Avrupa’da Sınır Tiyatrosu

İKİ YÜZ kilometrelik pırıl pırıl yamaçlar, muhteşem bir Alp ortamı ve kayak pisti, Batı Avusturya’nın Tirol eyaletindeki Ischgl’i Avrupa’nın en canlı kış oyun alanlarından biri  haline getiriyor.Ancak Ischgl’in cazibesi Avrupa’da koronavirüsün yayılmasına önemli katkıda bulundu.İskandinav ülkeleri ve Almanya’daki pek çok vakanın Ischgl’de bulunduğu bunların pek çoğunun da kalabalığı ve masada dans partileriyle ünlü bir barı ziyaret ettiği ortaya çıktı.Avusturya’dan diğer ülkelere hava, karayolu ve demiryolu bağlantıları kesildi ve hükümetler kapatılan tatil yerlerinden dönen ziyaretçileri karantinaya aldı.

Virüsün ülkeden ülkeye geçme hızı, birkaç Avrupa hükümetini tanıdık bir çözüm benimsemeye itti: sınır kontrolleri.. Geçen hafta, hükümetler pandeminin boyutunun farkına varınca, birçoğu gelişigüzel ve koordinasyonsuz da olsa, yabancılara girişi sınırlamaya başladı.Orta Avrupa ve bazı İskandinav ülkeleri öne çıkarak yabancıya girişi engelledi. 16 Mart’ta Almanya, virüsün yayılmasını engellemek amacının yanı sıra sınır bölgelerinden yapılacak panik alışverişlerini de önlemek için sınırlarını kapattı.Mal taşıyıcıları ve taşıtları muaf tutuldu, ancak yıllar sonra ilk kez geçiş haklarını belgelendirmeleri gerekti.Sorun elbette kaçınılmazdı.Özellikle sıkı kontrol edilen Polonya sınırında 18 saat süren bir trafik sıkışıklıkları rapor edildi.Sınır kontollerinin ilk iki gününde 21 bin kişi sınırdan geri çevrildi.

Poland germany traffic jam ile ilgili görsel sonucu
Polonya-Almanya sınırı

Bu tür önlemler, Avrupa Birliği’nin Schengen  ruhuyla çelişmektedir. Schengen, 26 üye ülkesinin (dördü AB’de olmayan) sınırları boyunca belge içermeyen seyahati garanti etmeyi amaçlamaktadır. Acil durumlar için hükümetlerin kısıtlama hakları mevcut. Ancak hükümetlerin sınırları kontrol etme hızı, göçmenlerin göçmenlerin Yunanistan sınırlarını zorladığı ve iç kontrollerin İsveç’e kadar uzandığı 2015 anılarını hatırlattı.6 ülke o günden beri kısıtlamalar sahip olmakla eleştiriliyordu ancak şimdi virüs sınır kontrollerini teşvik ediyor.

Avrupa Komisyonu, AB’nin ortak pazarında mal ve hizmetlerin akmasını sağlamakla görevli organ olarak, çoğundan daha fazla endişe duyuyor. 17 Mart’ta hükümet başkanları komisyon başkanı Ursula von der Leyen’in teklifini kabul ederek AB’ye yabancıların girişini 30 günlüğüne yasakladı.Oturma izni sahipleri ve sağlık personellerinin yanı sıra Britanya ve AB üyesi olmayan 4 Schengen üyesinin vatandaşları bu uygulamanın dışında tutuldu.Bayan von der Leyen katı dış sınır önlemlerin hükümetlerin iç sınırlara karşı daha yumuşak davranmasını sağlayacağını umuyor.Başkan iç kısıtlamaların AB içi gıda ve sağlık malzemesi tedariğine zarar vermesinden endişe ediyor.

Ursula von der Leyen ile ilgili görsel sonucu
Ursula von der Leyen

Salgının başlamasından bu yana ABD dahil 80 ülke farklı boyutlarda da olsa seyehat yasakları uyguladı. Salgının başlangıcında bir ülkede hiç vaka yoksa ya da az sayıda görülüyorsa bu tip  sosyal mesafeyi arttırma önlemlerini almak hükümetler için zaman alabilir.Çin ve Güney Kore’nin yaptığı gibi, seyehat yasakları ülke kendi iç durumunu kontrol altına aldıktan sonra enfeksiyonların yeniden ortaya çıkmasını önlemeye yardımcı olabilir.Ancak çoğu uzman, sınır kontrollerinin enfekte olmuş insanların zaten karıştığı alanları korumak için büyük ölçüde yararsız olduğunu düşünüyor. Oxford Üniversitesi’nden Christopher Dye, “Epidemiyolojik açıdan sınır kontrolleri dikkat dağıtıcı ve potansiyel olarak zarar verici olabilir” diyor. 2014 yılında yapılan bir çalışmada, beş analist influenza salgınları sırasında uygulanan iç ve uluslararası seyahat kısıtlamalarının yeni vakaların sayısını% 3’ten daha az azalttığını buldu. Batı Afrika’daki Ebola krizi sırasında uygulanan kısıtlamalar enfekte insanların sağlık kontrolünden kaçarak gizlice sınırı geçmelerine sebep olmuş ve durumu kötüleştirmişti.

Bu kontroller hükümetlerin vatandaşlarına tehlikenin hareketlerini kısıtlamayı gerektirecek kadar büyük olduğunu göstermek için oynadığı bir mizansen olabilir.Ancak  mal taşımacılığının engellenmesi ve havayollarının iflasa sürüklenmesi gibi sonuçların göz önünde bulundurulması gerekir. Berlin Humboldt Üniversitesi’nden Dirk Brockmann, sınır kapatmanın etkisinin kişiler arası teması sınırlandırmak için tasarlanmış sosyal mesafe önlemlerin yanında sınırlı kalacağını söyledi. Bu ders bitiyor olabilir. Avusturya da dahil olmak üzere beş Avrupa ülkesi, çoğu durumda vatandaşların evden ayrılmasını engelleyen acımasız kurallar getirdi. Yeni koronavirüsle sınırların içinde mücadele edilecek,üstünde değil. ■

 

https://www.economist.com/europe/2020/03/19/why-europes-new-border-controls-wont-help-much

Avrupa’da Sınır Tiyatrosu” üzerine bir yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s