Virüs Gölgesinde Referandum

DÜNYA, II.Dünya Savaşı’ndan bu yana en büyük krizine giriyor olabilir, Ruslar süpermarket raflarını temizliyor olabilir, ancak Vladimir Putin’in öncelikleri farklı.17 Mart’ta kendisini sonsuza kadar görevde tutacak olan anayasa değişikliğinin halkın onay vermesi gerektiğini söyledi.Rusya’nın en önde gelen muhalif figürü Alexei Navalny, Putin’in salgının gölgesinde aldığı bu kararın suç olduğunu söyledi.

Bay Putin daha sonra oylamanın gerektiğinde ertelenebileceğini söyledi, ancak şimdilik 22 Nisan’da yapılacak – Vladimir Lenin’in doğum günü. Bu oylama Sovyetler Birliği’ndeki seçimler kadar anlamsız olacak. Cumhurbaşkanına muazzam yetkiler veren ve görev süresinde saati sıfırlayan değişiklikler Bay Putin tarafından daha önce imzalanmış ve uysal Anayasa Mahkemesi tarafından onaylanmıştır. Siyaset bilimi uzmanı olan Ekaterina Schulmann, Facebook’ta mahkeme hakkında “Kölelik ruhu ve entelektüel korkaklık nadiren yazılı bir metinde kendini gösterir” dedi.

 

ekaterina schulmann ile ilgili görsel sonucu
Ekaterina Schulmann

Halkın onayı gösterisi muhtemelen birkaç güne yayılacaktır, minimum katılım veya doğrulamaya ihtiyaç yok.Bunun dışında evden oy ve elektronik oylamayı da kapsayan bir oylama olacak. “Putin düzgün bir referandum yapmaktan çok korktu, bu yüzden bu sahte prosedürü buldu” diyor Bay Navalny.Kremlin bir an önce oylamayı yapıp zafer ilan etmek istiyor.15 Mart’ta  350 avukat, bir çok aydın ve gazeteci, ülkeyi ulusal bir çatışmaya sokmak ihtimali olan anayasa darbesine ilişkin açık bir uyarı mektubunu imzaladı. Üç gün sonra imza sayısı 30.000’e yükseldi

Bay Putin’in destekçileri bile aldatılmış hissediyor. “Yabancılara yalan söylemek bir şey. Kendi halkına yalan söylemek başka bir şey ”diyor eski bir askeri subay. Resmi vaka sayısının şüpheli derecede düşük olduğu Covid-19 salgınında hükümetin okulları ve sınırları kapatma kararı vermesine rağmen Putin’in oylama ısrarı sürerse öfke alevlenebilir.Pek çok insan 1986’daki Çernobil felaketinde insanlara durumun vehameti hakkında yalan söyleyen Sovyetler Birliği’ni anımsıyor.

 

https://www.economist.com/europe/2020/03/19/some-russians-are-resisting-putins-power-grab

Virüs Gölgesinde Referandum” üzerine bir yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s