmedeki bir personelin virüse yakalandığından şüpheleniliyordu – ancak olay sağlık yetkililerine bildirilmedi.

Tirol bölge hükümeti sözcüsü, “İddialar o kadar ciddi ki, hemen soruşturulması gerekiyor.” dedi.İddialar, yerel politikacıların 9 Mart gibi erken bir tarihte Ischgl’deki salgını bildiklerini gösteren bir metin mesajının ortaya çıkmasından sonra geldi, ancak yetkililer turist işletmelerini susturmaya çalışmış.İşletme 13 Mart’a kadar (İzlandalı yetkililerin Igschl’den gelen vatandaşlarında koronavirüse rastlandığına dair Avusturyalı meslektaşlarını uyardıktan bir hafta sonraya denk geliyor.) açık kaldı.

Ischgl123

Igschl kayak sonrası canlı gece hayatıyla ünlü bölge.Tesis yapay karlarla tatil sezonunu Mayıs ayına kadar uzatıyor ve içkili oyunlar sabahın erken saatlerine kadar devam ediyor.Bu içki oyunlarının özellikle beer pong adlı oyunun virüsün yayılmasında etkili olduğu düşünülüyor.

İşletmelerin ismi verilmezken şüpheler 7 Mart’ta bir çalışanında Covid-19 görülen Kitlozh adlı mekan etrafında toplandı.Kitzloch’un sahibi Bernhard Zangl, salgın için barını suçlamanın adil olmadığından şikayet etti. T-Online sitesine verdiği demeçte, “Sezon boyunca sadece burada bulundukları için personelimize de birinden bulaşmış olmalı.” dedi.

Ischgl 14 Mart’tan beri kilit altında, yaklaşık 1000 mevsimlik işçi ve birkaç Avusturyalı turist tesiste sıkışmış durumda.Kasabanın belediye başkanı Werner Kurz, Almanya’nın Spiegel dergisine verdiği demeçte, “Aslında, bu Ischgl için bir felaket.” “Henüz ekonomik sonuçlardan bahsetmiyoruz. Geçmişte sel ve çığların üstesinden gelebildiğimiz gibi bunların üstesinden geleceğiz.”

https://www.telegraph.co.uk/news/2020/03/24/criminal-investigation-austria-ski-resort-hundreds-infected/

Aynı Sayıda Vaka, 9 Kat Fazla Ölüm

Asya’da İkinci Koronavirüs Dalgası

Pandemi’de Avrupa Birliği

Virüs Gölgesinde Referandum

İngiltere’nin Koronavirüs Serencamı:Kitle Bağışıklığından U-Dönüşüne

İtalya’nın Korona Savaşı

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s