Pandemi’de Avrupa Birliği

“DAHA FAZLA AVRUPA ”, Avrupa Birliği’ne en çok inananlar için bu değişmez bir mantradır.Avrupa Komisyonu başkanı Ursula von der Leyen, acil jeopolitik sorunlara çözümü bu ifadede de buluyor.Yükselen Çin’e ne cevap verilecek ? Daha fazla\n Avrupa. Şımarık ve tutarsız Washington’a bir cevap mı? Daha fazla Avrupa. Bayan von der Leyen geçen yaz göreve geldiğinde “Dünya daha fazla Avrupa istiyor” dedi. “Dünyanın daha fazla Avrupa’ya ihtiyacı var.”

Bununla birlikte, Covid-19 salgını ile karşı karşıya olan komisyon şimdiye kadar farklı bir taktik uyguladı: daha az Avrupa. AB’yi ulusal hükümetlerden uzaklaştırmaya odaklandı. Mali kurallar sessizce terk edilmekte, bu da ulusal hükümetlerin krizi ortadan kaldırmak için özgürce harcama yapmalarına izin vermektedir.Devlet yardımı kuralları gevşetiliyor. AB bütçesinin günlük işini oluşturan yapısal projeler için ayrılan 37 milyar € (41 milyar $) fon, bunun yerine insanları hayatta tutmak için harcanabilir.

Sonuçta insanları güvende tutmak bir devletin öncelikli kaygısıdır. AB’nin antlaşmalarına göre sağlık, ulusal hükümetlerin tasavvurudur. Önceki Avrupa krizleri ulusal ve AB sorumluluğu arasındaki çatlakta sıkışıp büyümüştü. Mali birliği olmayan para birliği, kangrene dönüşen bir yaraya yol açtı.İşleyen bir Avrupa iltica sistemi olmayan pasaport içermeyen Schengen bölgesi, acemi federalizmin bir başa örneğiydi.Çoğu zaman, Brüksel bir konudan sorumludur, ancak hiçbir şey yapma yetkisi yoktur. Bu durumda sorumluluk açıktır. Ulusal hükümetlerin eylemleri kaç kişinin yaşayacağını veya öleceğini belirleyecektir. AB’nin sağlık konularında yardımcı olamadığından şikayet etmek, bir kedi alıp sopayı geri getirmediğinde şikayetçi olmak gibidir.

Avrupa Birliği “daha az Avrupa” peşinde koşmayıp aynı miktarda Avrupa’yı koruyarak etkili olabilir. Her ülke aynı anda sağlık hizmeti üzerinde muazzam baskılarla karşılaşacaktır. Yine de panikleme suçlamaları yapılırken, panikle kapatılan sınırlar AB içi sınırlarda trafik sıkışıklığı oluşuyor. Eğer tedarik zinciri bozulur ürünlere ulaşılamazsa ve piyasalar bir krizde çökerse, eski moda özerklik cazip görünür ve AB’nin kaygan ticaret sisteminin cazibesi kaybolur. Ulusal hükümetlerin birbirlerine karşı aktif olarak çalışmasını engellemek Brüksel için yeterli bir zafer olacaktır.

European Commission members met in Brussels Thursday to discuss disinformation within the EU.

Ancak iyimserler için bu, “daha fazla Avrupa” mantrası için mükemmel bir andır. Sözde koronabondlar, avro bölgesi devletlerinin blok tarafından garanti edilen borçlarla finanse etmelerini sağlayacak.Borçlanma maliyetleri yükselen İtalya gibi ülkeler bu fikri sever; muhtemelen Hollanda ve Almanya gibi ülkeler daha az istekliler.Bu borçlanmanın ahlaki yükünü hissetmeden ve borcunu ödemeyen sorumsuz İtalyan karikatürleri olmadan yaşanacak. Herkesin etkilendiği doğal bir felaketle karşı karşıyayız.

Frankfurt merkezli Avrupa Merkez Bankası artık “daha fazla Avrupa” için üzerlerine düşeni yaptı. 18 Mart sonunda 750 milyar avroluk tahvil alım programı başlattı.Öncekilerinin aksine satn almaya uygunlar.ECB başkanı Christine Lagarde, krize ilk tepkisini verdikten sonra gecikmiş bir garanti verdi: “Euro’ya olan bağlılığımızın bir sınırı yok.” Açıklamada, Euro’yu kurtarmak için “ne gerekiyorsa” yapacağını söyleyen selefi Mario Draghi’nin mantrasına bir saygı duruşuydu.

Christine Lagarde

Ancak tüm AB liderleri “daha fazla Avrupa” anına şahit olmaktan ayn oranda mutlu değiller. Bazıları durumdan çok memnun. Fransa cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ECB’yi alkışladı ve Euro bölgesinde “daha büyük mali dayanışma” çağrısı yaptı. Diğer liderler susmayı tercih etti. Kapalı kapılar ardındaki toplantılarda, AB liderleri ECB’nin sevdiği “ne gerekiyorsa” formülasyonlarına sadık kalmayı kabul ettiler, ancak kelimeleri desteklemek için çok az eylem önerildi.Şu ana kadar “ne gerekiyorsa” fikri”açıl susam açıl” ifadesinden daha fazla anlama sahip değil.Para politikası çözümün sadece yarısıdır. Liderlerin kendilerini kurtarmaları için Avrupa düzeyinde koordineli bir mali müdahale hala gereklidir. Bunun gerçekleşeceğinin garantisi yok.

https://www.economist.com/europe/2020/03/21/more-europe-or-less

Pandemi’de Avrupa Birliği” üzerine bir yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s